Awatar użytkownika
jaceqp
Posty: 46
Rejestracja: 10-08-2012 19:25

10-01-2013 18:32

Witam. Niedawno zrobiłem sobie 4-przyciskowego footswitcha do Rolanda XL. W tej chwili obsługuje REVERB/EFX/SOLO i CH SELECT. Właśnie przyjechała do mnie obudowa do oddzielnej przystawki do obsługi DELAY/Looper.
Pech chciał że z jakiegoś powodu pominąłem przetestowanie działania właśnie tego trybu. Okazuje się, że po podłączeniu footswitcha efekt jest zerowy (brak reakcji) ALE:

- po przełączeniu wzmacniacza w tryb obsługi 'latch' footswitch zaczyna działać - choć oczywiście niezgodnie z założeniami bo zbudowany jest na przełącznikach chwilowych.

- w trybie pracy 'momentary' na kablu gitarowym mono footswitch działa (oczywiście przełącza tylko jedną funkcję (w tym przypadku wł/wył delay lub nagrywanie/dogrywanie loopera)

- po podłączeniu kabla stereo i ręcznym zwieraniu pinów znowu brak jakiejkolwiek reakcji...

Przyznam, że kompletnie zgłupiałem. Teoretycznie do wszystkich funkcji (o ile się nie mylę) wykorzystuje się przełączniki chwilowe. Footswitch bezproblemowo działa na innych wejściach/funkcjach - zamieniane miejscami kable itp. wszystko jest ok oprócz pracy na wyjściu delay-rec / tap-stop
Włożyłem jeszcze świeżą, niezarobioną końcówkę jack stereo bezpośrednio w gniazdo - wzmak nie reaguje na przełączanie zwieraniem na krótko tuż przy gnieździe.

W zasadzie.... zgłupiałem ;]
Obrazek Obrazek Obrazek
Squier Bullet SSS black + Cort CR-250 VB + Roland Cube 40XL

Awatar użytkownika
jaceqp
Posty: 46
Rejestracja: 10-08-2012 19:25

10-01-2013 19:22

Korekta - sprawdziłem jeszcze jedną rzecz. Jeśli przytrzymam wduszony przycisk nr1 to działa przełączanie przyciskiem nr2 i odwrotnie (wduszony nr2 = mogę przełączać przełącznikiem nr1) o_O
Obrazek Obrazek Obrazek
Squier Bullet SSS black + Cort CR-250 VB + Roland Cube 40XL

tomaszG
Posty: 1277
Rejestracja: 22-11-2012 22:19

10-01-2013 20:29

No to kombinuj z samymi switchami chwilowymi i zamień ich funkcję czyli ty teraz naciskając zwierasz a zrób ,że naciskając styk rozwierasz.

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

10-01-2013 21:21

jaceqp pisze:Korekta - sprawdziłem jeszcze jedną rzecz. Jeśli przytrzymam wduszony przycisk nr1 to działa przełączanie przyciskiem nr2 i odwrotnie (wduszony nr2 = mogę przełączać przełącznikiem nr1) o_O


Taka specyfika tego wzmaka, że do obsługi delaya/loopera potrzebujesz jednego przełącznika latch (bistabilny) a drugiego momentary (monostabilny). Właśnie dlatego działa jeśli trzymasz jeden z przycisków a drugim klikasz.

Awatar użytkownika
jaceqp
Posty: 46
Rejestracja: 10-08-2012 19:25

10-01-2013 21:27

tomaszG pisze:No to kombinuj z samymi switchami chwilowymi i zamień ich funkcję czyli ty teraz naciskając zwierasz a zrób ,że naciskając styk rozwierasz.


Niestety nie jest to takie oczywiste.... Powiedzmy, że tak wygląda typowy wtyk jack stereo:
Obrazek

W przypadku zastosowania footswitch'a układ funkcji na wtyku wygląda tak:
Obrazek

W przypadku innych funkcji wł/wył polega na chwilowym zwarciu do masy (gnd) którejś ze ścieżek (czerwona lub zielona). Tu natomiast (i tylko w przypadku funkcji delay/looper/tap) muszę na stałe zewrzeć np. gnd<->tap żeby chwilowym zwarciem gnd<->delay włączyć/wyłączyć delay i odwrotnie: na stałe zwarcie gnd<->delay pozwala zwierając chwilowo gnd<->tap regulować interwał do loopera (lub zatrzymuje nagrywanie).

Z kolei pozostałe 2 złącza do footswitch'a działają normalnie tj wystarczy zamknąć dowolną ścieżkę z masą (bez użycia 2giej). Oczywiście amp działa w trybie chwilowym. Wszystkie przełączniki monostabilne.

Obsługa footswitchem przez gniazda zaznaczone na zielono działa bez problemu.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Squier Bullet SSS black + Cort CR-250 VB + Roland Cube 40XL

Awatar użytkownika
jaceqp
Posty: 46
Rejestracja: 10-08-2012 19:25

10-01-2013 21:35

rethfing pisze:Taka specyfika tego wzmaka, że do obsługi delaya/loopera potrzebujesz jednego przełącznika latch (bistabilny) a drugiego momentary (monostabilny). Właśnie dlatego działa jeśli trzymasz jeden z przycisków a drugim klikasz.


Ja to z manuala interpretuję inaczej tj. seria 40/80xl wspiera DODATKOWO obsługę przełączników 'latch' z wyjątkiem funkcji TAP/STOP

Pobieżne tłumaczenie fragmentu instrukcji:
Pomimo wybrania trybu pracy 'latch' musisz zawsze używać przełącznika typu momentary do obsługi funkcji TAP/STOP. Ta funkcja działa niepoprawnie w przypadku wykorzystania przełącznika typu 'latch'.


M.in dlatego ten produkt:
http://www.brightonion.co.uk/products/C ... witch.html
zbudowany jest na bazie 5 przełączników typu BOSS FS-5L i JEDNEGO FS-5U

The pedal is based on having five of the Boss FS-5Ls and one FS-5U footswitch.

FOR THE PEDAL TO WORK YOU MUST SET YOUR AMP TO LATCHING.

ON THE 80XL THERE IS A SWITCH ON THE REAR OF THE AMP TO DO THIS
ON THE 40XL YOU WILL NEED HOLD DOWN THE [TAP/STOP] BUTTON ON THE AMP WHEN TURNING IT ON, YOU ONLY NEED TO DO THIS ONCE.


Poza tym pierwszy schemat manuala odnośnie podłączenia footswitchy proponuje zestaw 3x FS-6 (1: SOLO/CH, 2: REVERB/EFX, 3: TAP/DELAY) - oczywiście z przełącznikami ustawionymi w trybie momentary...
Obrazek Obrazek Obrazek
Squier Bullet SSS black + Cort CR-250 VB + Roland Cube 40XL

Awatar użytkownika
cygaro1886
Posty: 252
Rejestracja: 15-10-2009 17:32

10-01-2013 22:42

przerabialem ten temat jak robilem jednemu klientowi takiego footswitcha

przelaczniki musza byc normalnie zamkniete i jak naciskasz to sie rozwieraja

jak nie znajdziesz takich przelacznikow to mozesz tez zrobic z tranzystorem zeby ci zasymulowal przelacznik normalnie zamkniety
Naprawa wzmacniaczy gitarowych i innego sprzętu muzycznego

tel 669941869

Przemo

Awatar użytkownika
jaceqp
Posty: 46
Rejestracja: 10-08-2012 19:25

10-01-2013 22:48

cygaro1886 pisze:przerabialem ten temat jak robilem jednemu klientowi takiego footswitcha

przelaczniki musza byc normalnie zamkniete i jak naciskasz to sie rozwieraja

jak nie znajdziesz takich przelacznikow to mozesz tez zrobic z tranzystorem zeby ci zasymulowal przelacznik normalnie zamkniety


Akurat mam przełączniki w których 2 piny w pozycji neutralnej zwierają do masy a kolejne 2 są rozwarte. Jeśli to prawda - nie powinno być najmniejszych problemów z zastosowaniem. Spróbuję na szybko zdrutować te przełączniki do gniazda i połączyć kablem (na razie bez lutowania) - to się zobaczy...
Obrazek Obrazek Obrazek
Squier Bullet SSS black + Cort CR-250 VB + Roland Cube 40XL

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

11-01-2013 00:09

jaceqp pisze:
rethfing pisze:Taka specyfika tego wzmaka, że do obsługi delaya/loopera potrzebujesz jednego przełącznika latch (bistabilny) a drugiego momentary (monostabilny). Właśnie dlatego działa jeśli trzymasz jeden z przycisków a drugim klikasz.


Ja to z manuala interpretuję inaczej tj. seria 40/80xl wspiera DODATKOWO obsługę przełączników 'latch' z wyjątkiem funkcji TAP/STOP


No ale Ty masz mieć wszystkie momentary oprócz jednego latchowego.

Awatar użytkownika
jaceqp
Posty: 46
Rejestracja: 10-08-2012 19:25

11-01-2013 20:54

rethfing pisze:No ale Ty masz mieć wszystkie momentary oprócz jednego latchowego.


Nie no ale nadal nie widzę, gdzie coś takiego jest w manualu... Prowizoryczne połączenie 'chyba' okazuje się poprawne tj na obu przełącznikach zwartych w pozycji neutralnej i rozwieranych przy wduszeniu. Upewnię się jak zlutuję w całość, bo na skręcanych przewodach nie zawsze działa jak należy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Squier Bullet SSS black + Cort CR-250 VB + Roland Cube 40XL

Awatar użytkownika
cygaro1886
Posty: 252
Rejestracja: 15-10-2009 17:32

11-01-2013 21:51

bedzie dzialac sam walczylem z tym kilka godzin zanim doszedlem jak to musi byc

sam robilem z tranzystorami bo nie chcialo mi sie biegac po przyciski ale na jedno wychodzi
Naprawa wzmacniaczy gitarowych i innego sprzętu muzycznego

tel 669941869

Przemo

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

12-01-2013 00:20

jaceqp pisze:
rethfing pisze:No ale Ty masz mieć wszystkie momentary oprócz jednego latchowego.


Nie no ale nadal nie widzę, gdzie coś takiego jest w manualu... Prowizoryczne połączenie 'chyba' okazuje się poprawne tj na obu przełącznikach zwartych w pozycji neutralnej i rozwieranych przy wduszeniu. Upewnię się jak zlutuję w całość, bo na skręcanych przewodach nie zawsze działa jak należy.


Bo to nie pisze w manualu. Tam jest tylko o przełączaniu między latch i momentary, ale nie ma nic o tym jakie dokładnie mają być wszystkie przełączniki. Zaufaj, miałem ten wzmak, footswitch też sobie zbudował i też miałem taki problem jak Ty :)

Wróć do „Zrób to sam”