Opinie i dyskusje o gitarach akustycznych i klasycznych

Postprzez Hubox » 2011-08-08, 18:44

Witam. Od dłuższego czasu pękają mi ciągle struny przy mostku. Głównie E i G. Domyślam się, że w siodełku są już zbyt duże wgłębienia. Załączam zdjęcie i pytanie, czy mam rację? Czy w sklepach dostanę siodełko mostka dedykowane do Yamahy F310? Jeśli nie to jakie byście polecali? http://taniestruny.pl/p/442/2497/podsta ... ostki.html ? Czy te zaostrzenia nie mają wpływu na menzurę?
No i jeszcze jedno ;) Czy w tej gitarze warto zainwestować w siodełka grafitowe?
Załączniki
mostek.jpg
Obrazek * VT :D
Yamaha F310
Hubox

Pochwały: 17

Żadnych tajemnicSzkoła gry na gitarze elektrycznej. Krzysztof Błaś zdradza tajniki gry.
94,00 zł192 stron A4 plus 3 x CD
Gitarowe WyzwaniaPonad 4 godziny, ujęcia z różnych kamer, prawa i lewa ręka
40,00 zł2 płyty DVD

Postprzez BronieV » 2011-08-08, 19:23

Siodełka dostaniesz a najlepiej weź swoje to porównasz

Czy warto to pytanie jak sobie tą gitare cenisz :P. Co do menzury to spokój a wgłębienia do wysokości strun dużo nie robią takie
BronieV

Pochwały: 9

Postprzez conscious » 2011-08-08, 19:30

No więc:

To na zdjęciu to strunnik, nie siodełko. Do akustyka nie kupuje się grafitowych(nie ma nawet strunników, są tylko siodełka) tylko z Ivorexu, NuBone, TUSQ(moje ulubione), bądź z prawdziwej kości słoniowej, która jest nielegalna, albo ze zwykłego gnata krowy.

Moim zdaniem warto zainwestować, bo brzmienie dostaje potężnego kopa na plus, a jak coś, to możesz sobie strunnik i siodełko wymienić do nowej gitary, jak będziesz zmieniał.

Najlepiej kupić blank, czyli kawałek plastiku z TUSQ idać lutnikowi, żeby wyskrobał z tego siodełko, menzura dużo daje, jesl ichodzi o strojenie gitary, więc warto.

Pamiętamy, że siodełko wpływa jedynie na puste struny, ale bardzo dobrze wpływa na przekazywanie drgań, na sustain, oraz świetnie się komponuje ze strunnikiem, po prostu "podwaja" efekt. No i nie zużywa się prawie w ogóle, nie blokuje strun w siodełku, nie rwie ich. Ogólnie warto.

Autor postu otrzymał pochwałę
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500
conscious
Doradca

Pochwały: 312

Postprzez Hubox » 2011-08-08, 19:54

No tak myślę, że najlepiej by było dać to lutnikowy, ale nie znam nigdzie w pobliżu żadnego lutnika :/ Dlatego wszystko, co robię z gitarą, robię sam ;)

Z tego co wiem w elektroakustykach montuje się strunniki (dzięki za poprawkę ;) ) grafitowe. Przykład? Lag T200DCE ;)

Najlepiej kupić blank, czyli kawałek plastiku z TUSQ idać lutnikowi, żeby wyskrobał z tego siodełko, menzura dużo daje, jesl ichodzi o strojenie gitary, więc warto.

Chodziło mi o to, czy te zaostrzenia na strunniku wpływają na menzurę ;)

W ogromie pytań zaginęło jedno najistotniejsze ;P Czy to wgłębienie może być przyczyną pękania strun?
Yamaha F310
Hubox

Postprzez conscious » 2011-08-08, 20:00

Tak, to wgłębienie może być przyczyną.

To wgłębienie nie ma zbyt dużego wpływu na menzurę, jednak chodziło mi o to, że lutnik zrobi ci z prostokątnej kostki strunnik, który bedzie tylko do twojej gitary. Tak to wygląda u mnie, chodzi o te nacięcia:

Obrazek

EDIT

Szczerze nie widziałem wcześniej strunnikóch grafitowych, ale to bez sensu, ponieważ grafit w tym ma działać p oprostu jako polepszenie poślizgu, dlatego używa się tego z siodełkach, żeby nie blokowały się struny. Najlepszym wyborem jest naturalna kość, bądź TUSQ.

Autor postu otrzymał pochwałę
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500
conscious
Doradca

Pochwały: 312

Postprzez Hubox » 2011-08-08, 20:14

W takim razie wielkie dzięki. Kiedyś się to zrobi ;P Bo jak kupię elektryka to raczej Yamaszka raczej postoi trochę w kącie ;P Ale ogromne dzięki za pomoc ;)

strunnikóch

...
Yamaha F310
Hubox