MrCylinder

23-08-2017 22:01

Cześć,

dopiero zacząłem swoją przygodę z gitarą (drugi dzień), więc proszę o wyrozumiałość. :-) Uczę się akordów, jednak ciężko jest mi ułożyć tak palce żeby któryś nie dotykał przypadkowo sąsiadującej struny. A co za tym idzie zostaje ona stłumiona. Nie chodzi tu o płynne przechodzenie pomiędzy akordami, gdyż to by było logiczne że jako początkujący nie będę w stanie płynnie zagrać serii akordów. Chodzi o to że nawet kiedy na spokojnie staram się ułożyć palce do danego akordu to i tak często nie mogę zagrać go bez przypadkowego dotknięcia sąsiadującej struny. Np. grając D-dur palec serdeczny tłumi najcieńszą strunę. Czytałem w internecie przeróżne porady, takie jak np.

1: Prawidłowe trzymanie gryfu: Wyprostowany kciuk prostopadle do gryfu. Tak wygięta dłoń aby był odstęp pomiędzy dłonią a gryfem. Naduszanie strun końcówkami palców. itd.
2: Staranne ułożenie palców do akordu z odpowiednim naciskiem.
3: Oraz to żeby po prostu ćwiczyć bo praktyka czyni mistrza.

Ale nie wiem czy na obecnym etapie jest sens dalej ćwiczyć akordy, skoro przy większość z nich tłumię którąś strunę i pomimo przestrzegania wyżej wymienionych wskazówek nie mogę sobie z tym poradzić ? Czy powinienem po prostu dalej uczyć się akordów pomimo tłumienia strun i w końcu przestanę dotykać przypadkowo sąsiadujące struny lub jest może jakiś sposób / ćwiczenie które pomoże ? Dłonie mam raczej przeciętnej wielkości / grubości. Gitara to akustyczna Yamaha F370 NT.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi! :-)

Demonologyy

24-08-2017 15:04

Z czystym sumieniem mogę ci polecić kanał Bazok, poszukaj livestreamów o technice. Sam się z nich dużo dowiedziałem, ale trafiłem tam po roku grania, gdzie już wyrobiłem sobie złe nawyki, jak choćby wystawianie kciuka poza gryf, co utrudnia poprawne technicznie granie.
Nic ciekawego, ale to początek przygody :>

Obrazek

jakit

24-08-2017 15:34

Kto niby powiedzial ze wystawianie kciuka utrudnia granie i dlaczego tak powiedzial? I co z ta teoria, kiedy np mi gra sie tak duzo lepiej, czysciej, szybciej.

MrCylinder

24-08-2017 23:27

Demonologyy, dzięki! :-) Kanał Bazok na pewno będzie przydatny, tylko muszę jednak jeszcze trochę wprawy nabrać. Dzisiaj ćwiczyłem i było trochę lepiej. Tzn. rzadziej dotykałem sąsiednich strun i nauczyłem się dwóch nowych akordów. Wydaje mi się że wina leży w złym ułożeniu nadgarstka i to dlatego nie mogę czysto ułożyć palców na strunach. Pozostało ćwiczyć dalej! :-)

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”