arti19
Posty: 10
Rejestracja: 01-01-2010 21:48

29-08-2012 15:25

Z tego co mi wiadomo to sekunda zwiększona i kwarta zmniejszona rozwiązują sie na zewnątrz, septyma wielka i kwinta zminejszona do wewnątrz itd. to się skądś bierze czy poprostu tak jest? Jak rozwiązujemy w tych kierunkach to o sekunde małą tak?

jak mam kwarte zwiększoną i kiwnte zmniejszoną to skąd mam wiedzieć który składnik pozostaje w miejscu, a który idzie na dół lub do góry?
Obrazek Obrazek

Vintage V100 cs + Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
Dwustu
Posty: 297
Rejestracja: 11-01-2012 00:02

31-08-2012 20:13

fajnie by bylo to wogole kumac:) po takich postach mam kompleksy wiedzy
Obrazek
i wiele innych

icys99
Posty: 29
Rejestracja: 03-09-2011 12:48

01-09-2012 12:17

Jesteśmy np. w tonacji C-dur i mamy sekundę zwiększoną np. C - Dis (DIS nie mamy w gamie C-dur, ale załóżmy że mamy alteracje dźwięku D), która rozwiąże się na C - E. Rozwiązujemy do góry
ten składnik, który został podwyższony, aby wrócić na dźwięk gamowłaściwy ( a tym tutaj jest E).

Trytony (kwarta zwiększona lub kwinta zmniejszona) rozwiązujemy albo na zewnątrz albo do wewnątrz. W gamie G-dur kwarta zwiększona C-Fis rozwiąże się na H - G na zewnątrz, a w gamie Des-dur kwinta zmniejszona C - Ges rozwiąże się do wewnątrz na Des - F

Poza tym w muzyce może byź szereg wyjątków np. wspomniana wcześniej kwarta zwiększona C-Fis w gamie G-dur. Załóżmy że na dźwięki C-Fis dajemy akord C-dur i wówczas Fis może oznaczać opóźnienie kwinty w tym akordzie i mogło by się rozwiązać na C - G. Z kolei jak wcześniej C-Fis rozwiązało się na H - G, to wtedy C i Fis są składnikami
dominanty D7 i wówczas C uznajemy za septymę i Fis za tercje. Także nic na pamięć nie ma co się tego uczyć :)

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

01-09-2012 18:08

A myślałem że już nic mnie nie zaskoczy w tym dziale <shock> Mógłby dać ktoś link do dobrego artykułu o tym, bądź łopatologicznie wytłumaczyć całe zagadnienie "rozwiązywania"?
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek

icys99
Posty: 29
Rejestracja: 03-09-2011 12:48

01-09-2012 22:07

wojtq125 pisze: bądź łopatologicznie wytłumaczyć całe zagadnienie "rozwiązywania"?


Nie ma jakiegoś ścisłego schematu rozwiązywania interwałów. W muzyce wszystko wolno - ma to być po prostu ładne. Takimi najbardziej charakterystycznymi interwałami to po prostu kwarta zwiększona i kwinta zmniejszona zwane trytonem (oba interwały mamy np. w gamach durowych) Np. w gamie C-dur Kwarta zwiększona rozwiązuje się na zewnątrz (np. F - H rozwiązuje się na E - C ) , a kwinta zmniejszona rozwiązuje się do wewnątrz np. H - F rozwiąże się na C - E. To jest klasyczne rozwiązanie takich interwałów, ale kto dzisiaj zabroni rozwiązać ich inaczej?

Wróć do „Teoria muzyki”