Awatar użytkownika
Konyagi
Posty: 109
Rejestracja: 28-08-2008 13:17

30-12-2010 08:49

Świąteczna nuda sprawiła, że postanowiłem dokonać modyfikacji mojego BC Richa'a. Od dawna nie byłem zadowolony z fabrycznie zastosowanego mostka typu wrap-around, który pod wpływem naciągu strun przechylał się w stronę główki gitary, a "nóżki" ugniatały korpus gitary jakby z czasem miały chęć z niego wyskoczyć.
Aby zmienić układ sił przenoszonych na mostek postanowiłem zastosować tulejki do mocowania strun - tzn. zrobić układ strings throug body. Przed założeniem strun mostek został ponownie osadzony na swoim miejscu i dociśnięty do korpusu. W tej chwili struny zamiast go wychylać w stronę główki gitary dociskają go do korpusu. W efekcie uzyskałem lepszy sustain (pojawiające się luzy między nóżkami mostka a korpusem gitary tłumiły część drgań) oraz zdecydowanie łatwiejszy dostęp do strun, w przypadku konieczności szybkiej wymiany tylko jednej z nich (brak konieczności zdejmowania mostka, lub gimnastykowania sięz przewleczeniem struny przez otworek pod mostkiem). Całość prac zajęła mi około godziny. Wahającym się szczerze polecam tego typu rozwiązanie.
Efekt prac na zdjęciach (robione na szybko, zanim jeszcze gitara została wyczyszczona po pracy):
B.C. Rich Virgin VG-1
Roland Cube 20X
Po 17 latach przerwy powracam do nauki gry na instrumencie...

Awatar użytkownika
cob
Doradca
Posty: 7
Rejestracja: 02-09-2009 21:43

30-12-2010 10:40

Podoba mi się ten tuning. Swoją drogą jak szukałem zdjęć tej gitary przed przeróbką to znalazłem odmianę ze mocowaniem "strings through body" -> http://www.bcrich.org/wp-content/upload ... 222151.jpg
https://gitaradiy.pl - zapraszam :)

Awatar użytkownika
Hirocki
Posty: 57
Rejestracja: 11-11-2009 16:22

30-12-2010 11:21

Mi tez zawsze podobały się gitary z string through body. Jedyne co mi nie leży w twojej przeróbce, to fakt, że struny przechodzą przez korpus blisko mostka, ale fakt faktem - nie miałeś więcej miejsca. I tak respekt za odwagę, szczególnie dlatego, że jak to w jednym temacie pewien user napisał "dzisiejsze pokolenie boi się nawet akcje strun wyregulować samemu"
Obrazek Obrazek Obrazek
"Nie sztuką jest nie upaść, ale podnieść się z każdego upadku"

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

30-12-2010 12:13

I to ja lubię, nie pier*oli się kolega, tylko wierci ;)
Nie wierzyłem, że struny puszczone przez korpus dają aż tak dobry sustain, dopóki tak nie zrobiłem budując swoja samoróbkę.
Przykleję, może ktoś się zainteresuje taką przeróbką :)

Awatar użytkownika
Grzdam
Moderator
Posty: 371
Rejestracja: 22-04-2008 18:06

30-12-2010 12:16

Sam bym to z chęcią zrobił, ale zostaną mi dziury po części mostka, która trzyma struny. ;] Chyba, że wymyślę coś oryginalnego co można by tam wstawić.

Wierciłeś prosto przez lakier, czy trzeba było coś z nim zrobić przedtem? Jak możesz daj zdjęcie tyłu.

Awatar użytkownika
Konyagi
Posty: 109
Rejestracja: 28-08-2008 13:17

31-12-2010 08:27

Grzdam pisze:Wierciłeś prosto przez lakier, czy trzeba było coś z nim zrobić przedtem? Jak możesz daj zdjęcie tyłu.


Zanim przyatakowałem wiertarką miejsce wiercenia okleiłem folią samoprzylepną w celu ochrony przed wyrywaniem lakieru wokół krawędzi otworu. To samo zrobiłem oczywiście z tyłu gitary.
B.C. Rich Virgin VG-1

Roland Cube 20X

Po 17 latach przerwy powracam do nauki gry na instrumencie...

maslownica
Posty: 19
Rejestracja: 21-11-2010 00:54

17-01-2011 14:30

Zrobiłem to samo z moim Epiphonem Les Paulem Juniorem. Otwory wywierciłem równiutko, gorzej z lakierem.

Zapraszam do galerii:
http://img18.imageshack.us/g/dscn0910vp.jpg/

Przepraszam za jakość zdjęć i ogólne zabrudzenie gitary, ale w tym przypadku zależało mi tylko na brzmieniu.
Teraz dokładny opis techniczny:
- długość strun za mostkiem wynosi od 4,5 do 6 cm
- długość kanału na struny wewnątrz korpusu to 4,1 cm
- do wykonania drewnianej części użyłem połamanej tacki
- całość przytwierdziłem do korpusu trzema śrubami o długości 2 cm

Koszt: 0 zł (nie licząc przykrótkich strun, ale założyłem zestaw który był na Mockingbirdzie - akurat pasowały)

Jeśli ktoś zechce, mogę opisać, jak to zrobiłem.

PS. A teraz na serio: nie śmiejcie się, to drewienko zastąpię elementem metalowym który sam wykonam, po prostu nie mam sprzętu w domu. No i najważniejsze - to tylko zabawa. Gitara jest w złym stanie, poobijana, warta najwyżej 200 złotych. Nie zrobiłbym tego z żadnym droższym instrumentem. Zapewne łopato-gitara ukazana w tym samym dziale brzmi lepiej :)
Obrazek
B.C. Rich Mockingbird Special X

Awatar użytkownika
DemoniX
Posty: 61
Rejestracja: 26-02-2009 00:05

19-01-2011 14:55

Mam zamiar przerobić tak z kolegą jego starą gitare noname i tylko jedno pytanie. Czy odległość otworów od mostka dla poszczególnych strun musi być ustalona i czy dużo od niej zależy? bo jak widzę autor tematu zrobił to trochę inaczej jak w linku od cob'a.
Mayones Flame exg6 || Ibanez SM7 || Harley Benton Hb80r
Obrazek.......Obrazek........Obrazek

zwierzak
Posty: 2
Rejestracja: 10-05-2010 17:04

19-01-2011 15:20

mnie tez sie podaba taka konstrukcja;)fajnie ci to wyszlo.
opowiedz cos o tulejkach .jakie,skas wziac..

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

19-01-2011 22:44

DemoniX pisze:Mam zamiar przerobić tak z kolegą jego starą gitare noname i tylko jedno pytanie. Czy odległość otworów od mostka dla poszczególnych strun musi być ustalona i czy dużo od niej zależy? bo jak widzę autor tematu zrobił to trochę inaczej jak w linku od cob'a.


Nie ma związku. To tylko widzimisie robiącego przeróbkę. Ważne, aby otwory nie były za blisko mostka - kształt możesz sobie wymyśleć.

maslownica - bez tulejek - bee..

Konyagi - dobra robota. Zastanawia mnie tylko dlaczego tak wysoko masz struny,ze przetwornik przy gryfie musi być prawie cały wysunięty? Szczerze to pierwszy raz takie coś widzę. Tak jakby gryf był pod złym kątem osadzony.

Awatar użytkownika
michu296
Posty: 63
Rejestracja: 07-11-2010 19:35

20-01-2011 21:12

http://shop.ebay.pl/?_from=R40&_trksid= ... Categories

Znalazłem tulejki

Na guitarproject tez byly. Jestem w trakcie poszukiwan ;D
Ostatnio zmieniony 20-01-2011 21:37 przez michu296, łącznie zmieniany 1 raz.
Jaka jest różnica między kaczką ?
Jackson Performer Japan 96+ Dimarzio DActivator
Aria AG-20 R
MXR Fullbore Metal

Gorgoroth
Moderator
Posty: 184
Rejestracja: 23-03-2010 04:22

20-01-2011 21:25

Przecież nawet gitarownia.pl sprzedaje takie rzeczy ;-)

Awatar użytkownika
michu296
Posty: 63
Rejestracja: 07-11-2010 19:35

20-01-2011 21:39

Gorgoroth pisze:Przecież nawet gitarownia.pl sprzedaje takie rzeczy ;-)


Faktycznie są ;)

http://www.gitarownia.pl/data/gfx/pictu ... 4379_3.jpg
W takim przypadku dziurki muszą mieć 8,5 mm, tak ?
Jaka jest różnica między kaczką ?
Jackson Performer Japan 96+ Dimarzio DActivator
Aria AG-20 R
MXR Fullbore Metal

maslownica
Posty: 19
Rejestracja: 21-11-2010 00:54

23-01-2011 22:40

maslownica - bez tulejek - bee..


Nie ma tulejek, bo lakier nie wytrzymał i by wystawało pęknięcie. Innym powodem jest to, że chrom wygląda beznadziejnie na żółtym drewnie. Tyle ode mnie - całość zastąpię 'profesjonalną' blaszką. To drewienko pełni tylko tymczasowe funkcje ochronne by struny się nie wpiły w lakier.

Zresztą nie zależy mi na wyglądzie. I tak nie wyjdę z tą gitarą na scenę, służy tylko do ćwiczeń. Za to brzmienie przeskoczyło o klasę wyżej. Poprawił się sustain i moja gitara brzmi bardziej szklankowo (Les Caster)? W końcu o to chodziło ;)
Obrazek
B.C. Rich Mockingbird Special X

Awatar użytkownika
meffcio
Doradca
Posty: 1
Rejestracja: 21-07-2010 13:05

26-01-2011 18:02

Miśki, czy mogę w takim przypadku wstawić mostek tune-o-matic w miejsce tego wrap-over'a? Czy odległość między wierconymi dziurami a mostkiem jest 'krytyczna'? Czy mogę zrobić to 'mniej więcej' jak jest na zdjęciach?
Co dwie 'głowy' to nie jedna ;p
A dlaczego gitara? Bo 'ma więcej punktów G niż kobieta' ;)
Dean V '79 + Peavey Bandit 112 ('Redstripe' - Transtube, seria II) przerobiony na head'a + DIY 2x12

maslownica
Posty: 19
Rejestracja: 21-11-2010 00:54

28-01-2011 01:25

Jutro zmierzę i Ci powiem - nie będę jednak montował, bo się boję rozkręcać dziewczyny za 2 tysiące.
Obrazek
B.C. Rich Mockingbird Special X

Awatar użytkownika
Konyagi
Posty: 109
Rejestracja: 28-08-2008 13:17

28-01-2011 09:15

meffcio pisze:Miśki, czy mogę w takim przypadku wstawić mostek tune-o-matic w miejsce tego wrap-over'a? Czy odległość między wierconymi dziurami a mostkiem jest 'krytyczna'? Czy mogę zrobić to 'mniej więcej' jak jest na zdjęciach?


niestety nie możesz (99,99%) popatrz na mostki np. na stronie guitarproject.pl

http://guitarproject.pl/c/58/mostki-sta ... itary.html

i praktycznie do każdego mostka jest dołączony link ze specyfikacją techniczną. Rozstaw tuleji mocujących mostek do deski jest zdecydowanie większy w przypadku wrap-overa, więc tak po prostu podmienic się ich nie da.
B.C. Rich Virgin VG-1

Roland Cube 20X

Po 17 latach przerwy powracam do nauki gry na instrumencie...

maslownica
Posty: 19
Rejestracja: 21-11-2010 00:54

01-02-2011 18:48

Potwierdzam. Próbowałem i nie dało się (mostek z BC Richa włożyć do Epiphona). Mimo to możesz poszukać mostków stałych o wymiarach wrap rounda.

Wiem, że obiecałem, ale people forget.
Obrazek
B.C. Rich Mockingbird Special X

Awatar użytkownika
klopsson
Posty: 14
Rejestracja: 01-01-2009 21:19

28-02-2011 13:06

Ja z kolei mam pytanie, które jeszcze nie padło. Opisz swoją metodę z naklejaniem folii na korpus ;)
- Mayones KZ Custom Cherryburst / Mayones KZ Custom White(ok '92, stare logo)
- DIY Valve Amp 100W
- DIY 2x Regent 30H po przerobienu na kolumnę

Awatar użytkownika
Konyagi
Posty: 109
Rejestracja: 28-08-2008 13:17

08-03-2011 08:38

klopsson pisze:Ja z kolei mam pytanie, które jeszcze nie padło. Opisz swoją metodę z naklejaniem folii na korpus ;)


Chyba nie do końca czuję w czym jest kłopot, więc najwyżej pytaj dalej. Po prostu zanim zabrałem się za robotę po obu stronach deski nakleiłem folię samoprzylepną (tak jakbym zwykłą naklejkę przyklejał) i dopiero potem pozaznaczałem miejsca wiercenia otworów.
B.C. Rich Virgin VG-1

Roland Cube 20X

Po 17 latach przerwy powracam do nauki gry na instrumencie...

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

08-03-2011 10:17

Taśma zapobiega odpryskowi lakieru.
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Awatar użytkownika
klopsson
Posty: 14
Rejestracja: 01-01-2009 21:19

08-03-2011 10:30

Ok, czaję. Po prostu jeszcze nie spotkałem się z taką opcją, więc spytałem, a wyszło w miarę prosto :P Czyli wnioskuję, że normalnie przez taśmę wierciłeś? :)
- Mayones KZ Custom Cherryburst / Mayones KZ Custom White(ok '92, stare logo)
- DIY Valve Amp 100W
- DIY 2x Regent 30H po przerobienu na kolumnę

Awatar użytkownika
Konyagi
Posty: 109
Rejestracja: 28-08-2008 13:17

08-03-2011 14:49

Tak, przez taśmę.
B.C. Rich Virgin VG-1

Roland Cube 20X

Po 17 latach przerwy powracam do nauki gry na instrumencie...

Awatar użytkownika
Konyagi
Posty: 109
Rejestracja: 28-08-2008 13:17

06-07-2011 11:30

Ponieważ sporo osób pisze do mnie o szczegóły prac przy wierceniu otworów napiszę jeszcze parę zdań jak to robiłem (a raczej robiłbym gdybym robił to dzisiaj).

Tulejki kupiłem na guitarproject.pl. Tulejki te mają zewnętrzną średnicę 6,5 mm, a ja do wiercenia zastosowałem wiertło do metalu 6,3 mm. Chciałem aby tulejki weszły na wcisk, choć pewnie nie jest to konieczne.

Zanim zabrałem się za robotę na wierzchnią warstwę deski nakleiłem arkusz folii samoprzylepnej. Może to być też jakakolwiek naklejka lub nawet taśma klejaca. Chodzi tylko o to by ewentualne oznaczenia które będzie się nanosić pozaznaczać na folii/naklejce a nie na korpusie gitary. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych śladów, które mogłyby nie chcieć zejść i oszpeciłyby instrument. Można też np. wziąć flamaster wodny (taki dla dzieci, zmywa się go wodą i nie zostają ślady) aby nanieść nim oznaczenia na gitarze, ale na etapie wiercenia otworów i tak przyda się folia. Zabezpiecza przed odpryskiwaniem lakieru wokół otworów.

Jak już zabezpieczy się gitarę to trzeba wyznaczyć punkty wiercenia otworów. Tak naprawdę to tu mamy pełną dowolność, ale ja zrobiłem sobie tak, że narysowałem 6 inii będących przedłużeniem prostej wyznaczonej przez każdą kolejną strunę. Chodzi o to by patrząc na instrument od góry (gitara leży gryfem do góry) linie te pokrywały się z linią strun. Po narysowaniu tych linii trzeba zdecydować gdzie będzie się wiercić. Ja zdecydowałem się umieścić otwory wzdłuż odwróconego łuku wzgledem dolnej krawędzi gitary. Po prostu wziąłem duży cyrkiel, jedną nóżke postawiłem na lini biegnącej równolegle do strun przez środek mostka (między struną d i g) a drugą narysowałem fragment okręgu, który przeciął wcześniejsze linie proste. W miejscach przecięcia postanowiłem wywiercić otwory.

Punkty wiercenia wyznaczone, zaczynamy wiercenie.

Gitarę położyłem na starym ręczniku. Punkty wiercenia zaznaczone, miejsce wokół otworów oklejone. Zacząłem od małego wiertła (np. 2 mm) i ręczie zacząłem wiercenie otworów. Chodziło o zaznaczenie miejsca, aby łatwiej trafić w środek. Jak już zrobiłem zagłębienie (ok. 1mm) to zaczłąłem wiercenie wiertarką. Najpierw zmierzylem grubość korpusu gitary i ustawiłem wiertło w wiertarce tak, aby wystawało z głowicy o 1 mm mniej niż grubość deski. Dodatkowo na wiertło nałożyłem taką filcową podkladkę (chodzi o to, by w momencie gdy wiertło jest maksymalnie zagłębione, metalowa, obracajaca sie głowica nie dotknęła korpusu, lecz własnie ta filcowa podkładka) co zabezpiecza przed przypadkowym porysowaniem korpusu przez głowicę. Wywierciłem otwory tym mniejszym (2 mm) wiertłem, ale nie na wylot. Zostało mi do przewiercenia jakieś 2 - 2,5 mm. Znowu wziąlem do reki samo wiertło, tym razem 1,5 mm i ręcznie wierciłem dalej. Chodzi o to by nie było nacisku, który mógłby sprawić, że wypchnie się lakier od tylnej strony i odpryśnie zostawiając brzydki ślad wokół otworu. Wiercąc cały czas obserwowałem tył gitary, a w chwili gdy tylko zobaczyłem że lakier się przewierca kończyłem. To był wystarczający ślad by wiedzieć gdzie ten otwór trzeba będzie powiększyć. Gdy miałem wszystkie 6 śladów na plecach korpusu okleiłem go folią/naklejką i w miejscach, gdzie pojawiło się wiertełko powolutku wywierciłem docelowe otwory. Oczywiście uprzednio odwróciłem gitare plecami do góry. Tym razem od razu wiertłem 6,3 mm. I znowu nie wierciłem na wylot, tylko trochę więcej niż połowa grubości korpusu. Potem ponownie połozyłem gitare gryfem do góry i już śmiało powiększyłem otwory wiertłem 6,3 mm, znowu wiercąc najwyżej na 3/4 grubości korpusu. W ten sposób nie powstąły odpryski, a krawędzie otworów były równe.

Reszta roboty to kosmetyka. Odkleiłem folię zabezpieczającą, wcisnąłem tulejki, ostatnie 1,5 mm dociskałem drewnianym kołkiem i gotowe. Potem tylko przeciągnąć struny i mozna podziwiać efekt swojej pracy. Powodzenia.
B.C. Rich Virgin VG-1

Roland Cube 20X

Po 17 latach przerwy powracam do nauki gry na instrumencie...

ADIv
Posty: 25
Rejestracja: 06-08-2009 13:09

06-07-2011 21:17

A ma ktoś pomysł, jak przerobić stratocastera (z tremolkiem oczywiście) w taki sposób? :/

mam podobny problem, jaki miał Konyagi

Lakerr
Posty: 16
Rejestracja: 09-12-2012 18:16

04-03-2013 21:52

Każdą gitarę można tak przerobić? Mam takie samo mocowanie strun, jak w Gibsonie Les Paul. Da radę?
[url=http://recenzjegitar.pl/hohner-hc-06/]Obrazek

Awatar użytkownika
Cyssiek
Posty: 944
Rejestracja: 22-07-2009 13:14

05-05-2013 15:22

No, ale zostaną ci dziury po strunociągu
Fender Stratocaster Korea '92, Peavey JF1EX, basik Stagg, Alesis iO|2, T.Bone SC450, Shure SM58, CME M-Key

Wróć do „Zrób to sam”