Lucky1777
Posty: 72
Rejestracja: 03-01-2012 06:28

25-07-2013 08:54

Witam,
Mam problem z szybkim kostkowaniem. Podam przykłady:
Piosenka w tempie 120-130 BPM, a ja nie daje rady zagrać nic gęściej niż ósemkami. Jest to pewien kłopot bo szybsze kostkowanie wzbogaciło by improwizja/solówki. 2 szesnastki może dam radę ale grać mogę zapomnieć o pełnym takcie.

Próbowałem z różnymi ustawieniami dłoni na mostku ale generalnie układam rękę tak:

Zewnętrzna krawędź dłoni leży na mostku, piórko 0.88mm pomiędzy palcem wskazującym i kciukiem. Mały palec ląduje u mnie na korpusie poniżej gryfu. 3 palce prawej dłoni otwarte.

Nie wiem jak też kostkę ustawić względem strun i gryfu.

Może walnąć krótki filmik jak kostkuję?

Jak ćwiczyć?

Loocek
Posty: 31
Rejestracja: 21-11-2010 20:41

25-07-2013 09:31

Ja ćwiczyłem trzymając kostkę dość lekkim uchwytem, lecz pewnym. Chodzi o to, by nie nadwyrężać mięśni i nie zgniatać tej kostki. Próbuj z różnym naprężeniem mięśni przedramienia: niekiedy szybciej gra się, gdy jest lekko napięty, nieraz gdy jest prawie rozluźniony. Strunę staraj się atakować czubkiem kostki, nieco pod kątem - nie całkiem równolegle, lecz lekko boczkiem. No i trenować na pustych strunach z metronomem, coraz szybciej.

Goral
Posty: 75
Rejestracja: 19-04-2013 17:18

25-07-2013 17:35

Kostkujesz z nadgarstka ,czy łokcia ? Rękę masz spiętą czy luźną ?
Obrazek
Obrazek

Jeśli mój post okazał się pomocny, kliknij "Pomógł".

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

25-07-2013 21:08

Nie ma innej drogi do większych prędkości niż żmudny trening. Znajdź sobie jakieś ćwiczenia na arpeggia z przemiennym kostkowaniem, odpal metronom i jazda. Zaczynaj wolno i wyrabiaj dokładność. Ja na początku tego roku nauczyłem się marszu tureckiego, lecz dopiero teraz zaczynam wyrabiać w dobrym tempie pomimo że ćwiczę to niemal codziennie.
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek

Nero515
Posty: 12
Rejestracja: 31-12-2011 01:16

28-07-2013 22:36

wojtq125 pisze:Nie ma innej drogi do większych prędkości niż żmudny trening. Znajdź sobie jakieś ćwiczenia na arpeggia z przemiennym kostkowaniem, odpal metronom i jazda. Zaczynaj wolno i wyrabiaj dokładność. Ja na początku tego roku nauczyłem się marszu tureckiego, lecz dopiero teraz zaczynam wyrabiać w dobrym tempie pomimo że ćwiczę to niemal codziennie.


Zgadzam się z kolega powyżej. Ja sam mam problemy jednak jak się wytrwale ćwiczy to są efekty :F Z szybkością jest tak samo jak z rozciąganiem palców i przystosowaniem siły nacisku. trzeba czasu. Ja jedynie mogę ci polecić, żebyś np. przegrał przez kilkanaście minut pajączka grając 16 w tępie 60>70>80>90>itd. Po czasie zobaczysz efekty ^^
Obrazek + Ibanez S770FM-ATF + Obrazek

Lucky1777
Posty: 72
Rejestracja: 03-01-2012 06:28

20-09-2013 12:15

Goral pisze:Kostkujesz z nadgarstka ,czy łokcia ? Rękę masz spiętą czy luźną ?


Staram się kostkować z nadgarstka, ale podczas opierania malego palca na korpusie mam punkt odniesienia i stabilność ale przy szybszym kostkowaniu mam wrażenie ,że zaczynam kostkować palcami, ponieważ otwarte palce (środkowy, serdeczny i mały) nie mi oparcia by usztywnić palce.

Z drugiej strony próbowałem zamknąć palce i grać jakby pięścią. Wtedy odczuwam brak stabilności, za to nie ma problemów z palcami.

Największy problem mam z powrotem do góry. Nie potrafię tego opisać ale mam wrażenie ,że kostka wchodzi jakoś tracąc tempo, rytm.
Loocek pisze:Ja ćwiczyłem trzymając kostkę dość lekkim uchwytem, lecz pewnym. Chodzi o to, by nie nadwyrężać mięśni i nie zgniatać tej kostki. Próbuj z różnym naprężeniem mięśni przedramienia: niekiedy szybciej gra się, gdy jest lekko napięty, nieraz gdy jest prawie rozluźniony. Strunę staraj się atakować czubkiem kostki, nieco pod kątem - nie całkiem równolegle, lecz lekko boczkiem. No i trenować na pustych strunach z metronomem, coraz szybciej.
wojtq125 pisze:Nie ma innej drogi do większych prędkości niż żmudny trening. Znajdź sobie jakieś ćwiczenia na arpeggia z przemiennym kostkowaniem, odpal metronom i jazda. Zaczynaj wolno i wyrabiaj dokładność. Ja na początku tego roku nauczyłem się marszu tureckiego, lecz dopiero teraz zaczynam wyrabiać w dobrym tempie pomimo że ćwiczę to niemal codziennie.

Spróbuję.

Zawsze byłem bardzo mocno spięty. Teraz uświadomiłem sobie, że to błąd. Staram się rozluźniać ale blokadę czuję nadal.

FaithandHope
Posty: 39
Rejestracja: 04-08-2013 13:29

20-09-2013 13:58

Może spróbuj kostkę ustawić pod delikatnym kątem :) ofc w odniesieniu do strun.

Korsar
Posty: 3
Rejestracja: 07-05-2013 15:19

24-09-2013 23:53

Zobacz tą lekcję: o tutaj!. Staram się to wdrażać od jakiegoś czasu, bo miałem/mam podobne problemy co ty. Z tym, że dość długo tak robiłem i trochę zwichrowałem sobie palec wskazujący. Głowa do góry! Trzeba się uzbroić po prostu w cierpliwość. Może jak mówili przedmówcy, na sile chcesz (też tak mam, żeby nie było:) przyśpieszyć efekt grania.

Awatar użytkownika
Cornes
Posty: 253
Rejestracja: 03-10-2012 20:11

25-09-2013 23:24

FaithandHope pisze:Może spróbuj kostkę ustawić pod delikatnym kątem :) ofc w odniesieniu do strun.


Dobra rada



A ja mogę polecić grubsza kostkę. Grubsza kostka ma bardziej zaokrągloną końcówkę (przynajmniej zwykle tak jest), co powoduje, że bardziej "ślizga się" na strunie.
UWAGA!!!
Powyższe informacje pochodzą od Cornes'a i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gitara: Ibanez GRGR121EX (EMG HZ)
Wzmacniacz: Randall RG75 G3
Efekty: Digitech Hardwire TL-2 Metal Distortion (na sprzedaż)



Jeśli ktoś Ci pomógł...
...odwdzięcz się, kliknij "Pomógł" :)

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

26-09-2013 06:33

co to ma wspolnego z teoria?...
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Wróć do „Teoria muzyki”