Awatar użytkownika
kolkolamacz
Posty: 40
Rejestracja: 29-12-2009 01:44

01-08-2014 22:51

Grałem dzisiaj w zaciszu domowym korzystając z dobrodziejstwa muffa i stał się zonk.
Po wciśnięciu boosta, boost czasem działa jak ma działać, a czasem dźwięk jest przytłumiony i zamulony.
Kręcąc gałą słychać trzaski i krótkie powroty do normy.
Padło coś co jest prawie nieużywane :F

Żeby dostać się do potencjometrów, trzeba zdjąć wszystko.
Same potki nie chcą wyskakiwać używając surowych dłoni jako narzędzi. Nie chcę ich połamać, albo zadrapać obudowy. Trzeba się bać używania jakiegoś śrubokręta?

Jest taka możliwość, że to kwestia słabo łączącego kabelka, czy trzeba będzie kupić nowy pot? Jeśli przyjdzie kupować nowy potencjometr, będę wiedział jaki kupić?

Awatar użytkownika
b3hemoth
Posty: 75
Rejestracja: 02-01-2012 16:29

02-08-2014 12:53

Nie masz się co bać ;) Użyj śrubokręta i podważ z dwóch stron gałkę, spokojnie zejdą. Odkręć nakrętki potków i gotowe. Cyrk jedynie bedzie z wyjęciem płytki PCB bo jest on na dwóch plastikowych pinach, które sprawią ci troche problemu. Potki masz tam takie normalne, bez żadnych cyrków, kabelków też tam nie uświadczysz jedynie tasiemki jak z taśm IDE.
Powodzenia ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
kolkolamacz
Posty: 40
Rejestracja: 29-12-2009 01:44

02-08-2014 13:35

b3hemoth pisze:bez żadnych cyrków

b3hemoth pisze:jak z taśm IDE

Toż to zaprzeczenie! :D
Człowiek raz w roku gra z kolegami, a tu bajzel zaczyna się dzień przed.
Nie ma problemów z odlutowaniem czego trzeba i przylutowaniem wszystkiego z powrotem?
W którym miejscu w internecie mogę dostać odpowiednie potki? Jak nie przepłacić? : ^ )

Awatar użytkownika
kolkolamacz
Posty: 40
Rejestracja: 29-12-2009 01:44

04-08-2014 11:19

Mały update.

Otworzyłem Muffa. Rzeczywiście, niezły cyrk z tymi wejściami na jacka i zasilanie :0
Rzeczywiście nie ma tam też kabelków!
Potencjometr, z którym jest problem był oznakowany jako B10K L. W internetach znalazłem coś takiego http://www.planetaelektroniki.pl/produc ... oduct=1186

Środek muffa wygląda mniej więcej tak http://imagizer.imageshack.us/a/img580/ ... iminar.jpg
Nie mam pojęcia gdzie zaczyna muff, a kończy potencjometr :E
Nie widzę miejsca, w którym coś mogłoby być przylutowane. Wszystko sprawia wrażenie całości, integralności, wspólnoty i lepiej_tego_nie_dotykalności.
Ktoś przewidział możliwość wymiany potków?

tomaszG
Posty: 1277
Rejestracja: 22-11-2012 22:19

04-08-2014 13:17

A skąd diagnoza ,że czas na wymianę potka. Najpierw psiknąć "kontaktronem" potem "przelutować " luty tam gdzie wychodza nózki a potem brać sie za wymianę. Nie rozumiem skrótu myślowego , gdzie sie zaczyna a gdzie kończy. Przy takim potencjometrze jaki jest na zdjęciu musisz przedłużyć kabelkami i po kłopocie. Aby wylutować stary potek na pewno przydatny byłby "odsysacz" bo będziesz sie męczył jak nie masz wprawy.

Awatar użytkownika
kolkolamacz
Posty: 40
Rejestracja: 29-12-2009 01:44

04-08-2014 16:14

tomaszG pisze:A skąd diagnoza ,że czas na wymianę potka.

Pojęcia nie mam co można zrobić, żeby poprawić obecny stan rzeczy.
tomaszG pisze:Najpierw psiknąć "kontaktronem"

Możesz rozwinąć? Jakiś środek, który miałby pomóc w przewodzeniu? :f

Nie sprzedają może potencjometrów z dłuższymi nóżkami, podobnymi do tych z obrazka?

Celując lutownicą w stópki nóżek od potencjometrów mogę przypalić coś potrzebnego? Nigdy nie traktowałem takich płytek lutownicą.

IanRajder
Doradca
Posty: 2
Rejestracja: 07-11-2014 20:05

07-11-2014 20:15

Objawy które opisałeś wskazują, że coś nie tak jest na kabelkach od tego potka. Najprawdopodobniej wystarczy odlutować i przylutować jeszcze raz. Gdyby potek był spalony to w ogóle by nie działał. Możesz spróbować go jeszcze przeczyścić. 10kB to potencjometr liniowy o rezystencji 10k. Łatwo dostępny w sklepach elektronicznych za ok 3zł. Nie zamawiaj z internetu bo zapłacisz jeszcze za przesyłke ;)

Wróć do „Distortion / Overdrive”