Awatar użytkownika
lukasiu1998
Posty: 36
Rejestracja: 27-08-2012 14:24

27-01-2018 20:59

Cześć forumowicze

Założyłem ten temat, ponieważ potrzebuje jakichś rad i wskazówek związanych z komponowaniem.
Czy byłby ktoś chętny mi ich w miarę możliwości udzielić ?
Na wstępnie od razu chciałbym zaznaczyć, że proszę tylko o normalne odpowiedzi i od razu przepraszam, jeżeli temat zamieściłem w złym dziale.

Przechodząc do sprawy:
Moim instrumentem jest gitara basowa. W całym procesie tworzenia utworu potrafię napisać tekst, czy dograć bass do gotowego utworu, jednakże mam problem ze skomponowaniem utworu od zera.
Niestety nie mam w komponowaniu jeszcze doświadczenia, ponieważ nigdy mi się jeszcze nic w całości nie udało stworzyć. Nie raz próbowałem i grałem jakieś motywy, ale za każdym razem wszystko praktycznie brzmi podobnie do tego co np sławne zespoły już stworzyły.
I wtedy nie ma sensu dla mnie zostawiać takiego motywu :/
Czasem również nie mam pomysłu jakby utwór mógł wyglądać, brzmieć itd. czym to może być spowodowane :( ? (nie, nie robie nic na siłe ani bez weny - po prostu robię wszystko z chęci)

Jakieś też dylematy mi się tworzą w tej sprawie, czy np na basie jestem w stanie stworzyć tak (jak na elektrycznej), żeby było wiadome jak piosenka ma brzmieć.
Czy te wszystkie melodie to już później pod mój bas gitarzyści stworzą. Ogólnie wg mnie łatwiej na elektrycznej gitarze coś stworzyć, niom bo wiadomo tam jest melodia itd

Kiedyś czytałem artykuł o tym, że Steve z Iron Maiden praktycznie całe piosenki (w większości ilości utworów) komponuje sam.
Cały czas zastanawiam się, jak On to robi. (Nie chodzi tu już nawet o doświadczenie) tylko czy On bierze bass i cały utwór na nim tworzy włącznie z tym co gitary grają, czy do tego np jeszcze później gitary bierze itd - po prostu nie wiem hehe :), zastanawia mnie to bardzo :)
Macie jakiś pomysł ? ;)

---------------------------

Mieliście może jakieś sytuacje w zespole, że np basista przynosił utwór lub chociaż zarys utworu ?
Tworzył coś samego itd ?
Jak to wyglądało - moglibyście opisać ?
I ogólnie z Waszego doświadczenia, jak komponowanie może wyglądać od strony basisty.

Od czego lub jak najlepiej zacząć ?
I ogólnie jak to robić ;) ?
(żeby to też nie było przeważnie w ponurych klimatach :) )

Byłbym wdzięczny wszystkim za normalne i pomocne odpowiedzi :)
Nigdy się nie poddawaj. Zawsze dąż do celu

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

28-01-2018 14:40

Komponowanie i gra na jakimś instrumencie/instrumentach to dwa różne światy.
Komponować może każdy: basista (sięgnijmy do klasyki: Paul McCartney), czy perkusista (znów klasyka: Ringo Starr)… Choć rzeczywiście gitara basowa, perkusja (czy inna fujarka) się do tego nie nadają. Minimum to gitara lub jakieś klawisze.
Instrument w komponowaniu jest wyłącznie narzędziem wyrażenia pomysłu muzycznego, choć zdarza się że kreatywnym (np. określone brzmienia syntezatorowe mogą być inspiracją do tworzenia nowych kompozycji, ekspresji czy nastrojów).

Gry na instrumencie można się nauczyć, np. na gitarze można bez problemu poznać chwyty, zagrywki… Można to ćwiczyć i doskonalić.

Komponowanie jest czymś innym - jest wyrażaniem kreatywnego stanu umysłu, nastroju, przeżyć, potrzeby wypowiedzenia. Niezbędny jest więc talent twórczy , swoisty „dar”, wrażliwość. "To" się ma (lub miewa - ludzie zwą to weną) lub nie. Jak się „to” ma, to pomysły muzyczne przychodzą same i to często w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli się „tego” nie ma nic w tym obszarze nie zdziałasz i żadne porady czy inne „przepisy” na nic się nie zdadzą.

Z kolei inne „atrybuty” trzeba mieć przy samodzielnym aranżowaniu - tu potrzebna jest przede wszystkim wyobraźnia muzyczna, znajomość brzmień i współbrzmień instrumentów, smak, wyczucie, również kreatywność.

Piszę o tym (może dość górnolotnie) ale sam zajmowałem się również komponowaniem i aranżacją, w tym na instrumenty orkiestry symfonicznej (ponad 100 ukończonych kompozycji).

Tyle na tyle.
=======================
Czytała Krystyna Czubówna.

Awatar użytkownika
lukasiu1998
Posty: 36
Rejestracja: 27-08-2012 14:24

31-01-2018 21:30

W takim razie - w jaki sposób oni komponują (basiści i perkusiści i inni) ?
Za pomocą właśnie takiego instrumentu typu gitara lub klawisze ?
Czy w jakiś sposób za pomocą właśnie tego basu chociażby ?

Cóż - mam nadzieję, że to coś mam lub w niedalekiej przyszłości mi przyjdzie :)

Ogólnie bardzo mi miło, że doświadczona osoba wypowiedziała się w moim temacie :).
Dziękuję Ci bardzo za to, że zechciałeś udzielić odpowiedzi :)
Nigdy się nie poddawaj. Zawsze dąż do celu

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

31-01-2018 22:08

lukasiu1998 pisze:W takim razie - w jaki sposób oni komponują (basiści i perkusiści i inni) ?
Za pomocą właśnie takiego instrumentu typu gitara lub klawisze ?
Czy w jakiś sposób za pomocą właśnie tego basu chociażby ?...

To nie instrument komponuje, to głowa. Wielu zresztą komponujących wypowiadało się w tym temacie (np. S. Krajewski twierdził, że melodie wpadają mu przez otwarte okno :-) ). Czasami spada to znienacka (np. podczas spaceru, jakiegoś przeżycia, jazdy samochodem), czasami się przyśni, czasami w czasie luźnej gry wpada jakaś ciekawa fraza, riff czy współbrzmienia. Problem, by to niezwłocznie jakoś zarejestrować (smartfon), bo ucieknie bezpowrotnie (stwierdzone :-? ).
Narzędziem do "wizualizacji" (nie znajduję jakoś wyrazu dotyczącego muzyki) jest jakaś forma rejestracji/zapisu: audio (na gitarze, klawiszach), zapis midi czy nutowy - melodia/akordy (Beatlesi nie znali nut)... Każdy wypracowuje sobie własne formy.
============================================================
Jeśli chcesz to zajrzyj na stronkę http://www.kompozycje.strefa.pl/ gdzie umieściłem niektóre swoje melodyjki robione dla siebie, dla przyjemności...

Awatar użytkownika
lukasiu1998
Posty: 36
Rejestracja: 27-08-2012 14:24

01-02-2018 20:11

Oki. Myślę, że już nie ma co więcej rozciągać tego tematu, bo w sumie dowiedziałem się dużo i myślę, że z każdym kolejnym pytaniem, odpowiedź będzie podobna, gdyż nie ma na to jednolitej i stałej rady :) :/

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi w moim temacie i pomoc
Postaram się wykorzystać wszystko w praktyce to co tutaj przeczytałem i mam nadzieję, że coś mi wkrótce wyjdzie :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję :)
Nigdy się nie poddawaj. Zawsze dąż do celu

Wróć do „Poradniki (teoria, nauka gry)”