gitarowyczlek
Posty: 13
Rejestracja: 18-03-2022 20:49

19-03-2022 12:44

Cześć.

Szukam porady, jaką gitarę elektryczną kupić na początek.
Póki co uczę się grać na gitarze klasycznej, ale marzy mi się elektryk.
Chciałbym na niej grać solówki w stylu:
- Pink Floyd
- Deep Purple
- J. Hendrix
- Led Zeppelin
- Guns & Roses
- Queen
- Hotel California

Budżet: do 2 tys zł. za samą gitarę (nową).
Uwagi: mam raczej małe dłonie, więc kompaktowy gryf mile widziany, ale nie wymagany.

Przeglądając Net, wytypowałem modele, które polecali, w tym przedziale cenowym.
Niestety jako laik w tym temacie, nie potrafię stwierdzić, czy spełni któryś z nich moje oczekiwania, a jak tak, to który.
Może Wy coś umiecie doradzić?
Znalezione modele:

Yamaha Pacifica 120 h
Yamaha Pacifica 311 h
Aria Pro II PE-TR1
Ibanez RGRT 421
Ibanez S521
ESP LTD EC-256
Schecter OMEN Extreme 6

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

19-03-2022 20:36

gitarowyczlek pisze:Niestety jako laik w tym temacie, nie potrafię stwierdzić, czy spełni któryś z nich moje oczekiwania, a jak tak, to który.

Każdy z tych instrumentów się nadaje i jest wart swojej ceny. Jeśli chodzi o brzmienie, to w przypadku gitary elektrycznej ważniejsze jest to, co jest po drugiej stronie kabla, więc również powinieneś przewidzieć zakup sprzętu, który Ci to brzmienie wykreuje.
Pamiętaj, że przede wszystkim gitara, którą wybierzesz musi zapewniać komfort grania, no i koniecznie musi Ci się podobać, jak nie będziesz jej lubił, to nici z grania... :-)

Mam do sprzedania rewelacyjnie brzmiącego Cort'a CR-Custom w stanie praktycznie sklepowym (pod warunkiem odbioru osobistego w Warszawie). Jak byłbyś zainteresowany, to podam Ci szczegóły wyposażenia.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

gitarowyczlek
Posty: 13
Rejestracja: 18-03-2022 20:49

19-03-2022 22:39

Jako laik, nie jestem też w stanie poprawnie ocenić stanu technicznego używanej gitary, zatem wolę nową kupić, tą pierwszą.

A "po drugiej stronie kabla" to wyszukałem takie combo: Blackstar ID Core 40 Stereo V3. Oczywiście na tym też się nie znam, w testach chwalili. ;-)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

19-03-2022 23:57

Wzmacniacz - zdecydowanie popieram, sam mam wersję 20 v.2 i jestem super zadowolony. Wersja v.3 dodatkowo umożliwia włączenie emulacji różnych kolumn głośnikowych, co naprawdę daje duże możliwości, a wbudowane efekty są na naprawdę wysokim poziomie. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że nie planujesz używania loopera.

A teraz w kwestii gitary. Nie namawiając Cię bynajmniej na kupno tej mojej, chciałbym Ci zwrócić uwagę, że stan techniczny to jedno, a regulacja to zupełnie co innego. Gitara nowa, nawet znacznie droższa od kwoty, którą przeznaczyłeś na zakup, najczęściej wymaga ustawienia "pod siebie" co najmniej dwóch parametrów: krzywizny gryfu i wysokości mostka. To decyduje o komforcie grania. Oczywiście może się zdarzyć, że zakupiony przez Ciebie instrument będzie ustawiony tak, że Twoje wymagania zostaną spełnione, czego szczerze Ci życzę. Ja osobiście nigdy jeszcze nie trafiłem na egzemplarz, którego nie musiałbym regulować po zakupie i zupełnie nieważne jest, czy to był akustyk, czy elektryk, dalekowschodni Harley Benton, czy amerykański Gibson...
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

20-03-2022 11:03

Myślę że, jesteś w błędzie sądząc że, kupując gitarę nową nie narażasz się na zakup gitary wadliwej. A uwierz, że posiadałem droższe, markowe i z wadą. No i do tego dochodzą historie z tego forum jak wygląda reklamacja i w jakim czasie jest realizowana. Dwa, ty jako laik przekonaj starego wyjadacza w sklepie, że akurat twoja gitara jest wadliwa, albo sam tej wady nie spowodowałeś. Więc powiem krótko, używany sprzęt jest zwykle rozegrany i ustawiony tak jak należy. No i w rzeczywistej wartości, a nawet w razie chęci sprzedaży można zarobić. Co do samych preferencji, z czasem sam zobaczysz jak to jest, bo np.: GnR to brzmienie Les Paula a PF to stratocaster, te dwie rzeczy są tak różne od siebie i odległe, i do dzisiaj nikt nie zrobił takiej gitary, która by łączyła te obie i chyba się nie da. Ja bym szedł raczej we wszelkiej maści straty. Co do pieca, to mi Blackstar żaden nie podszedł, raczej wolę Marshalle, chociaż Blackstara tworzą ludzie, którzy odeszli z Marshalla i myślę że, do tego co chcesz grać Marshall będzie lepszy. Tak czy siak brzmienie wyłazi spod łapy.

gitarowyczlek
Posty: 13
Rejestracja: 18-03-2022 20:49

20-03-2022 20:17

Zapewne i nowe gitary, są dystrybuowane z wadami fabrycznymi, i przed tym nie mam się jak ustrzec, jako laik.
Z drugiej strony, kupowanie używanego sprzętu od ludzi, niesie ze sobą ryzyko, że sprzedają taki sprzęt, właśnie przez to, że nabawił się on wady, która jest albo nienaprawialna, albo nie opłacalna w naprawie. I nie raz się spotkałem z taka sytuacją. Czasami znając się na rzeczy udawało mi się ustrzec przed tym, a czasami będąc laikiem w danym temacie - bywałem oszukiwany. Dlatego, nauczony na własnych błędach, wystrzegam się teraz kupowania używek, nie wiedząc na co zwracać uwagę. Ale pewnie, gdy już będę zaznajomiony w temacie, siedząc w nim kilka lat, to pewnie następna gitara będzie używką, bo też nie lubię przepłacać, i drogi sprzęt wolę kupić za pół ceny, o klasę wyższą niż nówka, za te same pieniądze.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

21-03-2022 09:07

I masz rację, i nie masz. Nowa gitara polecana w sklepie, to często będzie ta, której nikt nie kupił z róznych powodów, taki po prostu "leżak magazynowy". Nowicjuszowi się wciśnie, a potem w razie problemów będzie, że "za blisko kaloryfera stała" albo coś. Używana nie jest ani większym, ani mniejszym ryzykiem. Jeśli chcesz mieć pewność - uzywana od pewnego sprzedającego. I szczerze Ci powiem, że na Twoim miejscu odezwłabym się do jpk - z cała pewnością tu ryzyka nie ma, a sprzęt zacny.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

gitarowyczlek
Posty: 13
Rejestracja: 18-03-2022 20:49

04-04-2022 20:29

Wciąż szukam, i mam jeszcze takie typy:

Epiphone SG Standard
Epiphone Les Paul Classic
Harley Benton SC-CUSTOM II
VINTAGE V1003

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

05-04-2022 11:24

gitarowyczlek pisze:Jako laik, nie jestem też w stanie poprawnie ocenić stanu technicznego używanej gitary, zatem wolę nową kupić, tą pierwszą.


W odpowiedzi na Twoje watpliwości zwróce uwagę na to że zadajesz pytanie użytkownikom forum gitarowego z ktorych spora część mocno siedzi w temacie sprzetu. Kupno sprzętu od anonimowego sprzedawcy to jednak trochę co innego niż kupno gitary od forumowego wyjadacza, ktory szanujac siebie nie wciskałby Ci badziewia nie nadajacego się do gry.
W sklepie gwarancji niewadliwego egzemplarza nie masz, sama odsyłałam gitarę zakupiona w sklepie internetowym.

Ja zdecydowanie wole odkupować sprzęt ograny niż wywalac pieniądze na "nówki".

gitarowyczlek
Posty: 13
Rejestracja: 18-03-2022 20:49

05-04-2022 19:58

Dziękuję za odpowiedź.

A mnie się trochę pozmieniały priorytety, bo spodobał mi się efekt jaki można uzyskać za pomocą ruchomego mostka. Do tego mi się wyklarowało, że układ HSS - może spełnić moje oczekiwania.
Gitary, wciąż nowej poszukuję.

Szukając na Necie, to mi takie modele wpadły w oko:

Squier Classic Vibe 70's Stratocaster HSS
Squier Contemporary Stratocaster HSS
Harley Benton Fusion-III HSS
Ibanez SA460QM
Ibanez SA360NQ
Ibanez SA260
Ibanez AZES40
Yamaha Pacifica 212VFM
Framus D-Series Diablo Pro
ESP LTD SN-200FR
Vintage V6HMBB

I zagwozdka, od nowa, którą wybrać... :roll: ;-)

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

06-04-2022 14:52

Fusion II miałem w rękach i to była petarda, absolutny top w tej cenie. Jeśli Fusion III jest równie dobrze wykonana, to masz faworyta.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

07-04-2022 18:48

Taa, nowicjusz i floating tremolo. Na 100% się nauczysz kontrolować wysokość tonu i tajming, taa... nawet starzy wyjadacze blokują. Też powinieneś wiedzieć że, przy podciągniętym dwudźwięku jeden leci w dół. Oczywiście są mostki np.: ibanezowski Zero Resistance, lub osprzęt niwelujący te niedogodności, ale tanie to to nie jest. Więc jak kupisz gitarę z tremolem, to najpewniej tak czy siak zblokujesz.

gitarowyczlek
Posty: 13
Rejestracja: 18-03-2022 20:49

07-04-2022 22:10

A da się to potem odblokować?

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

08-04-2022 10:14

A nie lepiej kupić sobie póki co gitarę bez ruchomego mostka ,nauczyc sie grać, podciagnąc sie z techniki a pozniej sprzedac lub zostawic na pamiątke pierwszą gitarę i kupić już kolejna będąc bardziej świadomym techniki gry? Nigdy nie rozumiałam tych co nic nie potrafiąc muszą zaczynać od bajerów zamiast od podstaw...

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

08-04-2022 10:59

gitarowyczlek pisze:A da się to potem odblokować?


Nie słuchaj zrzędów ;-) Floyd jest OK, pięknie trzyma strój. Jak zablokujesz, to już w ogóle pięknie idzie. Zmiana strun jest prosta, ustawianie menzury to jedyny kłopotliwy moment, ale tego nie robi się co chwila, tylko jak zmienisz struny na inne, ewentualnie (innej grubości) czy inaczej nastroisz wiosło. Blokadę zakładasz i wyjmujesz jak chcesz. Sposobów jest wiele: od najprostszych (kawałek drewienka, czy sklejone monety) po wyrafinowane blokady. Fajną rzeczą może być dodatek - detune, taka mała pierdułka, która jednym prostym ruchem przestawia Cię ze standardu do dropu. Oczywiście wszystkiego nie wykorzystasz na początku, większość możliwości Floyda będzie dla Ciebie zbędna. Jednak jeśli chcesz - nie ma się czego bać. Po prostu. To nie rocket science.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

08-04-2022 12:02

jag pisze:A nie lepiej kupić sobie póki co gitarę bez ruchomego mostka ,nauczyc sie grać, podciagnąc sie z techniki a pozniej sprzedac lub zostawic na pamiątke pierwszą gitarę i kupić już kolejna będąc bardziej świadomym techniki gry? Nigdy nie rozumiałam tych co nic nie potrafiąc muszą zaczynać od bajerów zamiast od podstaw...

jag, podpisuję się pod wszystkim, co tutaj napisałaś... :-)

Dodam jeszcze, że wydawanie 2000 zł na instrument bez sprecyzowanych wymagań brzmieniowych nie jest dobrym pomysłem. Prawdopodobieństwo, że Twoja pierwsza gitara elektryczna będzie już gitarą docelową jest żadne, jak nauczysz się rozróżniać na ucho brzmienia różnych gitar i przetworników o różnej konstrukcji, to wtedy możesz wydać nawet dużo więcej, ale zrobisz to świadomie, będąc pewnym, że kupujesz dokładnie to, co Ci pasuje.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

08-04-2022 13:49

Tym razem to ja się zgadazam z jpk. Jesli chcesz wydać kasę wydaj ją na lekcje z nauczycielem gitary. Początkujacemu gitarzyscie nie wymyslny sprzęt a ćwiczenia są potrzebne by umieć z tego sprzętu korzystać. Dobry gitarzysta zagra niesamowite rzeczy na "byle czym", ktoś kto nie umie osmieszy sie na najdroższej gitarze świata. Gitara elektryczna to inny instrument od klasycznej ,czy akustycznej, inaczej się na niej gra wiec będziesz miał co robić i nad czym pracować nawet potrafiąc grac na w/w. Pomysl czy chcesz fajnie grac czy mieć fajny sprzęt którego mozliwości nie bedziesz w stanie ani wykorzystać ani zaprezentować.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

08-04-2022 14:53

jag pisze:Dobry gitarzysta zagra niesamowite rzeczy na "byle czym"

Pewnie, do dobrego bluesa wystarczy porządna łopata z humbuckerem. W tej łopacie najbardziej podoba mi się sposób mocowania kluczy... :-)

Równie dobrze wypada pudełko po cygarach, szczególnie dobrze brzmi z przesterem :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

08-04-2022 16:30

Uwielbiam ludzi kreatywnych;p a jak są jeszcze muzykalni to juz wogóle:D Nie widziałam wczesniej akurat tych 2 filmików i fajnie było w tym wątku się na nie natknąć. Tak więc nie instrument ,bardziej czy mniej wypasiony ,czyni gitarzystę ale umiejetności i uczucia jakie wkłada w grę.

Wróć do „Jaka gitara elektryczna powyżej 1000zł”