MrCylinder
Posty: 2
Rejestracja: 23-08-2017 21:30

23-08-2017 22:01

Cześć,

dopiero zacząłem swoją przygodę z gitarą (drugi dzień), więc proszę o wyrozumiałość. :-) Uczę się akordów, jednak ciężko jest mi ułożyć tak palce żeby któryś nie dotykał przypadkowo sąsiadującej struny. A co za tym idzie zostaje ona stłumiona. Nie chodzi tu o płynne przechodzenie pomiędzy akordami, gdyż to by było logiczne że jako początkujący nie będę w stanie płynnie zagrać serii akordów. Chodzi o to że nawet kiedy na spokojnie staram się ułożyć palce do danego akordu to i tak często nie mogę zagrać go bez przypadkowego dotknięcia sąsiadującej struny. Np. grając D-dur palec serdeczny tłumi najcieńszą strunę. Czytałem w internecie przeróżne porady, takie jak np.

1: Prawidłowe trzymanie gryfu: Wyprostowany kciuk prostopadle do gryfu. Tak wygięta dłoń aby był odstęp pomiędzy dłonią a gryfem. Naduszanie strun końcówkami palców. itd.
2: Staranne ułożenie palców do akordu z odpowiednim naciskiem.
3: Oraz to żeby po prostu ćwiczyć bo praktyka czyni mistrza.

Ale nie wiem czy na obecnym etapie jest sens dalej ćwiczyć akordy, skoro przy większość z nich tłumię którąś strunę i pomimo przestrzegania wyżej wymienionych wskazówek nie mogę sobie z tym poradzić ? Czy powinienem po prostu dalej uczyć się akordów pomimo tłumienia strun i w końcu przestanę dotykać przypadkowo sąsiadujące struny lub jest może jakiś sposób / ćwiczenie które pomoże ? Dłonie mam raczej przeciętnej wielkości / grubości. Gitara to akustyczna Yamaha F370 NT.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi! :-)

Demonologyy
Posty: 142
Rejestracja: 22-03-2015 13:00

24-08-2017 15:04

Z czystym sumieniem mogę ci polecić kanał Bazok, poszukaj livestreamów o technice. Sam się z nich dużo dowiedziałem, ale trafiłem tam po roku grania, gdzie już wyrobiłem sobie złe nawyki, jak choćby wystawianie kciuka poza gryf, co utrudnia poprawne technicznie granie.

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

24-08-2017 15:34

Kto niby powiedzial ze wystawianie kciuka utrudnia granie i dlaczego tak powiedzial? I co z ta teoria, kiedy np mi gra sie tak duzo lepiej, czysciej, szybciej.
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

MrCylinder
Posty: 2
Rejestracja: 23-08-2017 21:30

24-08-2017 23:27

Demonologyy, dzięki! :-) Kanał Bazok na pewno będzie przydatny, tylko muszę jednak jeszcze trochę wprawy nabrać. Dzisiaj ćwiczyłem i było trochę lepiej. Tzn. rzadziej dotykałem sąsiednich strun i nauczyłem się dwóch nowych akordów. Wydaje mi się że wina leży w złym ułożeniu nadgarstka i to dlatego nie mogę czysto ułożyć palców na strunach. Pozostało ćwiczyć dalej! :-)

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”