krolewskie
Posty: 3
Rejestracja: 12-11-2011 19:05

15-06-2014 15:13

Witam, od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne pytanie- chciałbym urozmaicić swe brzmienie o jakąś fajnie brzmiącą kaczuszkę lecz na chwilę obecną troszku blokuje mnie budżet i tutaj rodzi się moje pytanie. Czy istnieje jakiś program/programy, do którego można załadować wcześniej nagraną przez siebie i zapisaną na dysku komputera ścieżkę gitarową (mam na myśli samą gitarkę- bez backing tracku i innych takich rzeczy) i dodać efekt wah-wah do wybranej przez siebie części tej ścieżki? Coś bardzo podobnego występuje w programie Audacity, lecz tam kaczka jest dość słaba a bardzo bym chciał (jeżeli to w ogóle możliwe) otrzymać "normalnie" brzmiący wah-wah.
I jeszcze szybciutko druga część pytania- idąc dalej śladem programów komputerowych to czy są jakieś programiki które potrafią przerobić wgraną ścieżkę gitarki na jakiś inny instrument? Przykładowo- wgrywamy do programu melodyjkę graną na gitarce, klikamy w co trzeba i otrzymujemy tą samą melodyjkę, tyle że graną przez pianinko/skrzypce/ itd?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich domorosłych muzyków :D

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

15-06-2014 19:41

Oczywiście. Na oba pytania odpowiedź jest pozytywna.

Co do kaczki: Od tego są pluginy (np. stary poczciwy VG Electric FX Steinberga, czy wiele innych, nowych) sterowane kontrolerami midi lub sterownikami nożnymi generującymi te komunikaty. Tylko trzeba umieć to robić.

Co do zamiany wgranej ścieżki gitary na inny instrument to też można to zrobić. Najpierw należy przekonwertować plik wave na midi (zapis nie tylko "note" ale również komunikatów innych kontrolerów midi).
Mając plik midi możemy w dowolnym sekwencerze uruchomić instrument wirtualny VSTi (sampler) i wybierać instrumenty, którymi dysponuje. Jednakże każdy instrument ma swoją specyfikę artykulacyjną (inaczej się gra na gitarze, skrzypcach, pianie czy saksofonie) i wybieranie banków brzmień różnych instrumentów może przynosić mierne słuchowo efekty (nienaturalne brzmienie).

Wróć do „Wah Wah”