Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

20-04-2014 09:41

Witam, chodzi mi o pomoc w wybraniu środkowego singla do gitary Ibanez RG 370 DX. zamontowane w niej pod gryfem merlin legend ceramic ( czy jakoś tak ) a pod mostem dimarzio crunch lab ( czy podobnie ). mam pomiędzy nimi miejsce na singiel . wiem, ze trzeba bedzie zmienić jeszcze przełącznik na 5-pozycyjny ( bo mam 3-pozycyjny)
oraz chciałbym dołożyć potek od tone bo nie mam.
I teraz moje pytania:
1. Jaki przetwonik nie drogi nie tani uzywany tak najlepiej do 150 zł.
2. Czy da się to zrobić bez wielkiego kombinowania i nie odbiegać za bardzo od schematu?
3. Jaki schemat najlepszym by był?
4. I ogólnie wszystko co bym musiał wiedzieć wasze porady wątpliwości itp.
Ogolnie bardzo bym chciał zeby gitara była troche łagodniejsza tak pod rock, heavy metal. teraz w cięższym metalu sprawuje się bardzo dobrze nawet znakomicie ale to nie moje klimaty :)
Więc licze na waszą wypowiedz.
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

20-04-2014 12:04

wchodzisz na seymourduncan.com, otwierasz zakładkę support, dalej wiring-diagrams, wybierasz układ pikapów, potów i przełącznika. będzie pięknie rozrysowane jak ma być, tylko kolory są typowe dla seymoura, nimi się nie przejmujesz jeśli nie masz seymourowych pikapów.

konkretnego singla do 150 nie polece, nie znam w tym budżecie chyba nic poza wilkinsonami. grałem, nawet fajne one były, ale nie wiem co za model. ew merliny polskie(bardzo dobre, posłuchaj sobie próbek na YT i wybierz swój typ:D), ale one nowe nieco droższe nowe(od 180 wzwyż), a na używane trzeba polować bo niewiele i rzadko. jeśli możesz nieco dozbierać to bierz merliny

co jeszcze: nie kombinuj z odlutowywaniem tylko od 3-way switcha. rozbrój całość, tylko oznacz sobie co sygnał a co masa w pikapach, bo kolory różne bywają tego. zlutujesz potem całość od nowa dokładnie, starannie tak jak ma być, bez nerwów, że kabelek za długi albo że trzeba coś po chińsku układać w komorze
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

20-04-2014 13:15

ok, dzięki za odpowiedz :) mozesz jeszcze raz powtórzyć o co chodzi z tym switchem? mam zostawić tego i nim z nim nie robić? bo myślałem ze do 3 przetwornikow potrzeba 5-way.
Jeszcze jedno odnosnie pickupa jesli szukam na allegro to sa gryfowe i mostkowe to jaki ma być na środek?
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

20-04-2014 13:49

oj, kiedyś jak lutowałem pikapy (zmieniałem mostkowy i wstawiałem nowy switch, czyli inna robota, ale pod tym względem bez różnicy) pomyślałem, że prościej będzie jak odlutuję tylko to co do switcha, a resztę elektroniki zostawię, ale potem miałem zabawę z układaniem kabelków po komorze, bo nowo wstawiony(ale używany) pikap miał za krótki kabel i była chińszczyzna z jakąś przedłużką z drutu i izolowaniem miejsca lutowania, wyglądało paskudnie.

a skończyło się na tym, że i tak musiałem całość rozlutować, wymienić temu pikapowi przewód na nowy, dłuższy(nie chciałem sie bawić w przedłużanie starego) i lutować całośc od nowa, a godzinę roboty byłem w plecy przez to, no i jeszcze męczenie się z lutownicą i jeszcze nerwy, ze coś jest nie tak, że coś się nie chce zmieścić w komorze przez te przedłużki... nie warto. lepiej zrobić całość od nowa, estetycznie, starannie i mieć z głowy.

pikap wymieniasz na 5-way, ale jak odlutowywyjesz kable od starego, to lepiej jest wg mnie całą elektronikę rozebrać i zlutować porządnie od nowa tak jak ma być a nie, że tylko od switcha a reszta zostaje.

na środek jest oczywiście wersja singla robiona na środek. choćby merlin robi single "classic strat" w trzech wersjach
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

20-04-2014 13:59

Dzięki wielkie. Znalazłem taki o sobie przetwornik http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4163609488 Myślę że może być ok. Co o nim sądzisz ?

Dobra powiedzmy że kupie wszystko poskladam w miare dobrze i bedzie chodzić? tzn nie ma znaczenia ze jeden jest taki drugi inny itp? Oba raczej pasywne.
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

20-04-2014 14:19

dobry pikap. wejdź sobie jeszcze na stronę merlina http://www.merlinpickups.pl

skoro teraz działa to i potem będzie działało. jeśli dobrze zlutujesz nie ma prawa nie działać. i nie, nie będą się gryzły, mogą być co najwyżej nieco bardziej zauważalne różnice w poziomie sygnału poszczególnych pikapów, ale zawsze jakieś będą, szczególnie jak łączysz singla z humbami.
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

20-04-2014 19:11

Dzięki wielkie. Już chyba wszystko wiem. Teraz tylko kupić zamontować i grać ;)
Wybór padł na właśnie tego merlina :)
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

20-04-2014 22:11

Jak chcesz klasyczne brzmienie strata to wybór jest dobry, ale pamiętaj, żeby czasem nie brać do jasnej deski jasnego pickupa bo to wtedy sypie górą aż boli i odwrotnie. Osobiście polecam polować na jakieś single wyjęte z gitar. Sam mam single z Fendera Mustanga oraz GVH1 i secik brzmi bajecznie. Typowy Stratocaster z lekko ciemnym brzmieniem, a w połaczeniu z moimi gratami to w ogóle się rozpływam...
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

21-04-2014 10:02

To czyli jaki pikap polecacie? Moze ibanezowski jakiś?
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

24-04-2014 20:52

Jendak stwierdziłem ze nie chce za bardzo wydać jeszcze 200zł za jednego pickupa. Wybrałem Tesle plasme 1. Najtańszą ale może coś z tego będzie. Może jutro po południu zawita kurier ze wszystkim. Brakuje tylko kondensatora. Cholera jasna mnie trafia że w zadnym sklepie jakim byłem nie mieli takiego typu kondensatora a na allegro koszt takiego czegoś 1,50zł a przesyłka 10zł ;))
Gitarkę bedę skladał pod ten schemat http://www.seymourduncan.com/support/wi ... H_1v_1t_5w mam nadzieję że bedzie on wporządku do mojego ibka ;)
Kondensator taki jak w schemacie 47Nf???? Czy ten inny 20-coś Nf??
Pozdrawiam serdecznie jak uda mi się go jakoś poskładać to wynikami się podziele ;P
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

24-04-2014 21:01

Może być mniejszy, albo dać dwa w szereg :)
Potki daj sobie 500kOHM
Co do Singla to Tesle ludzie polecają. Jak chodzi o Ibki (to już tak na przyszłość) to INF, a jeśli coś innego to szukaj Artec i Giovanni, bo cena do jakości jest niesamowita (przynajmniej jak chodzi o humby)...
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
luksek31
Posty: 63
Rejestracja: 21-07-2013 07:25

24-04-2014 21:09

mrugaczek pisze:Może być mniejszy, albo dać dwa w szereg :)
Potki daj sobie 500kOHM
Co do Singla to Tesle ludzie polecają. Jak chodzi o Ibki (to już tak na przyszłość) to INF, a jeśli coś innego to szukaj Artec i Giovanni, bo cena do jakości jest niesamowita (przynajmniej jak chodzi o humby)...


Potka wziąłem 250k ( tak jak schemat poradził ) może być??
A co z tym kondensatorem? 47 czy 22 nF lepiej będzie przylutować>?
Obrazek Squier Classic Vibe `50s
Obrazek

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

24-04-2014 21:19

Przy 250kOHM nie otrzymasz Filtru górnozaporowego przy singlu, a kondensator to im większy tam więcej góry zabierze ci z brzmienia :)
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Wróć do „Przetworniki”