sylwek42
Posty: 14
Rejestracja: 03-09-2011 08:18

26-08-2013 15:02

Witam,
podejrzewam ze ten temat był wałkowany tutaj już z 32523 razy, przepraszam ze jeszcze raz zakladam temat, lecz dokladnie tego potrzebuje nie moge znalezc :(
Mianowicie, chodzi mi o skale :lokrycka, miksolidyjska,lidyjska,eolska,dorycka itd..
Jońską(naturalną), pentatonike znam lecz wiem ze czesto uzywa sie tez tych co wymienilem wyzej.
Bardzo bym prosił o podanie adresu do strony lub rozpisanie lub cokolowiek gdzie znajde te skale rozpisane w jednej tonacji powiedzmy Am tak jak tutaj jest rozpisana http://gitara.crib.pl/skale-pentatoniczne pentatonika.
Jasno, wszystko rozumiem. Tonacja - Am, Pentatonika.

Generalnie nie znam w ogole tych skal, prosze aby ktos mi elegancko przedstawil to o co prosze i najlepiej jeszcze jakies swoje porady dał odnosnie ich np, ta jest uzywana czesto w rock, ta prawie zawsze w jazzie, ta bardziej brzmi jakos japonsko, itd itd :))

Czekam na pomoc,
Z gory dzieki
pzdr ;)

sylwek42
Posty: 14
Rejestracja: 03-09-2011 08:18

26-08-2013 15:04

dodam że bardzo bym chciał miec rozpisana tak dokladnie jak podana powyzej skale pentatoniczna tzn od razu wszystkie dzwieki w jednej tonacji na gryfie, nie tylko w obrębie powiedzmy 2,3 progów

Dolo
Posty: 511
Rejestracja: 24-09-2012 12:46

26-08-2013 15:32

Pomijam fakt, że to 2 sekundy na google, ale jest to nawet na tym forum: dla-tych-ktorzy-maja-problem-z-ogarnieciem-skal-modalnych-t63071.html


sylwek42
Posty: 14
Rejestracja: 03-09-2011 08:18

26-08-2013 16:54

Dzięki, pomogło!
tylko mam jeszcze pytanie, kiedys chodzilem na lekcje gitary i gosć prezentowal mi te skale,
Zagrał pare dzwiekow doslownie i powiedzial, 'o widzisz, tak brzmi skala eolska( czy tam jakas inna)
' potem zagral znowu i" o ta brzmi tak, troche japonsko (powiedzmy) potem znowu zagral ta brzmi tak westernowo jakby z filmu wester troche itd... chodzi mi o to ze kazda miala jakas specyficzna barwe ze tak to nazwe, tutaj wystarczy ze znam skale jonska i bede odpowiednio przesuwac te skale i sie zgrywa, wszystko działa, sprawdzalem do roznych backingtrackow ;)
tylko nurtuje mnie wlasnie ta sprawa powyzej, co to moglobyc,? napewno byly to te skale bo tam mowil lidyjska, frygijska,miksolidyjska itp tylko ze to co prezentowal to nie byla powiedzmy zwykla skala tylko brzmiala juz konkretnie na swoj sposob...

I jeszcze jedno pytanie, czyli na ogół mam rozumiec ze jak ktos mi powie zagraj tam jedna pozycje (konkretna) skała eolską w C i potem w D i powiedzmy w E to ona bedzie zawsze taka sama tylko zaczynac sie bedzie od innych progow tak?

Awatar użytkownika
kojot
Doradca
Posty: 537
Rejestracja: 12-07-2012 09:21

26-08-2013 17:15

sylwek42 pisze:tylko mam jeszcze pytanie, kiedys chodzilem na lekcje gitary i gosć prezentowal mi te skale,
Zagrał pare dzwiekow doslownie i powiedzial, 'o widzisz, tak brzmi skala eolska( czy tam jakas inna)
' potem zagral znowu i" o ta brzmi tak, troche japonsko (powiedzmy) potem znowu zagral ta brzmi tak westernowo jakby z filmu wester troche itd... chodzi mi o to ze kazda miala jakas specyficzna barwe ze tak to nazwe, tutaj wystarczy ze znam skale jonska i bede odpowiednio przesuwac te skale i sie zgrywa, wszystko działa, sprawdzalem do roznych backingtrackow ;)


Zaprezentował pewnie te bardziej orientalne skale, na tej podanej przeze mnie stronie masz sporo. Np. pentatonika dominantowa to inaczej indiańska. Szukaj a znajdziesz.

sylwek42 pisze:I jeszcze jedno pytanie, czyli na ogół mam rozumiec ze jak ktos mi powie zagraj tam jedna pozycje (konkretna) skała eolską w C i potem w D i powiedzmy w E to ona bedzie zawsze taka sama tylko zaczynac sie bedzie od innych progow tak?


Tak.

Rotaryman
Posty: 795
Rejestracja: 04-03-2011 14:43

26-08-2013 17:40

Akurat nie prościej powiedzieć, że a A eolskiej (C jońskiej) są wszystkie dźwięki bez krzyżyków i bemoli?
ObrazekObrazek
Bill Lawrence l500-xlb, Krank DM DIY

sylwek42
Posty: 14
Rejestracja: 03-09-2011 08:18

26-08-2013 18:58

ok wielkie dzieki Wam!

Wróć do „Teoria muzyki”