mao2
Posty: 12
Rejestracja: 11-04-2019 23:55

27-04-2020 07:26

Witam , do tej pory posiadałem a w zasadzie jeszcze posiadam Yamaha Pacifica 112X, wystawiona na sprzedaż . Głównym powodem jest to , że jak dla mnie ma za wąski gryf.
Szukam coś z szerszym gryfem , myślałem o Gitarze Ibanez , oczywiście o modelu który będzie lepszy od mojej Pacifica 112:
- Kwota przeznaczona na instrument 1200
- mój staż to 20 lat z przerwami
- grane będą różne rodzaje muzyki
- Na razie to ogrywam moją gitarę na kablu Rocksmith podłączony do Mackbooka (Garagenand) i do wzmacniacza
- ważne żeby gitara miała szerszy gryf niż w 112
- nie mam możliwości ogrywania gitar w sklepach muzycznych .
- gitara używana jak najbardziej mi odpowiada
Jak pewnie nie jeden z Was mam mętlik w głowie po przeczytaniu dzięsiątków tematów na temat kupna gitary.
Będę wdzięczny za propozycje.
-

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

27-04-2020 10:07

Możesz zdefiniować pojęcie "lepsza"? Kurczę, po 20 latach grania coś chyba o gitarze i o swoim graniu powinieneś już wiedzieć, by wiedzieć czego chcesz... Grałeś od początku na Pacifice? I nagle gryf zrobił się za wąski? Czy grałeś na różnych i dałeś się namówić na Pacifikę bez ogrywania?

Myślałeś o Ibanezie... no fajnie, ale o jakim? Ibanez Ibanezowi nierówny, Ibanez to firma produkująca znaczące ilości gitar, różnych modeli w różnych cenach. Najśmieszniejsze w tym co piszesz jest to, że (uwaga) popularne modele superstratów Ibaneza znane są z wąskich gryfów o cienkich profilach... czyli z dużym prawdopodobieństwem myślałeś o czymś, co Ci nie odpowiada w obecnej gitarze.

Nie ma gitar "lepszych" czy "gorszych" (pomijam totalny szajs, który nadaje się na opał w miejscach gdzie nie dają mandatów smogowych), są gitary które Ci lepiej lub gorzej pasują. Na start Pacifica to niezły sprzęt, później już naprawdę musisz zastanowić się poważniej czego chcesz, ograć, potrzymać w dłoniach i dopiero zdecydować.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

mao2
Posty: 12
Rejestracja: 11-04-2019 23:55

27-04-2020 11:08

6nt pisze:Możesz zdefiniować pojęcie "lepsza"? Kurczę, po 20 latach grania coś chyba o gitarze i o swoim graniu powinieneś już wiedzieć, by wiedzieć czego chcesz... Grałeś od początku na Pacifice? I nagle gryf zrobił się za wąski? Czy grałeś na różnych i dałeś się namówić na Pacifikę bez ogrywania?

Myślałeś o Ibanezie... no fajnie, ale o jakim? Ibanez Ibanezowi nierówny, Ibanez to firma produkująca znaczące ilości gitar, różnych modeli w różnych cenach. Najśmieszniejsze w tym co piszesz jest to, że (uwaga) popularne modele superstratów Ibaneza znane są z wąskich gryfów o cienkich profilach... czyli z dużym prawdopodobieństwem myślałeś o czymś, co Ci nie odpowiada w obecnej gitarze.

Nie ma gitar "lepszych" czy "gorszych" (pomijam totalny szajs, który nadaje się na opał w miejscach gdzie nie dają mandatów smogowych), są gitary które Ci lepiej lub gorzej pasują. Na start Pacifica to niezły sprzęt, później już naprawdę musisz zastanowić się poważniej czego chcesz, ograć, potrzymać w dłoniach i dopiero zdecydować.

Faktycznie nie doprecyzowaniem.
Grałem głównie na klasyku. Od roku gram na Pacifica 112 . Palce mam grubsze i przyzwyczajone do szerszego gryfu.
Czytałem że np. Ibanez RG370 ma szerszy gryf.
Moja gra to domówka dla siebie :)
A kwota jaką chce przeznaczyć to około 1200zl

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

27-04-2020 11:30

Aż zmierzyłem, co mam u siebie, tak z czystej ciekawości.
Harley Benton - 42 mm
Crafter Strat - 41,5 mm
Gibson SGJ - 43 mm
Rozstawy strun mierzone od skrajnych, zewnętrznych krawędzi odpowiednio 35, 35 i 36 mm.
Szczerze mówiąc nie czuję między nimi totalnie żadnej różnicy.

Z tego, co znalazłem wynika, że RG 370 ma 43 mm, więc nie wiem, czy w stosunku do Twojego aktualnego instrumentu komfort gry jakoś znacząco Ci się poprawi... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

27-04-2020 11:43

Minimalna różnica, faktycznie. 41-51.4mm vs 43-58mm, ale za to Ibek ma flat -C, więc jest bardziej płaski od yamaszki (21-23 vs 19-21 w ibanezie). Także jak dla mnie nie zauważysz zmiany - jak popatrzysz na różnicę grubości elektryk-klasyk i zestawisz to z yamaha-ibek, to nawet nie ma co gadać - takie milimetry zupełnie giną.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

27-04-2020 13:02

mao2 pisze:Faktycznie nie doprecyzowaniem.
Grałem głównie na klasyku. Od roku gram na Pacifica 112 . Palce mam grubsze i przyzwyczajone do szerszego gryfu.
Czytałem że np. Ibanez RG370 ma szerszy gryf.
Moja gra to domówka dla siebie :)
A kwota jaką chce przeznaczyć to około 1200zl



No dobra. Koledzy już napisali - klasyk ma szeroki gryf, szeroki rozstaw strun, elektryk znacznie węższy. Inna gitara, inna technika gry. RG 370 to bardzo fajne wiosło, ale jak pisałem - gryf ma dość płaski profil, który śmigaczowi grającemu szybko ułatwi zapierniczanie po gryfie, gitarzysta klasyczny, przyzwyczajony do grania palcami, będzie się pewnie męczył. W dodatku zapewne przyzwyczajony jesteś do strun wysoko na gryfie, a w tego typu gitarach raczej obniża się je maksymalnie dla wygody szybkiego grania. Jeśli szukasz kroku w kierunku klasyka (ale to nie będzie milowy krok, raczej "tiptopek"), patrzyłbym na Les Paule (w tej cenie Epiphone LP Standard już powinieneś znaleźć), może jakieś starsze gitary, takie z Lat '60 czy '70 (czasem w okolicach 1500 zł wyrwiesz fajnego starego japońca Teisco/Kawai/Zenta) - te mają grube gryfy, dość szerokie (moja Zenta SG ma na XII progu 52mm szerokości gryfu).
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

27-04-2020 14:24

Ja bym proponował wizytę w kilku sklepach z różnymi wiosłami i własnoręczne macanie. Gryfy szer.41 ma większość stratów fenderowatych i Musicmanów i te wypada omijać. Szersze gryfy mają gibsony od 2015 roku. Co prawda nie wszystkie ale warto sprawdzić. Jedyna wada to budżet.

A z innej strony: Gram i na klasyku,akustyku,basie a przy okazji też na elektrykach różnych. Kiedyś trudno było się przestawić z instrumentu na instrument. Musiałem kilka godzin przyzwyczajać łapę. Teraz jakoś mi to dynda ;-) i nie odczuwam dyskomfortu przy żonglowaniu wiosłami.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

27-04-2020 14:44

mao2 pisze:- nie mam możliwości ogrywania gitar w sklepach muzycznych.

acoto pisze:Ja bym proponował wizytę w kilku sklepach z różnymi wiosłami i własnoręczne macanie.

Niby rada dobra, ale... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

27-04-2020 15:15

jpk pisze:
mao2 pisze:- nie mam możliwości ogrywania gitar w sklepach muzycznych.

acoto pisze:Ja bym proponował wizytę w kilku sklepach z różnymi wiosłami i własnoręczne macanie.

Niby rada dobra, ale... :-)


No i ta lista - MusicMan, Gibson, Fender, a tu budżet do 1200 zł :-P Jak żyć?
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

mao2
Posty: 12
Rejestracja: 11-04-2019 23:55

27-04-2020 17:23

Panowie dzięki serdeczne za pomoc :)
Myśle , że zostanę jednak przy Pacifica 112 mając taki budżet .
Będę ją ogrywał aż przestane odczuwać dyskomfort spowodowany „wąskim gryfem „.
:)

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

28-04-2020 09:34

jpk pisze:
mao2 pisze:- nie mam możliwości ogrywania gitar w sklepach muzycznych.

acoto pisze:Ja bym proponował wizytę w kilku sklepach z różnymi wiosłami i własnoręczne macanie.

Niby rada dobra, ale... :-)


kupowanie instrumentu na podstawie fotek w necie oraz forumowych opinii jest wyjątkowo ryzykowne. Tym bardziej ,że chodzi o komfort a nie kształt czy kolor. Jest wielce prawdopodobne,że nawet gitara z wąskim gryfem ale o innym przekroju niż rzeczona pacyfika ( np. V ) , będzie odpowiadała indywidualnym preferencjom autora tematu. I nie ma innego sposobu na sprawdzenie tegoż jak własnoręczna diagnoza.
A tak to można również kupować samochód , zakładając niskie spalanie, oglądając zdjęcia i wybierając ten w zielonym kolorze.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07-09-2019 22:40

28-04-2020 18:11

I nie ma inszej rady. Acoto ma rację, a ja to przećwiczyłem na sobie :-D. Od Washburnów, Yamah, Jacksonów, Ibanezów, tańszych i droższych itp. itd. najlepiej mi w łapie leży Samick i tego nie przeskoczę. :-D.
Jedyna słuszna droga to wycieczka po sklepach i macanie wioseł.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

28-04-2020 19:22

Forumowicz pisze:Jedyna słuszna droga to wycieczka po sklepach i macanie wioseł.

Ale ja się z tym absolutnie zgadzam! Choć przyznasz, że udzielanie takiej rady człowiekowi, który już w pierwszym poście zaznacza, że nie ma takiej możliwości jest nieco zaskakujące... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07-09-2019 22:40

29-04-2020 08:50

Zapewne teraz nie jest to możliwe, z uwagi na koronawirusa. Więc dodatkowo polecam teraz przeczekać i obczaić gitary po uspokojeniu sytuacji :-D.

mao2
Posty: 12
Rejestracja: 11-04-2019 23:55

16-10-2020 13:00

Witam , po dłuższej przerwie.
Jednak zdecydowałem się na starego Japończyka :)
Co sądzicie o tej ofercie czy warto ?
https://www.olx.pl/oferta/ibanez-s-540- ... yoMDL.html

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

16-10-2020 17:34

Jak wszystko działa, stroi, to warto. Grałem na koreańcu S 470, przyjemne jak RG 570 z Fujigen. Do tego miał FR zero resistance, czyli podciągasz i inne struny nie lecą w dół. Miodzio, chyba nie ma wygodniejszych gitar jak Ibanez.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

16-10-2020 21:49

mao2 pisze:Witam , po dłuższej przerwie.
Jednak zdecydowałem się na starego Japończyka :)
Co sądzicie o tej ofercie czy warto ?
https://www.olx.pl/oferta/ibanez-s-540- ... yoMDL.html


To wiosło, jeśli jest OK, to jest bardzo OK, ale... podobno wąskie gryfy Ci nie leżą? Ibanezy słyną z wąskich, cieniutkich wyścigowych gryfów. Dla mnie też EMG w tym wiośle to pomyłka. Stado os zamknięte w słoiku, sieje górą aż plomby wypadają. Jedyne wiosło, w którym mi nieźle EMG zabrzmiały, to był Les Paul z sygnaturą Zakka Wylde - z jakiegoś powodu w tej gitarze nie ma takiej aż sieczki.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

mao2
Posty: 12
Rejestracja: 11-04-2019 23:55

18-10-2020 18:03

6nt pisze:
mao2 pisze:Witam , po dłuższej przerwie.
Jednak zdecydowałem się na starego Japończyka :)
Co sądzicie o tej ofercie czy warto ?
https://www.olx.pl/oferta/ibanez-s-540- ... yoMDL.html


To wiosło, jeśli jest OK, to jest bardzo OK, ale... podobno wąskie gryfy Ci nie leżą? Ibanezy słyną z wąskich, cieniutkich wyścigowych gryfów. Dla mnie też EMG w tym wiośle to pomyłka. Stado os zamknięte w słoiku, sieje górą aż plomby wypadają. Jedyne wiosło, w którym mi nieźle EMG zabrzmiały, to był Les Paul z sygnaturą Zakka Wylde - z jakiegoś powodu w tej gitarze nie ma takiej aż sieczki.


Wąskie gryfy już mi leżą :) Rok temu jak przesiadłem się z klasyka na Pacifica 112 to był dla mnie szok, że tak wąsko :-/ A teraz jak biorę do ręki klasyka to jest za szeroki :mrgreen:
Wracając do tematu, sprzedawca wymienił w Ibanezie s540 przetwornik na aktywne EMG i został również wymieniony most , kupiony na Thomann, także chyba warto , tym bardziej ,że to made in Japan.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

19-10-2020 08:23

1. EMG - de gustibus non est disputandum, jak dla mnie walenie ich do S-ki to bezsens, ale jeśli Tobie pasuje...
2. Ciekawi mnie czemu wymienił most - mosty w tych Ibanezach są naprawdę fajne (w tym powinien siedzieć niskoprofilowy EDGE)
3. Ciekawe też na jaki wymienił, to, że kupiony na Thomannie, to zupełnie nic nie mówi, może być to szajsowna podróba Floyda, może też być przyzwoity most, może nie pasować do tej gitary i może być wpasowany na siłę... temu się trzeba przynajmniej przyjrzeć

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia, choć może to wynikać z mojej niewielkiej wiedzy nt. Ibanezów - doczytałem, że S540 miał podstrunnicę klonową, a tu widzę chyba rosewood... czy to na pewno jest S540?
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

19-10-2020 14:49

Dokładnie, najlepiej poprosić o dobre zdjęcia całej gitary ze szczegółami, typu most od topu jaki spodu, komora, serial.

mao2
Posty: 12
Rejestracja: 11-04-2019 23:55

19-10-2020 20:59

6nt pisze:1. EMG - de gustibus non est disputandum, jak dla mnie walenie ich do S-ki to bezsens, ale jeśli Tobie pasuje...
2. Ciekawi mnie czemu wymienił most - mosty w tych Ibanezach są naprawdę fajne (w tym powinien siedzieć niskoprofilowy EDGE)
3. Ciekawe też na jaki wymienił, to, że kupiony na Thomannie, to zupełnie nic nie mówi, może być to szajsowna podróba Floyda, może też być przyzwoity most, może nie pasować do tej gitary i może być wpasowany na siłę... temu się trzeba przynajmniej przyjrzeć

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia, choć może to wynikać z mojej niewielkiej wiedzy nt. Ibanezów - doczytałem, że S540 miał podstrunnicę klonową, a tu widzę chyba rosewood... czy to na pewno jest S540?



Klient twierdzi ,że trochę w nią zainwestował. Most kupił za 1000zł na Thomannie, ( pewnie stary most nie wytrzymał próby czasu).
Po numerze seryjnym pokazuje coś takiego:
: Serial Number F053605
Production year: November 1990 serial: 53605
(factory: FujiGen Gakki, Nagano (1987–1996), Japan). Tylko ,że nie pisze czy to s540.
Tak wyglądają zdjęcia:
https://zapodaj.net/fa6d26f3efd72.jpg.html
https://zapodaj.net/9ebcc76b01963.jpg.html
https://zapodaj.net/fa5272f3cbb2b.jpg.html

Wróć do „Jaka gitara elektryczna powyżej 1000zł”