Awatar użytkownika
lukasiu1998
Posty: 36
Rejestracja: 27-08-2012 14:24

18-02-2016 21:43

Czołem forumowicze

Postanowiłem założyć ten temat, ponieważ mam kilka pytań.

Zaczynając od początku:
Przymierzam się do gry w zespole (basista). Stwierdziłem, że odpowiedzi udzielone na te pytania przez doświadczone osoby, mogłyby mi w jakiś sposób podpowiedzieć jaką "drogę" powinienem jeszcze przejść, aby móc bez problemu zacząć grać.

1. Potrafię grać ze słuchu, znam skale i dźwięki na gryfie oraz jakieś definicje muzyczne. Według Was, jakich rzeczy powinienem się jeszcze nauczyć, jakie rzeczy powinienem jeszcze ćwiczyć ?

2. Czy znacie jakieś aplikacje na phona lub jakieś kanały YT, które zawierają przeróżne ćwiczenia ?

3. Obecne pytanie, może być troszkę dziwne, ale niestety nie miałem możliwości jeszcze grać w zespole, a bardzo mnie ciekawi. Mianowicie:
Jest próba i jam'ujemy sobie. Gitarzysta mówi, że teraz zagramy coś np. w "F"
I w tym przypadku, ja jako basista mam grać tylko na progach z dźwiękiem "F" ? Czy normalnie mogę grać na różnych progach, których dźwięk będzie
pasował do dźwięku "F"?

4. To pytanie będzie dotyczyło komponowania: Jak zespół komponuje utwory - w jaki sposób to robi ? Czy podczas jamu ? Czy w jakiś inny sposób ?
Jakbyście mogli mniej więcej napisać jak to wygląda to, było by super :)
I jeszcze jedno pytanie odnośnie komponowania: Kiedyś czytałem o Steve Harrisie biografie i w niej przeczytałem, że Steve skomponował swój pierwszy
utwór po założeniu Iron Maiden. W jaki sposób on to mógł zrobić na basie, nie mając ani podkładu perkusji ani gitary ?
Nigdy nie próbowałem komponować i to jest kolejne pytanie które bardzo mnie ciekawi. Chciałbym zacząć próbować coś komponować na basie, ale
niestety nie wiem jak to robić i nie wiem jak się za to zabrać :/

5. Czy znacie może jakieś strony, na których zespoły dodają ogłoszenia, że poszukują muzyków ?

6. Czy według Was, grając jeszcze bez zespołu w domu, jest sens kupować, jakieś tunery (porządny sprzęt). metronomy i inne dodatki ? Czy póki co lepiej używać takich rzeczy w aplikacjach i internecie, a dopiero zacząć kupować takie rzeczy, podczas dłuższej gry w zespole, kiedy zacznie się koncertowanie
itd ?

7. Kiedy można poczuć się dobrym muzykiem ?


Na chwilę obecną to wszystkie pytania, które naszły mi do głowy. Z pewnością znajdą się jeszcze jakieś, ale te to już na bieżąco będę pisał :).
Zdaje sobie z tego sprawę, że dla niektórych lub dla większości te pytania będą mogły wydawać się dziwne lub banalne, ale naprawdę zależy mi na poznaniu odpowiedzi na nie, właśnie z tego względu, który podałem na początku tematu :)
No i też myślę, że jakby się szło na przesłuchanie, to fajnie by było być pewnym siebie z wiedzą i że zostanę przyjęty do zespołu , niż zaniepokojonym, że sobie źle pomyślą ludzie z zespołu i nie przyjmą.

Pozdrawiam
Nigdy się nie poddawaj. Zawsze dąż do celu

Tapsik
Posty: 19
Rejestracja: 20-02-2011 13:20

19-02-2016 12:57

Hej, odpowiem na kilka Twoich pytań.
3. Pewnie grałeś kiedykolwiek do podkładu w jakiejś tonacji na np. youtube. Jam'owanie na próbie niczym się nie różni. Jeśli gitarzysta mówi, abyście zagrali w tonacji F, to wszyscy ogrywacie pasujące dźwięki, według skal, które Ty zresztą znasz.
4.W moim zespole sprawa wygląda tak, że pomysły na utwory powstają zazwyczaj w domu. Jestem gitarzystą, ogrywając różne akordy i skale do metronomu tworzę przeróżne rzeczy, które potem wysyłam do reszty, bądź pokazuję je na próbie. Jeśli wszystkim spodoba się koncept utworu to wszyscy razem pracujemy nad dalszym jego losem.
5.Właśnie na takiej jesteś ;].
6.Zależy co dokładnie myślisz, pisząc inne dodatki, tuner i strojenie to podstawowa rzecz w zespole i w ogóle w grze. Tunery jako aplikacja na smartfonach może się nie sprawdzić na sali prób.
7.Nie rozumiem pytania.

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

19-02-2016 13:24

lukasiu1998 pisze:7. Kiedy można poczuć się dobrym muzykiem ?

Kiedy zacznie się korzystać z Waha na potęgę. Przynajmniej u KH to zadziałało.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

19-02-2016 14:58

Piąte pytanie .....
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Wróć do „Hyde Park”