Awatar użytkownika
kozielek97
Posty: 55
Rejestracja: 22-03-2013 20:16

20-01-2016 18:13

Witam
Przypomniało mi się ostatnio o czyms takim jak przełożenie o 180º przetwornika. Przeszukując różne fora natknalem się na wiele o tym, ale nigdzie jedniznacznej odpowiedzi. Otóż dokladnie chodzi mi tylko o przekrecenie przetwornika bez zmiany w okablowaniu, bez otwierania, czy obracania magnesu.

Natknąłem się na 2 teorie
1) przekrecenie spowoduje zmianę fazy co bedzie slyszalne w srodkowej pozycji gdzy dzialaja 2 humbuckery jednoczesnie tzw. "Mechaniczna zmiana fazy"
2) przekrecenie nie bedzie miało zadnego wplywu na fazę. Jednak w zaleznosci który pickup przekręcimy- przy gryfie bedzie bardziej jaśniejszy (wiece treble), a przy mostku bardziej basowy, dźwięk głębszy. Co spowodowane jest zmianą odleglosci od mostka i gryfu co za tym idzie nieznaczna zmianą naprężenia strun.

Dlatego pytanie dla elektryków-gitarzystów i gitarzystów-fizyków. Ktora z tych teorii jest poprawna? Czytając o tym skłaniam sie bardziej do tej 2, bo wynika to z budowy przetwornika, ale gdy będąc coraz bardziej pewnym o słuszność zawsze wyskakiwał jakis inny post z zaprzeczeniem i dość rozbudowanym i mylącym opisem z "dowodami". Także już się trochę zamotałem i sie nad tym zastanawiam.

Nie chodzi mi jak juz wspomniałem o grzebanie z magnesem czyli tzw. "Peter Green mod" bo to jest już ewidentnie zmiana fazy.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-01-2016 18:33

Chodzi o singla czy humbuckera? W przypadku singla nic się nie zmieni, bo nie zmienia się ani biegunowość magnesów ani faza uzwojeń.
Jeśli wystają nierówno magnesy (np. w stratocaster pickup co jest spowodowane chęcią uzyskania wyrównanych sygnałów z poszczególnych strun) konsekwencją będzie inna odległość strun w stosunku do położenia zabudowy standardowej.

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

20-01-2016 18:51

W przypadku hambakrów stanie się punkt 2, żeby faze odwrócić, to z okablowaniem trzeba bylo działać, chyba. Jest moda na obracanie pietruszkowego CrunchLaba i jakos ludzie problemu z fazą nie mają, na tym swoje twierdzenie głównie opieram ( no i trochę myslenia, ale trochę tylko). Fizyki za tym żadnej nie stawiam, bo nie czuje sie kompetentny do tego.
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

Awatar użytkownika
kozielek97
Posty: 55
Rejestracja: 22-03-2013 20:16

20-01-2016 20:23

Wielkie dzieki, dużo przydatnych i ciekawych informacji. Nie miałem żadnego punktu odniesienia co do tej ewolujcji, ale dzieki temu crunchlabowi znalazłem taki filmik https://youtu.be/CiPwGH_jQ3M słychać że jest niewielka różnica po zmianie.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-01-2016 22:33

W przypadku humbuckera różnica (choć dość subtelna) może być jedynie w przypadku humbuckera mostkowego przy następujących warunkach:
1. po rozłączeniu cewek (humbucker mostkowy ma załączoną jedynie jedną cewkę),
2. niezmienieniu okablowania (załączona jest cewka, która pierwotnie ustawiona była bliżej mostka a po obrocie - dalej).
Ta różnica wynika wyłącznie ze zmiany lokalizacji załączonej cewki przetwornika względem węzła mocowania struny - mostka (oddalenie od mostka po obróceniu przetwornika).
Przy załączeniu dwóch cewek (typowy układ humbuckera) różnicy nie będzie.
Obrót humbuckera gryfowego nie przyniesie praktycznie żadnej zmiany, bo różnice w położeniu cewek są tu nieistotne.
A że ludzie piszą różne rzeczy... Jest demokracja.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

21-01-2016 10:38

Nie widzę _żadnego_ powodu, żeby to samo nie miało dotyczyć gryfowego... A z demokracją ma to wspólnego niewiele, raczej z nieuwagą i wolnością słowa i dostępnością publikatorów dla każdego.

Co do subtelności efektu, nie wypowiadam się, według mnie jest słyszalny, co nie znaczy, że "z marszu" byłbym skłonny rozpoznać, która cewka gra, która nie.

Aha, jeszcze jedno: Jeśli przystawki mają "śruby", to położenie ich przestaje być "standardowe" (mostkowy: śruby przy mostku, gryfowy: śruby przy gryfie). W przypadku przystawek "zebra" inaczej rzecz zaczyna wyglądać, to też może wpływać na brzmienie.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

21-01-2016 20:28

"-"
Ostatnio zmieniony 30-11-2016 19:23 przez humless, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

21-01-2016 20:58

Nie wiem, z kogo usiłujesz zrobić durnia. Jeśli ze mnie, to wysil się bardziej, jeśli z użytkowników -- nie widzę powodu.

edit: Ok, za rączkę, żeby nie było posądzeń, że inżynierów traktuję z góry.

A więc: humbucker z rozłączonymi cewkami, załóżmy, że "działa" ta bliżej gryfu. Wyjmujemy, obracamy o \pi, i cud! Aktywna jest nagle ta nieco dalej od gryfu.

Poniał, Gumlies? Nu.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

22-01-2016 18:35

"-"
Ostatnio zmieniony 30-11-2016 19:22 przez humless, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

23-01-2016 20:42

Masz mnie za anonima, tymczasem nigdzie się nie chowam. A sprawa "hejtu" jest nieco zbyt skomplikowana dla ciebie. Odebrałeś swoje, pamiętasz za co, o privie podkablowałeś władzom, miałem miesiąc odsiadki -- spoko.

PS "keywordy" w stronie już poprawiłeś? Czy dalej liczysz strzały ludzi, którzy wpisawszy Hendrixów i Gibsony trafiają do ciebie? Zostało to obśmiane już dawno temu, może pojąłeś, o co biega.

PPS Jeśli wyszła nocna uchwała o zakazie montażu "coilsplitu" na gryfowym przetworniku, to natychmiast mogę się zastosować! Jestem posłuszny ustaleniom waaaadzy.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

25-01-2016 16:29

humless pisze:P.S. Pozdrawiam wszystkich, którzy piszą do mnie maile, dzwonią, wymieniają się doświadczeniami, proszą o rady w problemach, które wspólnie rozwiązujemy, przedstawiają ciekawe propozycje. Np. wczoraj miałem bardzo miły telefon od gitarzysty znanego polskiego zespołu z pewną ciekawą propozycją związaną z ich najnowszym projektem nagraniowym. Nieco wcześniej gitarzysta topowego i znanego na świecie hardrockowego zespołu - wykonawcy wielu światowych przebojów - zwrócił się do mnie o przetworniki, które otrzymał.

Już tyle razy sobie obiecywałem, że będę te twoje "a mój dziadek ma nowy telefon" ignorował... I lipa, słaba moja wola.
Żebyś nie myślał, że tylko tobie się ciekawe rzeczy przytrafiają: wczoraj w autobusie wrocławskiego MPK miałem zaszczyt zasiąść z samego przodu po prawej stronie, więc widziałem drogę i najważniejszego człowieka w autobusie, tj. kierowcę. A dwa dni wcześniej zdarzyła mi się analogiczna sytuacja w tramwaju z udziałem uznanego w całej zajezdni motorniczego, który mi nawet odpowiedział na moje "dzień dobry" gdy wsiadłem. A jak nieco później ustąpiłem starszej pani miejsce, podziękowała.
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Wróć do „Elektronika gitarowa”