LuXeL
Posty: 3
Rejestracja: 18-10-2022 09:35

21-10-2022 13:28

Witam wszystkich, jestem nowy.
Niedawno zakupiłem gitarkę akustyczną i udało mi się ją jako tako wyregulować, czyli wysokość siodełka itd. Nurtuje mnie tylko jedno pytanie, jak w końcu poprawnie mierzyć krzywiznę gryfu.

Poradniki ogólnie mówią, że należy przycisnąć strunę na pierwszym i ostatnim progu i mniej więcej pośrodku ma być ok 0.2 - 0.5mm odstępu, lecz co mam rozumieć przez "ostatni próg" bo filmy i zdjęcia pokazują, że jedni mierzą faktycznie od ostatniego progu zaraz przy otworze rezonansowym, a inni mierzą od progu który znajduje się w miejscu łączenia pudła z gryfem. Przy filmach instruktażowych od fendera i chyba takamine mierzyli od progu gdzie łączy się gryf z pudłem, więc i ja przyjąłem taką metodę.

Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości :)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

21-10-2022 16:14

LuXeL pisze:Przy filmach instruktażowych od fendera i chyba takamine mierzyli od progu gdzie łączy się gryf z pudłem, więc i ja przyjąłem taką metodę.

I dobrze zrobiłeś, tak właśnie powinno się mierzyć, choć przy prawidłowo skonstruowanym i wyregulowanym gryfie różnica będzie minimalna.
Na wszelki wypadek dodam, że śrubą od pręta kręcimy BARDZO delikatnie, jednorazowo nie więcej niż 1/6-1/4 obrotu, po czym przed sprawdzeniem rezultatu należy kilka minut odczekać.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

LuXeL
Posty: 3
Rejestracja: 18-10-2022 09:35

22-10-2022 19:35

tak też postępowałem :) Dziękuję za odpowiedź
jeszcze takie pytanie trochę z innej beczki, jakie wartości na 12 progu są uznawane w gitarze akustycznej jako "bardzo niska akcja" na razie zszedłem do 2,5mm na basowej i 2mm na wiolinowej, na pierwszym progu wchodzi ciasno karta kredytowa, na razie nic nie brzęczy. Ja wiem że każda gitara to osobna książka i na jednej zejdzie się niżej z akcją na innej nie, chodzi mi o taką ogólną poradę czy jak mogę zejść jeszcze te 0.3 - 0.5mm to warto się bawić czy jakoś już większego komfortu to nie przyniesie i olać? dodam że nie muszę nic piłować bo mam pod spodem wkładkę także kwestia wyjęcia bądź zostawienia. Dyskomfortu też jakiegoś nie odczuwam na razie, palce się przyzwyczajają już pomału.

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”