pellinor3
Posty: 2
Rejestracja: 14-06-2017 16:05

14-06-2017 16:21

Witam. Posiadam sobie takiego budżetowego basa ESP LTD B-10 i mam problem z brzęczącymi strunami, ale najszczególniej ze struną E. Brzęczy na desce, brzęczy na nagraniu... Jest to strasznie irytujące. Gitarę sam jakoś po swojemu regulowałem, ale w wielu różnych ustawieniach (mam na myśli pręt, wysokość siodełek) nadal słychać brzęczenie. Zamierzam iść do lutnika w celu wyszlifowania progów - czy to jest dobra decyzja? I jeszcze przy okazji żeby wyregulować nieco gitarę. Podsyłam wam zdjęcie niektórych progów abyście ocenili to sami.
Dodam, że gram palcami dość mocnym atakiem.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek


Trochę słabo widać, ale myślę, że da się zauważyć to, że są trochę zjechane, co? Jakbyście chcieli to mogę więcej fotek podesłać albo nagranie

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

14-06-2017 17:58

Skoro i tak masz zamiar isc do lutnika w celu szlifu, to idz z gitara zapytaj jego - ciezko po zdjeciach ocenic co jest powodem brzeczenia. Rownie dobrze mozesz cos zle regulowac.
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

xjm
Posty: 1
Rejestracja: 09-03-2012 17:30

14-06-2017 19:12

Szlif robi się nie tylko wtedy, jak progi są lokalnie wyrobione pod strunami. Zdarza się, że pewne struny brzęczą jedynie na niektórych progach i wtedy również należy je szlifować w celu wyrównania wysokości główek wszystkich progów. Zgrubnie wstępnie można ocenić płaszczyznę główek progów kartą płatniczą - przykłada się jej krawędź do kolejnych progów (na wysokości strun) i sprawdza, czy karta się nie „buja” wzdłuż gryfu. Dokładniej można sprawdzić odpowiednim liniałem.
Dopiero po sprawdzeniu i ewentualnym szlifie progów powinno się robić wszelkie regulacje typu akcja strun, wklęsłość gryfu, menzura, odległości przetworników itp. ustalając optymalne (kompromisowe) dla instrumentu i gitarzysty ustawienia.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

15-06-2017 00:34

Karta jest za krótka.

Nie oddawaj do szlifowania tylko na zdiagnozowanie problemu.

Ten problem raczej nie jest związany z tym co pokazujesz na zdjęciach. Jeśli gitara jest wyregulowana prawidłowo to może być do szlifowania tylko jeden wystający próg. Sprawdź najpierw progi na wysokości połączenia gryfu z dechą. Tam się czasem robi wybrzuszenie.

pellinor3
Posty: 2
Rejestracja: 14-06-2017 16:05

15-06-2017 09:26

sss pisze: Jeśli gitara jest wyregulowana prawidłowo to może być do szlifowania tylko jeden wystający próg. Sprawdź najpierw progi na wysokości połączenia gryfu z dechą. Tam się czasem robi wybrzuszenie.
Nie ma wybrzuszenia, a brzęczenie powstaje przy progach, do których są akurat dociśnięte struny, więc to raczej odpada.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

15-06-2017 13:50

No to najpierw zmień struny i wyreguluj gitarę.

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”