GuitarDemon
Posty: 23
Rejestracja: 01-05-2018 13:05

07-01-2020 00:13

Witam, gram na gitarze już trochę czasu i mam pytanko odnośnie tworzenia własnych piosenek, hard rock, albo jakieś ballady rockowe, coś w tym stylu. Jak się za to zabrać? Mam posługiwać się skalami i na nich coś tworzyć, jeśli tak to jakie skale na poczatek polecacie do nauki? Jak tworzyć fajne riffy? To jest tak że przelewamy emocje na gryf tak po prostu, czy używamy jakiś schematów, zasad, skal?
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

07-01-2020 09:06

Pozwól, że zacytuję anegdotkę, którą ja kiedyś usłyszałem:

W Akademii Muzycznej przyszedł student do profesora i pyta: "znam już skale i ogarniam instrumentarium, czy mogę napisać już własne utwory?", profesor odpowiedział: "nie, nie jesteś jeszcze gotów". Po roku znów to samo pytanie i ta sama odpowiedź i tak co roku. Wreszcie po zakończeniu studiów i zrobieniu dyplomu przychodzi ten sam, już absolwent, do profesora i pyta: "skończyłem studia, czy jestem już gotów, by napisać coś własnego?", odpowiedź profesora była niezmienna: "nie, nie jesteś gotów". "Ale dlaczego?" dopytywał już mocno zdenerwowany młody człowiek "przecież Mozart pierwszy utwór napisał jako 5-latek, a pierwszą symfonię - mając lat 8!!!". Na to profesor odpowiedział: "Tak, tylko Mozart nikogo nie pytał czy może".

W skrócie - albo masz na coś pomysł i chcesz to przelać na dźwięki, albo nie. Jeśli masz - przelewaj, graj i zapisuj, jeśli nie masz - nikt Ci nie powie jak sprawić byś miał. "Bo na to nie ma ceny, nie kupisz weny". ;-)
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

GuitarDemon
Posty: 23
Rejestracja: 01-05-2018 13:05

07-01-2020 16:38

O dziękuję za bardzo ładna odpowiedź.
I jeszcze mam jedno pytanie, gdy mam już w głowie jakiś zamysł na piosenkę to jak ją przełożyć na gryf, czy grając ją powiedzmy na pentatonice mogę dodać jakiś dźwięk spoza skali czy nie za bardzo?

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

07-01-2020 16:58

Zasada jest taka, że nie ma zasad. Jeśli coś Ci w głowie gra, jeśli dobrze Ci brzmi, to tak to graj i tyle. Slayer rzadko trzymał się skal, to tworzyło pewien ciekawy i niepokojący klimat w niektórych utworach...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

GuitarDemon
Posty: 23
Rejestracja: 01-05-2018 13:05

07-01-2020 23:29

Okey, to biorę się za granie. Dziękuję bardzo za pomoc. :-)

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”