keepyourselfalive
Posty: 3
Rejestracja: 11-04-2023 16:51

11-04-2023 17:37

Hej, uczę się grać na gitarze akustycznej od około roku, chodziłam do nauczyciela, jednak on nie przywiązywał większej wagi do tego czy gram równo czy nie, bo uważał chyba, że samo mi to przyjdzie. Jednak wciąż mam problem z nierówną grą, raz przyśpieszam, raz zwalniam.
Przychodzę więc z pytaniem- jak nauczyć się równo grać? Do tej pory uczyłam się piosenek które dawał mi nauczyciel, w internecie nie było ich uproszczonych wersji, tych których ja się miałam uczyć, więc nie mam pojęcia jak miałam się ich dobrze nauczyć.
Ostatnio, gdy już nie chodzę do nauczyciela zaczęłam próbować grać piosenki z poradników na YouTube, będę ćwiczyć granie równo z filmikiem, ale nie wiem czy to wystarczy aby zacząć grać równo, nie tylko tą jedną piosenkę której się nauczę z filmiku ale ogólnie.
W styczniu przerzuciłam się na gitarę elektryczną, i granie kostką ćwiczeń równo z metronomem nie sprawia mi większego kłopotu, jest całkiem dobrze (jeśli to ma jakieś znaczenie w tym temacie). Kłopot mam jednak właśnie z tą gitarą akustyczną i graniem piosenek, machaniem równo ręką. Może powinnam nauczyć się grać kostką też na akustycznej? Bo do tej pory uczyłam się grać na niej tylko palcami, paznokciami. :-/ Myślicie, że grając kostką łatwiej jest grać równo, niż samą ręką i paznokciami?

Awatar użytkownika
tetmajer
Posty: 2
Rejestracja: 30-06-2010 12:36

11-04-2023 18:30

Hej, nie dziwię się, że zrezygnowałaś z lekcji, skoro nauczyciel nie przywiązywał wagi do istotnej dla Ciebie kwestii - grania w jednostajnym tempie.

Masz dobrą intuicję. Chodzi o synchronizację: z naganianiem, z metronomem z innymi muzykami w zespole. To jest właściwa metoda. Jest bardziej skuteczna, jeśli ćwiczysz powoli. Bardzo powoli... To zwiększa precyzję. Coś w rodzaju lupy, czy nawet mikroskopu w muzyce. W dzisiejszych czasach nie ma problemu ze zwalnianiem nagrania. Nawet na YouTube można to zrobić. Ale są lepsze narzędzia:
1. Seventh String Software - the home of Transcribe!
2. Soundslice

Bardzo pomocne jest także nagrywanie się. Lepiej ocenisz swoje postępy (nie tylko w kwestii trzymania jednostajnego tempa), jeśli w skupieniu obejrzysz wideo, na którym synchronizujesz się do nagrania lub metronomu.

Metoda działa tak sama przy użyciu różnych technik: kostka, palce lub techniki hybrydowe. To nie powinno mieć znaczenia. Możesz odnieść inne wrażenie, ponieważ masz odmienne doświadczenie związane z tymi technikami.

Powodzenia! Może za jakiś czas wrócisz na lekcje. Z pewnością bardziej krytyczna i czujna w stosunku do kolejnego nauczyciela 8-)
Making music together is the best way for two people to become friends. – Hermann Hesse
https://nauka.tetmajer.pl

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”