Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

17-12-2018 20:00

Ostatnio stałem się posiadaczem całkiem przyzwoitego wiosła Cort CR Custom. Fabrycznie wyposażony w pickupy Seymour Duncan SH-2 (59) pod gryfem i SH-4 JB pod mostkiem. W gryfowym SH-2 zakochałem się od pierwszego dźwięku, natomiast SH-4 wzbudzał pewne wątpliwości. Nie powiem, żeby był rozczarowujący, ale spodziewałem się czegoś znacznie lepszego. W poprzednim instrumencie miałem ProBucker 2 i 3 od Epiphone'a i spodziewałem się paść na kolana, no i nie padłem... Oczywiście te Seymoury są znacznie lepsze, ale chyba nie na tyle, na ile są droższe.
Gmeraczem jestem z zamiłowania, więc zacząłem kombinować, co by tu zmienić. Wpadł mi w ręce mostkowy Entwistle HDN, w GuitarProject prawie 3 razy tańszy od SH-4. Wyszedłem jednak z założenia, że cena jest bardziej odzwierciedleniem logo niż jakości i wstawiłem go pod mostek nagrywając uprzednio próbki dźwięku z samego SH-4 i duetu SH-4 + SH-2.
Wyniki porównania są tutaj.
Jak w opisie dodanym do utworu:
cz.1 - SH-4
cz.2 - HDN
cz.3 - SH-2 + SH-4
cz.4 - SH-2 + HDN
Wszystkie ustawienia absolutnie identyczne.

Bardzo jestem ciekaw Waszych opinii.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

18-12-2018 09:42

HDN nieco bardziej górą idzie, ostrzej niż SH4. Mnie SH4 bardziej pasuje, głębszy. Za to we współpracy z SH2 już mi się bardziej podoba HDN, bo tu głębi dodaje gryfowy przetwornik, a wysoko idący HDN daje fajną czytelność. Jestem bardzo ciekaw jakby to szło z przesterem - tu ostrość HDN może wręcz przeszkadzać, może tego być za dużo. SH4 ma fajny balans między głębią a ostrością i pewnie to decyduje o tym, że jest tak ceniony przez grających z przesterem. Jestem też ciekaw jak by poszedł ten HDN pod H&K Tubemeisterem 36 - to najbardziej sucho brzmiący piec jaki ogrywałem, to by mogło chyba szkło ciąć ;-)
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

18-12-2018 12:08

Na moje ucho - HDN zdecydowanie lepiej. Dźwięk głębszy, SH4 jest zbyt zduszony jak dla mnie. Ja lubię wyraźną górkę ale to rzecz gustu oczywiście. Najfajniej chyba ostatnie ustawienie bo oba się uzupełniają. Co do przesterów to nie będę się wypowiadał bo nie moje klimaty, może i HDN miał by tam problemy ale nie mnie oceniać :).
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

18-12-2018 15:25

Brawo kolego :-D Dobra robota.

Dla mnei to coś HDN odpada. Strasznie jedzie górą. To dla tych ze słabszym słuchem :P ;-)

To żart oczywiście ... z tym słuchem. Ja tradycyjnie wolę zdecydowanie SH4 ;-)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

18-12-2018 16:12

Dzięki za opinie. To dobrze, że zdania są zróżnicowane, głupio by było, gdyby każdemu się podobało to samo.
Co zupełnie nie zmienia faktu, że pickup za 139 zł jest co najmniej porównywalny z modelem 3 razy droższym... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

19-12-2018 09:29

jpk pisze:Dzięki za opinie. To dobrze, że zdania są zróżnicowane, głupio by było, gdyby każdemu się podobało to samo.
Co zupełnie nie zmienia faktu, że pickup za 139 zł jest co najmniej porównywalny z modelem 3 razy droższym... :-)


To akurat bez wątpienia. W końcu co to jest pickup? Magnes i trochę drutu... w cenie dużo waży logo.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

19-12-2018 22:40

Każde porównanie może być ciekawe i inspirujące.
Tylko, że w tym przypadku porównano pickupy o zupełnie odmiennych cechach.
Seymour Duncan SH-4 JB to pickup ukierunkowany na uzyskanie dużego sygnału (rezystancja uzwojeń 16,6kOhm), który łatwo się przesterowuje, zbudowany na Alnico 5. Duża ilość zwojów powoduje zwiększenie pojemności międzyzwojowej co w konsekwencji skutkuje ograniczeniem pasma od góry (częstotliwość rezonansowa wynosi 5,5 kHz).
Entwistle HDN ma z kolei "standardowe" uzwojenie (rezystancja 9,6 kOhm), co przy silnym magnesie neodymowym skutkuje dość "krzykliwą" górką.
Tu jakość nie ma tu nic do rzeczy - to dwie różne konstrukcje.
Wystarczyło zapoznać się z danymi przetworników, by je usłyszeć ;-)
Ocena to oczywiście kwestia preferencji.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

19-12-2018 23:05

6nt pisze:
jpk pisze:Dzięki za opinie. To dobrze, że zdania są zróżnicowane, głupio by było, gdyby każdemu się podobało to samo.
Co zupełnie nie zmienia faktu, że pickup za 139 zł jest co najmniej porównywalny z modelem 3 razy droższym... :-)


To akurat bez wątpienia. W końcu co to jest pickup? Magnes i trochę drutu... w cenie dużo waży logo.


Dla mnie pickup to ostatnia rzecz na jaką zwracam uwagę w gitarze.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

19-12-2018 23:15

@humeless...... powiem Ci nas w tym wątku mało interesuje ile co ma zwojów albo omów. Nas interesuje czy się nam podoba czy nie a porównanie jest właśnie bardzo fajne bo też sobie rozmawiamy o naszych różnych gustach. Sądząc po treści Ciebie nie interesuje brzmienie samo w sobie tylko brzmienie w odniesieniu do danych technicznych ? Myślę, że się nie pomylę jeśli powiem, że większość z nas interesuje brzmienie samo w sobie :-)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

19-12-2018 23:34

humless pisze:Entwistle HDN ma z kolei "standardowe" uzwojenie (rezystancja 9,6 kOhm), co przy silnym magnesie neodymowym skutkuje dość "krzykliwą" górką.

Według tej specyfikacji HDN pod mostek ma 16,9 kohm. Mój egzemplarz zmierzony multimetrem pokazał 8,00 na jednym uzwojeniu i 8,03 na drugim. O dziwo w sumie pokazał 16,03...

Ale sss ma rację, to są tylko technikalia, a tak naprawdę to liczy się tylko wrażenie słuchowe gitarzysty. Mi się podoba, dlatego SH-4 chwilowo poszedł na półkę, ale znając swoje zamiłowanie do zmian na pewno znajdzie zastosowanie, jak nie w tej gitarze, to w innej... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-12-2018 00:58

sss pisze:@humeless...... powiem Ci nas w tym wątku mało interesuje ile co ma zwojów albo omów... Sądząc po treści Ciebie nie interesuje brzmienie samo w sobie tylko brzmienie w odniesieniu do danych technicznych ?...

SSS, schowaj te zęby jadowe ;-) Pisz za siebie, jeśli Cię to nie interesuje to po prostu nie czytaj. Ale może jednak kogoś interesuje ;-)
Oczywiście, że ostatecznym źródłem oceny jest słuch i preferencje gitarzysty, o tym TEŻ napisałem.
Sam byłem (może jeszcze trochę jestem) gitarzystą i brzmienie jest najważniejsze. To zresztą było powodem mojego zajęcia się przetwornikami.
Brzmienie nie bierze się jednak z niczego i dlatego coś na ten temat napisałem. Napisałem również po to, że jeśli ktoś szuka przetwornika o określonych cechach to same dane już mogą coś podpowiedzieć i zawęzić krąg tych "poszukiwań".

JPK, dane wziąłem z internetu. Nie wiem skąd ta różnica w przypadku HDN. Nie ulega chyba jednak wątpliwości, że są tam magnesy neodymowe, a to w konkretny sposób wpływa na brzmienie (nie będę pisał jak, bo znowu nie spodoba się to SSS :lol: )

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

20-12-2018 07:37

@humeless ... Przeczytaj początek swojego posta. Pierwsze dwa zdania. Rozumiesz sens tego co napisałeś? Tu nie chodzi o to czy wrzuciłeś technikalia bo one same w sobie nie przeszkadzają ;-)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

20-12-2018 07:59

O, kurczę, ale narozrabiałem...
A szczerze mówiąc jedynym moim celem było wykazanie, że osoba dysponująca bardzo ograniczonym budżetem i rozczarowana słabym humbuckerem mostkowym w taniej gitarze, którą właśnie sobie kupiła wcale nie musi inwestować 400 zł w jej ulepszenie, a wystarczy jedynie 139... :-)

Czasami tak sobie myślę, że byłoby super poprowadzić taką dyskusję w realu, siedząc razem przy jednym stole w towarzystwie podobnych zapaleńców. Jest ktoś chętny?...
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

21-12-2018 13:26

jpk pisze:O, kurczę, ale narozrabiałem...

Spoko ;-)
Chciałem tylko poinformować/przypomnieć, że niekoniecznie trzeba zmieniać pickupy, by uzyskać oczekiwane brzmienie. Można poeksperymentować...
Jeśli w pickup "razi" wysokimi częstotliwościami to można spróbować dodać równoległą (pomiędzy przewód sygnałowy a masę) pojemność rzędu 100, 200 lub więcej pF. Wartość należy dobrać eksperymentalnie czasami dokładając równolegle określone wartości. Kondensator wpływa na obniżenie częstotliwości rezonansowej przetwornika przez co uzyskuje się bardziej "aksamitne" brzmienie.
Jeśli z kolei przetwornik zbytnio "muli" można spróbować dodać szeregowo na kablu sygnałowym kondensator 10-68nF (im mniejsza pojemność tym bardziej obcina basy). Kondensator ten będzie stanowił (łącznie z indukcyjnością cewek przetwornika) rodzaj filtra dolno-zaporowego ograniczającego dół.
Udanych eksperymentów :-)

Wróć do „Elektronika gitarowa”