mrpiotr95
Posty: 3
Rejestracja: 15-02-2022 16:10

27-03-2022 08:30

Witajcie ;-) ;-) ;-)

Znajomi których zainspirowałem do gry na gitarze dali mi pomysł bym zrobił serię poradników dla osób które chcą zacząć albo zatrzymały się na wczesnym etapie gry.

Nie ma być to zwykły poradnik, a taki tworzony poniekąd przez właśnie te osoby do których będzie skierowany.

Są tu takie osoby :?: :?: :?:

Dajcie znać co sądzicie o takim pomyśle i czy byli by chętni do przetestowania wczesnych etapów projektu.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :!: :!: :!:

Link do ankiety która pomoże mi zebrać info o czym konkretnie ma być materiał:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2675
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

28-03-2022 08:37

Nie chciałbym zabrzmieć jak typowy internetowy krytykant, ale 100% tego co napisałeś, piszą wszyscy inni autorzy poradników, podręczników, kursów, szkoleń online i to w każdej dziedzinie, nie tylko w muzyce. Każde z tych dzieł jest "wyjątkowe", każde jest "inne niż wszystkie", każde "tworzone z myślą o.." czy "współtworzone przez...". Musisz się bardziej wysilić ;-)
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

28-03-2022 16:45

Najgorsze dla początkujących są tzw. "najczęściej popełniane błędy", które sobie przyswajają i następnie opanowują wraz z nimi dukanie zbyt trudnych na tym etapie utworów. Wydaje mi się że żaden poradnik nie uchroni przed tym. Gdybym miał zaczynać ponownie - wybrałbym lekcje z nauczycielem. A tak do dziś walczę z tym jak się nie powinno grać.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1816
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

28-03-2022 17:18

Nie wydaje mi się, żeby w muzyce typu rock/blues/pop/metal itp. w ogóle istniało pojęcie jak się powinno, a jak nie powinno grać. Co innego gitara klasyczna, tam technika jest niezbędna, ale do innych stylów trzeba gitarę trzymać tak, żeby było wygodnie i naciskać struny tak, żeby było czysto.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G5n, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic, Gretsch 2622

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

28-03-2022 18:24

Coraz gorzej widzę i nie widzę której gitary ma dotyczyć ta ankieta ;-)

mrpiotr95
Posty: 3
Rejestracja: 15-02-2022 16:10

10-04-2022 13:33

Grzewho pisze:Coraz gorzej widzę i nie widzę której gitary ma dotyczyć ta ankieta ;-)


Nie rozumiem co masz na myśli której gitary ?
Nie sądzisz chyba że początkujący gitarzyści będą chwytać za elektryka i uczyć się tappingu.
Chodzi o tych co dopiero zaczynają i potrzebują motywacji, kogoś kto ich będzie nakręcał na grę a przy okazji uczył podstaw, a nie teorii skali c-dur.
Wiadomo teoria jest ważna ale która osoba która chce się nauczyć 3-4 chwytów uproszczonych by grać na ogniskach będzie siadać do teorii ?
Zawsze lepiej jest się uczyć od kogoś niż samemu drążyć temat i co za tym idzie dłużej pozostawać w miejscu.
Ostatnio zmieniony 10-04-2022 13:38 przez mrpiotr95, łącznie zmieniany 1 raz.

mrpiotr95
Posty: 3
Rejestracja: 15-02-2022 16:10

10-04-2022 13:36

6nt pisze:Nie chciałbym zabrzmieć jak typowy internetowy krytykant, ale 100% tego co napisałeś, piszą wszyscy inni autorzy poradników, podręczników, kursów, szkoleń online i to w każdej dziedzinie, nie tylko w muzyce. Każde z tych dzieł jest "wyjątkowe", każde jest "inne niż wszystkie", każde "tworzone z myślą o.." czy "współtworzone przez...". Musisz się bardziej wysilić ;-)


Skoro każdy to powtarza znaczy że schemat się sprawdza.
Ważne by dotrzeć do wielu osób i dowiedzieć się z czym mają problem, a nie tworzyć coś co własnym zdaniem jest potrzebne.
I tak trochę zabrzmiałeś jak typowy internetowy krytykant :D

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2675
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

11-04-2022 16:20

I to ja rozumiem! Miażdżąca odpowiedź :lol: Czyli: "zrobię to po swojemu, zupełnie inaczej, czyli tak jak wszyscy inni, ale lepiej, czyli tak samo, może gorzej, ale chcę dotrzeć do mas. Masz pytania? To znaczy, że jesteś głupi." Czyli nie dość, że nie masz pomysłu (chcesz go wyciągnąć od innych, dowiedzieć się co by "masy" kupiły), to jeszcze zżera Cię arogancja. Sukcesów nie wróżę.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

13-04-2022 12:42

Wracając do tematu. Jeśli to miałaby być gitara klasyczna (bo wciąż nie widzę jasnej deklaracji) to niestety "najczęściej popełniane błędy" spowodują ogromną stratę czasu u tych którzy wkrótce zauważą że:
1. "pedałowanie" prawą ręką uniemożliwia praktycznie zwiększenie tempa
2. zła pozycja lewej ręki uniemożliwi zwiększenie zasięgu palców, zwiększenie szybkości zmian pozycji a może też spowodować różne kontuzje.
To najczęściej (dotyczy praworęcznych).
Poprawienie tych nawyków jest o wiele trudniejsze niż właściwe ćwiczenie od podstaw.
Dlatego po wielu latach samouctwa doszedłem, że po nauczycielu w realu, najbardziej skuteczne są kursy online.
Oczywiście tylko takie które zakładają komunikację wsteczną poprzez filmy przesyłane przez kursantów.
Pewnie znajdzie się jeszcze kilka innych metod, na samym końcu będą poradniki.

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”