hcsk8
Posty: 21
Rejestracja: 22-08-2012 14:47

22-07-2014 14:56

Witam
Ostatnio zauważyłem trzaski w swojej kaczce, które idą przez sygnał do wzmacniacza. Czytałem, że to głównie spowodowane jest brudnym potencjometrem. Czy znacie jakieś sprawdzone sposoby na czyszczenie potencjometru (chciałbym uniknąć wymiany). Dużo ludzi na angielskojęzycznych stronach pisze o WD40 jednak spora część także go odradza. Jakie są wasze doświadczenia?

Zauważyłem także, że wyciera się ten "biały smar" w mechanizmie i zaczyna to wszystko skrzypieć (czysto mechanicznie, już teraz nie chodzi mi o sygnał z gitary). Co to jest? I gdzie kupić taki smar?

Dodam, że kaczka to VOX v847 (jeśli ma to jakieś znaczenie).

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.

Lookasz
Doradca
Posty: 570
Rejestracja: 25-01-2011 14:42

22-07-2014 18:36

Są specjalne preparaty do czyszczenia potencjometrów, dostępne w elektronicznych sklepach jak mniemam, a co do mechanicznego skrzypienia, jeżeli ci nie przeszkadza to to olej, nic się nie stanie ;) Moja skrzypi od dawna i żyję ;) Nie słychać jak grasz na wzmacniaczu przecież :)

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

22-07-2014 20:20

...Ostatnio zauważyłem trzaski w swojej kaczce... Czytałem, że to głównie spowodowane jest brudnym potencjometrem...
--------------------------------------------
Przyjąłeś wariant optymistyczny - zanieczyszczony wewnątrz potencjometr. Pytanie tylko: skąd ten "brud"?
W kaczkach wstawiają potencjometry węglowe, w których, pod wpływem częstego ruchu ślizgacza po ścieżce, wyciera się warstwa oporowa (stąd "brud"). Czasami przetarcie tej warstwy i posmarowanie jakąś "maścią na szczury" tymczasowo pomaga.
Lecz generalnie żywotność potencjometrów węglowych jest niska i jak trzeszczy to należy go wymienić na nowy (najlepiej wysokiej jakości, np. cermetowy).

Problem "trzeszczących potencjometrów" nie istnieje w kaczkach optycznych.

Lookasz
Doradca
Posty: 570
Rejestracja: 25-01-2011 14:42

22-07-2014 21:10

Panie Humless, płacą panu za reklamy kaczek optycznych? :)

pod tym względem rzeczywiście optyczne biją na głowę "tradycyjne" powiedzmy i tu nie ma o czym gadać :)

a co do problemu autora, najpierw spróbowałbym wyczyścić a jeżeli to nic nie da to pozostaje wymiana.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

22-07-2014 21:30

Lookasz zapytał: "Panie Humless, płacą panu za reklamy kaczek optycznych?"
=================================================================
Czyich kaczek? I kto miałby mi płacić? (to bym się zgłosił :)
Nie zbieram również (w przeciwieństwie) klientów z Forum na przeróbki kaczek.

Natomiast była tu wielokrotnie mowa o problemach z potencjometrami w kaczkach. Sam ich doświadczałem więc, jak również już tu pisałem, pozbyłem się ich ( http://gragitara.strefa.pl/index-wah.htm )
Uprzedzając kolejne pytanie Lookasza informuję, że artykuł ten też napisałem bezinteresownie i nikt mi za niego nie zapłacił.

hcsk8
Posty: 21
Rejestracja: 22-08-2012 14:47

23-07-2014 14:25

Wyprobuje ten preparat do potencjometrów. A co z tym bialym smarem? Co to jest i gdzie takie cos kupić? Szczerze mówiąc, to skrzypienie mnie strasznie irytuje...

Awatar użytkownika
ESP
Posty: 888
Rejestracja: 09-01-2014 17:29

26-08-2014 18:38

Ja używam smaru plastycznego do łańcuchów. Sprawdza się idealnie.
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 2305,d.bGE - dokładnie taki sam.

Wróć do „Wah Wah”