SoulOfTornado17
Posty: 4
Rejestracja: 31-12-2013 05:42

31-12-2013 07:09

Witam!

W najbliższym czasie mam zamiar kupić gitarę elektryczną. Niestety, nie jestem zbyt zamożny, w związku z czym
w grę wchodzi tylko sprzęt, który można kupić na raty, znaczy w sklepie. Aha, i raczej wolę nie szaleć dużo powyżej 1800zł.
Na gitarzę gram od 4 lat. Nowy sprzęt chcę kupić," żeby zgłębiać tajniki kunsztu gitarowego w domowym zaciszu''...
A tak serio - potrzebuję sprzętu, na którym będę mógł improwizować, dlatego potrzebny mi jest w miarę dobry clean. Brzmienie przesteru to już prawie mi obojętne (ważne, żeby nie raziło w uszy). Tak jak wspomniałem, chcę grać w domu - głównie improwizować, od czasu do czasu pograć sobie jakieś kawałki: Megadeth,
M. Friedmana, Led Zeppelin, C. Santany czy jakichś innych artystów, których słucham.
Co do dodatkowych preferencji - najbardziej podobają mi się korpusy typu V, RR, Explorer (ale nie ten klasyczny
" by Gibson"), no i LP (byle nie w klasycznych barwach). No i najlepiej, żeby gitara ta miała 24 progi, ale to już nie jest konieczne.

Przeszukałem strony internetowe sklepów muzycznych w mojej okolicy (RIFF, Rock"n" Roll i Omega Music)
i stwierdzam, że kilka ich ofert, mnie zainteresowało. Mianowicie chodzi mi o te trzy gitary:
- Jackson JS32 Kelly
- Ibanez ARZ 300
- Cort KX5 Katana

- Najbardziej podoba mi się model Jacksona, ale opinie o nim są "trochę" zróżnicowane. Z tego co czytałem, jego największą wadą są niskich lotów przetworniki (mógłbym je wymienić, gdyby okazały się , aż tak słabe). Co ciekawe opinie w internecie na temat jego dźwięku, są mniej przychylne od opinii modelu Jackson JS32 Rhoads, który to zbudowany jest z tego samego drewna, i mający dokładnie te same przetworniki... Dziwne...
- Kolejna gitara, jest z pod znaku Ibaneza. O tym modelu, ogólnie słyszałem dużo dobrego. Jak chodzi o brzmienie gitary, to słyszałem, wydaję mi się, że clean ma w porządku.
- No i trzecia gitara - Cort KX5 Katana. Słyszałem na "Jułtjubje" jak ona brzmi
( tak, tak, tak , wiem, że na tej stronie każda gitara brzmi wspaniale...) i powiem, że jak na gitarę z tej półki cenowej to całkiem nieźle. Nie podoba mi się trochę jej kształt, ale jeśli nic innego bym nie znalazł...

No i tutaj pytanie, która z tych gitar ma najlepsze brzmienie?
Tak jak wspomniałem, najbardziej chciałbym tego Jacksona. No chyba, że ze sklepów, które wymieniłem możecie mi polecić coś lepszego, co spełnia moje wymagania. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PS1: Przepraszam najmocniej za długość postu i ewentualne braki przecinków, literówki itp. w tekście.

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

31-12-2013 08:21

Troszkę dziwne że masz prawie 2 tysiące a oglądasz się za taką kataną która kosztuje 700 zł.

Skoro MUSI być nówka to proponuje takie wiosła :

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/fender-standard-stratocaster-mn-aw
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/charvel-desolation-ds-1-st-sw

Jednak proponował bym zastanowić się nad tą używką bo kupił byś coś znacznie lepszego.
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

31-12-2013 08:25

Nero93 pisze:Troszkę dziwne że masz prawie 2 tysiące a oglądasz się za taką kataną która kosztuje 700 zł.

A gdzie on napisał, że ma prawie 2 tysiące?
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

31-12-2013 09:41

raczej wolę nie szaleć dużo powyżej 1800zł.
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Kamyk
Posty: 12
Rejestracja: 30-12-2013 00:39

31-12-2013 11:43

skoro mówisz o możliwości płacenia rat, to allegro oferuje raty dla zakupów "przez koszyk" o wartości od 300 zł do 20 000 zł. Proponuję od siebie dwie gitary - jedną z przetwornikami aktywnymi, drugą bez.
1.http://allegro.pl/jackson-rr-custom-mad ... 79555.html
2.http://allegro.pl/jackson-rhoads-rr3-i3818901125.html
Nie mają 24 progów, ale sam mówiłeś, że to nie konieczność ;)

Awatar użytkownika
boden7
Posty: 562
Rejestracja: 12-10-2013 23:09

31-12-2013 12:20

Powiedz, że żartujesz z tym Custom Made... To zwykły RX10D...
https://www.youtube.com/channel/UCvHTuq9lMaPyGoYUtwu3T2A

kto wymyślił limit 12 kb na avatar?!

Awatar użytkownika
bartkowy
Posty: 584
Rejestracja: 09-09-2012 10:15

31-12-2013 12:32

hmm...
jeżeli chcesz na raty, to możesz porozglądać się w komisach gitarowych - tam masz możliwość kupienia używki na raty :)

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

31-12-2013 12:36

Nero93 pisze:
raczej wolę nie szaleć dużo powyżej 1800zł.

SoulOfTornado17 pisze:w związku z czym w grę wchodzi tylko sprzęt, który można kupić na raty

Czasami warto przeczytać cały post, a nie koncentrować się wyłącznie na cyferkach ;-)
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

31-12-2013 12:43

Ibanez przesterowany brzmi bardzo fajnie ale clean to nie wiem i w ogóle to jest fajna gitarka. Nie mam zbytniego doświadczenia z aktywną elektroniką i ciekawy jestem co powiedzą bardziej doświadczeni forumowicze ale zawsze wydawało mi się, że aktywne pickupy pasują lepiej do przesterów.

Reverend
Doradca
Posty: 1534
Rejestracja: 26-10-2012 21:25

31-12-2013 12:53

sss pisze:zawsze wydawało mi się, że aktywne pickupy pasują lepiej do przesterów.

No wydawało Ci się.

Awatar użytkownika
KlapekJL
Posty: 608
Rejestracja: 26-07-2011 13:59

31-12-2013 12:56

kavoo pisze:
Nero93 pisze:
raczej wolę nie szaleć dużo powyżej 1800zł.

SoulOfTornado17 pisze:w związku z czym w grę wchodzi tylko sprzęt, który można kupić na raty

Czasami warto przeczytać cały post, a nie koncentrować się wyłącznie na cyferkach ;-)

Nadal wychodzi na to, że autor może pozwolić sobie na kupno gitarki za ~1800zł, tyle że na raty, więc nie rozumiem o co Ci chodzi.

Awatar użytkownika
Kobojek
Posty: 208
Rejestracja: 21-11-2013 14:36

31-12-2013 14:08

http://tablica.pl/oferta/gitara-ibanez-arz300-bk-pokrowiec-ID4wXaT.html#450d3914ee
Powiedz tej dziewczynie z ogłoszenia że chcesz przez allegro kupić.
Potem rozkładasz na raty z allegro i wszyscy są hepi :)
Można się targować przecież.
Gitary: Dean Cadillac Select, Gibson SG Special Faded i Gothic, Jackson RR5 i SLSMG
Seymour Duncany: Sh-2, Sh-4, Sh-6, Sh-11, ,Aph-2 set, ShPg-1 set;
Dimarzio: Paf Joe,Air Norton,Fred, 36th anniversary PAF set, Super Distorion, Super 2
Tesla: Opus 4 Set , EMG 81/85
Gibson: 57 classic neck & bridge, Burstbucker Pro N, 490R i 498T, Marshall RF-1 reverb,
Laney TF 300, Blackheart BH15H, T-rex Chorus/ Flanger, Korg Pitchblack, Vox Satchurator

Awatar użytkownika
Kobojek
Posty: 208
Rejestracja: 21-11-2013 14:36

31-12-2013 14:12

A może jak chcesz wydawać kasę której nie masz to zalicytuj poniższą gitarę zamiast pakować się w "długi" :) :
http://allegro.pl/gitara-elektryczna-yamaha-aes620-futeral-nowka-i3826197958.html
Gitary: Dean Cadillac Select, Gibson SG Special Faded i Gothic, Jackson RR5 i SLSMG
Seymour Duncany: Sh-2, Sh-4, Sh-6, Sh-11, ,Aph-2 set, ShPg-1 set;
Dimarzio: Paf Joe,Air Norton,Fred, 36th anniversary PAF set, Super Distorion, Super 2
Tesla: Opus 4 Set , EMG 81/85
Gibson: 57 classic neck & bridge, Burstbucker Pro N, 490R i 498T, Marshall RF-1 reverb,
Laney TF 300, Blackheart BH15H, T-rex Chorus/ Flanger, Korg Pitchblack, Vox Satchurator

SoulOfTornado17
Posty: 4
Rejestracja: 31-12-2013 05:42

31-12-2013 17:50

Uff...
Nero93 - Co do tego Corta, to nie wiedziałem, że jest, aż tak tani. Kojarzyłem, że kosztował jakiś tysiąc
z hakiem.
No to powiedzmy, że z tej trójki Cort jest wyeliminowany... :)
A co do używek - gdybym miał wybór, rozglądał bym się oczywiśćie za używanymi gitarami, wiadomo jaką mają one przewagę nad nówkami, ale cóż... Z tym kupowaniem na allegro to sam nie wiem. Wolałbym sprawdzić sprzęt u takiego przykładowego sprzedającego. Osobiście. No ale jeśli mieszka on powiedzmy w innym województwie to sprawy się trochę komplikują. Ostatnio jak przeglądałem oferty gitar na allegro z mojego województwa (śląskie) to nic ciekawego nie znalazłem.
Więc tak, póki co chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o gitarach: Jackson JS32 Kelly oraz o Ibanezie ARZ300.
Tak, wiem w tej kategori cenowej ok. 1600zł dużo osób poleca Jacksona RR3. Na necie wyczytałem, że ma on fabryczne przetworniki. Z kolei przed chwilą sprawdziłem ten model, i w informacjach o nim jest napisane, że przetworniki są Seymour'a Duncana, a to jest różnica. Żeby rozglądać się za innymi modelami, muszę zniechęcić się uprzednio do tych modeli, które sobie upatrzyłem... :)
Co możecie powiedzieć o brzmieniu Jacksona JS32 Kelly i Ibaneza ARZ300? Możecie je porównać?
Jakoś "recenzje" użytkowników na stronach typu "Guitar Center", mnie nie przekonują... Wiadomo, że jak ktoś coś kupi za poważniejszą forsę, to trudno, żeby jeszcze krytykował. A na tej stronie, to nawet przy bardzo tanich gitarach to jeden na pięciu użytkowników, dostrzeże jakąś wadę (no najcześciej to coś nie tak z lakierem)...
A co do YouTuba to filmików z ARZ300, jest bardzo, bardzo mało. O piątej rano przegrzebałem tę stronę,
i słyszałem jak brzmi ten model Jacksona. Na niektórych filmikach wydawał się przyzwoity, a na innych to całkowicie beznadziejny. Może to wina mojego zmęczenia... W każdym razie, póki co chciałbym dowiedzieć się czegoś o tych dwóch gitarach.

Baj de łej - Co do waszych propozycji, jeśli chodzi o te gitary, to tak jak mówiłem, najlepiej żeby były to RR, V-ki
Explorery, no i może Les Paule. Nie wspomniałem nic o mostku... ehh... najlepiej, żeby był stały. Wiadomo jak to jest z ruchmymi w tym przedziale cenowym.

Tak czy siak, dzięki za pomoc. Czekam na dalsze posty.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PS: Ja po prostu nie umiem pisać krótkich postów... Zawsze pisałem je długie, nudne i czasami wręcz enigmatyczne. Zrobiłem postęp - teraz są tylko długie i nudne... :)

Reverend
Doradca
Posty: 1534
Rejestracja: 26-10-2012 21:25

31-12-2013 18:08

Hmm, a masz jakieś fundusze już teraz? Przykładowo mógłbyś wziąć jakieś wiosło "na teraz" i póki nie uzbierasz stosownych funduszy używałbyś go. Mam na myśli nawet Katanę, ale używkę - żeby nic na tym nie stracić, a to już plus. Potem, z większym funduszem, sprzedałbyś pierwszą z gitar i trochę byś zaoszczędził patrząc na całą inwestycję. Nie wiem, czy możesz sobie pozwolić na takie coś i czy w ogóle mógłbyś wydać teraz trochę pieniędzy na jakieś wiosło. Jeśli czegoś nie zauważyłem, nie dopatrzyłem i to zupeeełnie niemożliwe, to przepraszam :) Rozumiem, że wiosło ma być na raty itd., ale może da się jakoś inaczej.
Jacksony to porządne wiosła, aktualnie na forum mają ogromny renesans i każdy Ci poleci jakiegoś Jacka, czegokolwiek byś nie szukał - ale seria JS jest tania, nieporównywalna ze starszymi modelami z Japonii. Tak samo nawet droższe, nowe i dostępne w sklepach Jacksony. O Ibku niestety, ale sie nie wypowiem.
Bardzo słusznie, że nie wierzysz w opinie osób piszących recenzje na GC - przecież prawie każdy człowieczek, który uczy się grać miesiąc i kupi swoje pierwsze wiosło stwierdzi, że jest świetne... co innego perspektywa czasu - gdyby opinie pisali po roku użytkowania i z dużym doświadczeniem, pewnie byłoby inaczej. Na przykład wspominana Katana - amatorzy potrafią kochać to wiosło, a bardziej ogarnięci grajkowie nie daliby za nią 5 stów (w sumie sam bym więcej nie dał...). Już dziś sporo o niej pisałem, ale może mam zbyt osobisty punkt widzenia. Chociaż w sumie... chyba o to chodzi ;)

Jeśli miałbym coś polecić, to... idealnie przypasowałoby Ci Kelly, ale z serii Professional albo PRO Jacksona, więc spory wydatek i raczej nie na raty.

Może tak trochę nie całkiem w temacie, ale myślę, że z sensem i przesłaniem :)

Kamyk
Posty: 12
Rejestracja: 30-12-2013 00:39

31-12-2013 18:27

boden7 pisze:Powiedz, że żartujesz z tym Custom Made... To zwykły RX10D...

no i co z tego? emg 81 i 85 pasują na pewno bardziej do metalu, niż sh-4 i sh-2, gdy ich sygnał przechodzi nie przez najwyższej klasy sprzęt (wzmacniacz, kolumna, głośniki).

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

31-12-2013 18:43

To co napisał kolega 2 posty wcześniej było by bardzo dobrym wyjściem.. Jeśli już chcesz na czymś grać, to kup sobie katanke, która jest bardzo fajnym wiosłem do grania i przede wszystkim nie drogim. Narazie byś grał sobie na takim wiosełku i się rozwijał, a w miedzy czasie zbierał kase na gitare marzeń. No a jeśli chcesz od razu kupić już dużo lepsze, to przez allegro można kupować na raty i nie ma problemu. Opcji jest wiele, wszystko zależne od Twoich predyspozycji i pojemności portfela na chwile obecną.
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
ksantyp
Doradca
Posty: 1124
Rejestracja: 26-03-2010 08:13

31-12-2013 18:44

Tak samo pasują SD jak i pasują EMG do metalu... kwestia gustu. a klasa ta sama.
Cenowo za wiosło, picki i fiuterau jest w miare ok ten RX10, ale można kupić wyższe serie za te same pieniadze.
FILMIKI O GITARACH - vlog gitarowopodobny

WYPRZEDAJE KOLEKCJE - DOBRE GITARY W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.


NTK Ekipa

Awatar użytkownika
ma95
Doradca
Posty: 5303
Rejestracja: 05-10-2012 18:08

31-12-2013 18:50

Dokladnie, tylko ja bym chetnie zamienil sh4 na sh6 po zakupie ;)

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

01-01-2014 15:12

KlapekJL pisze:Nadal wychodzi na to, że autor może pozwolić sobie na kupno gitarki za ~1800zł, tyle że na raty, więc nie rozumiem o co Ci chodzi.

Nie spodziewałem się niczego innego, ale nevermind.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
sebjus
Posty: 476
Rejestracja: 13-11-2010 21:32

01-01-2014 15:44

Może warto żebyś zainteresował się tym:
http://allegro.pl/aria-pro-ii-pe-royale ... 64126.html

Jest to bardzo ładny, bardzo dobrze wykonany i ładnie brzmiący LP, widziałem i słyszałem go w MxMusic. Wart Twojego zainteresowania.
Co do Vek i Exp, to może jakiś Dean, LTD.

Może warto by było żebyś na poważnie zainteresował się warunkami sprzedaży ratalnej przez allegro. Wtedy Twoja możliwość wyboru instrumentu zwiększy się bardzo, no i łatwiej będzie wybrać dużo lepszą gitarę niż nowe w podobnej kwocie.
elekt. Peavey Rotor EXP Limited Edition (black) Tesla AH-2 18V EMG A/B
elekt. Jackson RR5 SH-2 SD Nazgul
elekt. Ibanez MTM10 Seymour Duncan AHB-1n AHB-2b Metal Blackouts

Kamyk
Posty: 12
Rejestracja: 30-12-2013 00:39

01-01-2014 17:13

ksantyp pisze:Tak samo pasują SD jak i pasują EMG do metalu... kwestia gustu. a klasa ta sama.

no jasne, że tak, ale jakby ktoś wsadził sh-2 pod most i oczekiwałby pierdolnięcia takiego, jakie dawałoby sh-5, sh-6 lub emg 81, to chyba trochę by się zdziwił. oczywiście gdyby taki dżejms hetfild postanowił mieć gdzieś umowę z emg i wsadziłby jakieś duncan designed w swoją gitarę, to jego brzmienie wiele by się nie zmieniło - jego sygnał z gitary przejść może przez paręnaście efektów za tysiące dolarów :P

Reverend
Doradca
Posty: 1534
Rejestracja: 26-10-2012 21:25

01-01-2014 17:19

Dobra, skończ waść, bo pitolisz farmazony :P

Kamyk
Posty: 12
Rejestracja: 30-12-2013 00:39

01-01-2014 17:31

aha, a co jest w tych moich "bredniach" fałszywego? nie mam niby racji?

Awatar użytkownika
boden7
Posty: 562
Rejestracja: 12-10-2013 23:09

01-01-2014 17:39

Wszystko. EMG ma bardzo specyficzny, płaski sound. Porównywanie pasywów i aktywów to jak porównywania diesela i benzyny.
https://www.youtube.com/channel/UCvHTuq9lMaPyGoYUtwu3T2A

kto wymyślił limit 12 kb na avatar?!

Reverend
Doradca
Posty: 1534
Rejestracja: 26-10-2012 21:25

01-01-2014 17:40

Gadasz od rzeczy i nie na temat, to już wystarczy wystarczy. Zresztą zero w tym logiki.

Kamyk
Posty: 12
Rejestracja: 30-12-2013 00:39

01-01-2014 17:47

boden7 pisze:Wszystko. EMG ma bardzo specyficzny, płaski sound. Porównywanie pasywów i aktywów to jak porównywania diesela i benzyny.

tak, tak, masz całkowitą rację. dlatego właśnie na liście artystów używających ich przetworniki są między innymi ludzie z mety, judas priest, kiss, children of bodom. http://www.emgpickups.com/artist/index
Reverend pisze:Gadasz od rzeczy i nie na temat, to już wystarczy wystarczy. Zresztą zero w tym logiki.

no tak, dodatkowy preamp od emg pewnie nic nie da na jakiejś pierdziawce.

Reverend
Doradca
Posty: 1534
Rejestracja: 26-10-2012 21:25

01-01-2014 17:52

Kamyk pisze:bardzo specyficzny, płaski sound.

Kamyk pisze: dlatego właśnie na liście artystów używających ich przetworniki są między innymi ludzie z mety

Pszypadeg? Nie sondze.

I zero logiki w tym, co bredzisz sobie pod cytatem Ksantypa - o wkładaniu SH-2 pod most i oczekiwaniu metalowego brzmienia - gadasz nie na temat i oczekujesz, że uda Cie się innych przekonać do swoich racji. Więc nie wiem, czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy jak, ale chciałem Ci powiedzieć, że odbiegasz od tematu dyskusji i jak chcesz sobie jeszcze pogadać o tym, co i tak wiemy, a Ty nieudolnie tłumaczysz, to sobie tłumacz na priv albo w Hyde Parku, byle nie mi.

Reverend
Doradca
Posty: 1534
Rejestracja: 26-10-2012 21:25

01-01-2014 17:52

Kamyk pisze:bardzo specyficzny, płaski sound.

Kamyk pisze: dlatego właśnie na liście artystów używających ich przetworniki są między innymi ludzie z mety

Pszypadeg? Nie sondze.

I zero logiki w tym, co bredzisz sobie pod cytatem Ksantypa - o wkładaniu SH-2 pod most i oczekiwaniu metalowego brzmienia - gadasz nie na temat i oczekujesz, że uda Cie się innych przekonać do swoich racji. Więc nie wiem, czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy jak, ale chciałem Ci powiedzieć, że odbiegasz od tematu dyskusji i jak chcesz sobie jeszcze pogadać o tym, co i tak wiemy, a Ty nieudolnie tłumaczysz, to sobie tłumacz na priv albo w Hyde Parku, byle nie mi.

Kamyk
Posty: 12
Rejestracja: 30-12-2013 00:39

01-01-2014 17:59

Reverend pisze:
Kamyk pisze:bardzo specyficzny, płaski sound.

Kamyk pisze: dlatego właśnie na liście artystów używających ich przetworniki są między innymi ludzie z mety

Pszypadeg? Nie sondze.

I zero logiki w tym, co bredzisz sobie pod cytatem Ksantypa - o wkładaniu SH-2 pod most i oczekiwaniu metalowego brzmienia - gadasz nie na temat i oczekujesz, że uda Cie się innych przekonać do swoich racji. Więc nie wiem, czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy jak, ale chciałem Ci powiedzieć, że odbiegasz od tematu dyskusji i jak chcesz sobie jeszcze pogadać o tym, co i tak wiemy, a Ty nieudolnie tłumaczysz, to sobie tłumacz na priv albo w Hyde Parku, byle nie mi.

sam napisał, że "Tak samo pasują SD jak i pasują EMG do metalu... kwestia gustu. a klasa ta sama.". zgadzam się z tym, ale na pewno nie w każdym przypadku (to, o czym wspomniałem - sh-2 pod mostem). Chociażby gitarzysta z Lamb of God ma sh-4/sh-1, a jest pie*dolnięcie. a mówienie, że emg ma płaski sałnd to mit, który powtarzają ludzie "no bo przecież tak trzeba, bo inaczej to nie jest się fajnym i doświadczonym, walić w ogóle aktywy, hehe" albo ludzie, którzy nawet nie opanowali podstaw gałkologii wzmacniacza.

Wróć do „Jaka gitara elektryczna powyżej 1000zł”