WielkiElektryk
Posty: 4
Rejestracja: 07-05-2011 17:52

12-02-2014 12:56

Witam

Mam combo (Laboga), w którym czas (pewnie jakieś 20 lat) trochę nadgryzł głośnik. Oznaczenie na nim" GD20/40 40W 8 Ohm. Rozmiar 8 cali.

Jaki zamiennik polecicie?

Piecyk dawał radę więc, nie chcę go spisywać na straty.
Z górki dziękuję za propozycje.

Awatar użytkownika
rzech
Posty: 285
Rejestracja: 25-02-2013 12:57

12-02-2014 13:05

wcale nie 8 cali a 20 cm (gd 20 / 40 (W))

wazne zeby byl 8 ohm
ja keidys wstawilem od fendera 20W i gralo calkiem niezle (wzmacniacz tam nie wa wiecej niz 15W)
byla tez jeszcze tesla ARZ 6608 trzeba bylo tylko odciac tubke

WielkiElektryk
Posty: 4
Rejestracja: 07-05-2011 17:52

12-02-2014 14:20

20 cm czy 8 cali, to chyba mała różnica?
Zwłaszcza, że czasami podają te wymiary wymiennie.
Jak na przykład tutaj http://allegro.pl/celestion-tf0818-100w-8-cali-20-cm-nowy-fv-i3938209850.html.
Przy okazji co o takim głośniczku sądzicie?

Czy 100W to nie za dużo na wzacniacz, który wcześniej napędział czterdziestkę?

Awatar użytkownika
rzech
Posty: 285
Rejestracja: 25-02-2013 12:57

12-02-2014 14:39

20 cm bo to produkcja rodzima, Polska, europejska
to tak jakby powiedziec ze Aster mam skale 25,5 cala a jest 650mm

wzmacniacz nie ma wiecej niz 15 W
glosnik powinien miec zapas
mowi sie do 20% mocy wzmacniacza wiec 100W to gruba przesada nie zagra glosniej czy lepiej a moze nawet i gorzej

wg mnie to 20 W spokojnie wystarcza

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

14-02-2014 13:27

Może być 100W. Za dużo może być, za mało nigdy.

Awatar użytkownika
rzech
Posty: 285
Rejestracja: 25-02-2013 12:57

14-02-2014 13:32

przecie tak napisalem

GD byl ujowy bo byl na piance i z czasem sie sypala . Mozna kupic zawieszenie i regenerowac ale do wyboru mamy gume i pianke i nie wiem co jest gorsze

po uj pakowac w zmak 15 W glosnik za 250 zl mocy 100W. NIE ZAGRA GLOSNIEJ

WielkiElektryk
Posty: 4
Rejestracja: 07-05-2011 17:52

20-02-2014 12:48

Po lekturze
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2112455.html
zakupiłem
http://allegro.pl/celestion-szerokopasm ... 82285.html
Co prawda 4 ohm, ale sprawdzę jak laboga będzie mruczeć.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-02-2014 14:22

Może długo nie pomruczeć. Szkoda, że nie uwzględniłeś uwagi Rzecha o impedancji.

Awatar użytkownika
MADDOG
Doradca
Posty: 845
Rejestracja: 07-07-2010 17:31

20-02-2014 15:20

A czemu to nie będzie pasował ten właśnie głośnik i o takiej impedancji skoro siedzi tam jak byk TDA2030?
Tak samo pasuje głośnik 4 jak i 8 ohm.
Panowie dane katalogowe TDA2030 mówią same za siebie , nie wprowadzajcie zamieszania.

http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... s/1458.pdf

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-02-2014 16:03

Szczerze mówiąc nie wnikałem w budowę końcówki mocy, a przyjąłem konstrukcję producenta wzmacniacza, który zastosował głośnik 8 ohm. Myślę, że nie zrobił tego przypadkowo (zawsze lepiej ze względów komercyjnych podać większą moc niż mniejszą). Może się to wiązać z wydajnością prądową zastosowanego źródła zasilania (w tym samego transformatora) oraz z wielkością zastosowanego radiatora. O zwiększeniu zniekształceń nie wspomnę.

Myślę, że ta uwaga nie jest żadnym "zamieszaniem", a poprawną zasadą stosowania głośników o nie mniejszej impedancji niż określił to producent urządzenia.

Awatar użytkownika
MADDOG
Doradca
Posty: 845
Rejestracja: 07-07-2010 17:31

20-02-2014 16:27

Nikt nie określił a tym bardziej producent , jaki musi być zastosowany głośnik.
Wstawił taki a nie inny ponieważ tańszego w tym czasie na rynku nie znalazł ;)
Co do zniekształceń to akurat w tym przypadku nie ma znaczenia , wszak to wzmacniacz gitarowy a nie audio dla audiofilów :).Mało tego , zniekształcenia będą tak małe że w zasadzie nie wpłynie to drastycznie na brzmienie.
Brzmienie zmieni się tylko w przypadku zastosowania takiego czy innego modelu głośnika.
To samo tyczy się radiatora. Jeśli krzem napędza takie a nie inne napięcie ( takie samo dla obciążenia 4 czy 8 ohm) to nie ma problemu aby zastosowany głośnik (4 ohm ) obciążył tak bardzo końcówkę mocy aby coś się z nią stało.

@humless:
poprawne zastosowanie głośników wynika z danych katalogowych jaki posiada konkretny układ końcówki mocy a nie z tego jaki głośnik w dobie kryzysu zastosował producent. ;)

Zobacz również na piece tranzystorowe dużej mocy. Nie ma tam opcji zmiany napięcia dla obciążenia kolumną 4 czy 8 ohm. W wielu takich konstrukcjach minimalnym obciążeniem tranzystorowej końcówki mocy to 4 ohm-y.
Krzem to krzem ;)

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-02-2014 17:40

MADDOG, nie bardzo czuję, co chcesz udowodnić.
Czy chcesz podważyć elementarz elektroniki - w tym przypadku zasady obciążania końcówek mocy?

Osobiście (gdy byłem młody i piękny) obliczyłem, zaprojektowałem i zbudowałem wiele końcówek mocy oraz układów towarzyszących (przedwzmacniacze, equalizery, zasilacze stabilizowane i nie, nawet z liczeniem i nawijaniem transformatorów sieciowych włącznie). Dziś już oczywiście nie chce mi się tej zabawy. Wiem więc z autopsji, że jeśli projektant zaprojektował dany układ to trzeba się trzymać jego zaleceń, bo inaczej może być dym i smrodek.

W dyskusję na temat „wpływu kryzysu na impedancję głośników” nie dam się wciągnąć, bo nie widzę związku z tematem a i sam „kryzysowy wątek” jest całkowicie wydumany. W tym konkretnym temacie starałem się znaleźć powody, dla których producent zastosował głośnik 8 ohm, a nie 4. Jestem przekonany, że, jak pisałem, nie jest to przypadek. Jeśli dla Ciebie wzrost strat ciepła na radiatorze o 50% (po zmianie impedancji głośnika i mocy wzmacniacza) jest nieistotny, bo „krzem to krzem”, to ja takim optymistą nie jestem. Powiem więcej – z doświadczenia wiem, że krzem jest „szybszy” niż bezpiecznik…

To oczywiste, że jeśli producent dopuszcza (jak napisałeś) obciążenie 4 i 8 ohm, nic się nie stanie więc nie musimy tu sobie niczego udowadniać.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MADDOG
Doradca
Posty: 845
Rejestracja: 07-07-2010 17:31

20-02-2014 18:11

humless pisze:MADDOG, nie bardzo czuję, co chcesz udowodnić.
To oczywiste, że jeśli producent dopuszcza (jak napisałeś) obciążenie 4 i 8 ohm, nic się nie stanie więc nie musimy tu sobie niczego udowadniać.
Pozdrawiam


Ja nie udowadniam niczego.Po prostu podałem dane katalogowe układu jaki znajduje się w końcówce mocy.
Nie rozumiem również Twojej litanii o układach jakie to nie wykonałeś. Na mnie to nie działa.Sorry.
Dla mnie wykładnikiem jest aplikacja jaka przypisana jest konkretnemu scalakowi , nie to w jakim byłeś wieku kiedy coś tam zaprojektowałeś.
Układ i przypisane do niego dane nie kłamią.
Proszę Cię ,radiator i straty ciepła 50% ? W tak prostym układzie?
No popatrz , a piece krzemowe o dużej mocy posiadają taki sam radiator dla minimalnego obciążenia 4 jak i 8 ohm.
Zmieniasz radiator w takich układach kiedy obciążasz końcówkę daną impedancją? Nie .Tak samo jak nie zmieniasz w takim przypadku napięcia dla danego obciążenia głośnikiem a mimo to działają bez zarzutu.
Pisze Tobie że to nie producent dopuszcza takie a nie inne obciążenie ( tańszego głośnika nie znalazł) lecz element a w tym wypadku scalak , jego konkretny model i to ,jakie posiada dane.
Jeśli masz go łączony w mostku , wtedy nie możesz dać mniejszego obciążenia jak 8ohm. W tym przypadku ( przy jednakowym napięciu )4 czy 8 ohm jest prawidłowe.

Mnie tak łatwo nie zbajerujesz :D
A po za tym zobacz:
Jest tabelka i charakterystyka dla takiego samego napięcia dla obciążenia( nie dla róznych) 4 i 8 ohm. Jedynie zwiększa lub zmniejsza się moc przy konkretnym obciążeniu.
Czarne jest czarne a białe jest białe .No nie da się inaczej.No chyba że podane dane są błędne :)
Pozdro
Obrazek

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

20-02-2014 19:55

MADDOG pisze:...Dla mnie wykładnikiem jest aplikacja jaka przypisana jest konkretnemu scalakowi... Po prostu podałem dane katalogowe układu jaki znajduje się w końcówce mocy...Układ i przypisane do niego dane nie kłamią...

Sory, to jakieś nieporozumienie. Karta katalogowa to tylko zbiór informacji o parametrach technicznych: nominalnych (zalecanych), dopuszczalnych warunków pracy, zawiera zalecaną przez producenta aplikację oraz nierzadko, w przypadku analogowych scalaków, projekt płytki drukowanej, przy której producent gwarantuje uzyskanie deklarowanych parametrów. Dla określonych scalaków zawiera również zalecane radiatory.
Karta katalogowa służy projektantowi do prawidłowego zaprojektowania układu, jak również doboru układów współpracujących (np. zasilacz, radiatory) oraz całej mechaniki konstrukcji. W żadnym przypadku karta katalogowa nie daje gwarancji uzyskania deklarowanych przez producenta parametrów, jeśli nie zostaną zachowane inne warunki producenta.
MADDOG pisze:...Nie rozumiem również Twojej litanii o układach jakie to nie wykonałeś. Na mnie to nie działa...

Liczyłem po cichu, że napiszesz coś o swoich kompetencjach i doświadczeniach, ale teraz czytając Twoje "rozwinięcie" wszystko jest już dla mnie jasne.
MADDOG pisze:...Proszę Cię ,radiator i straty ciepła 50% ? W tak prostym układzie?...

To jest właśnie potwierdzenie tego, co napisałem powyżej.
MADDOG pisze:...Mnie tak łatwo nie zbajerujesz...

Wybacz, jestem innej orientacji. Przykro, że sprawiam zawód :)
Proponuję zakończyć tę wymianę
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MADDOG
Doradca
Posty: 845
Rejestracja: 07-07-2010 17:31

20-02-2014 20:27

humless pisze:Karta katalogowa to tylko zbiór informacji o parametrach technicznych: nominalnych (zalecanych), dopuszczalnych warunków pracy, zawiera zalecaną przez producenta aplikację oraz nierzadko, w przypadku analogowych scalaków, projekt płytki drukowanej, przy której producent gwarantuje uzyskanie deklarowanych parametrów. Dla określonych scalaków zawiera również zalecane radiatory.
Karta katalogowa służy projektantowi do prawidłowego zaprojektowania układu, jak również doboru układów współpracujących (np. zasilacz, radiatory) oraz całej mechaniki konstrukcji. W żadnym przypadku karta katalogowa nie daje gwarancji uzyskania deklarowanych przez producenta parametrów, jeśli nie zostaną zachowane inne warunki producenta.


Masz rację to ,, tylko zbiór informacji '' :D.
Napisałeś coś o czym ja napisałem wyżej i nic nowego do tematu nie wniosłeś.
Po za tym dane katalogowe to właśnie wykładnik tego jak działa dany element.No chyba że masz to gdzieś i robisz to na pałę .Niestety dla mnie nota jest świętością .Dla Ciebie nie musi .Nie chcesz , nie musisz na nich bazować.Nie widzę także ,,danych katalogowych hummlessa'' do układu TDA2030. Przepraszam ale pozostaje mi tylko to co jest dostępne w internecie. No muszę jakoś z tym żyć i nich muszę korzystać ;)

Pytanie zadam krótkie i bardzo łatwe.
Dla jakich napięć w tej tabelce podano konkretne obciążenie? Czy nie dla jednakowych ?.
I tu niespodzianka , uwaga .Tak !!! .Brawo !!!! Dla jednakowych :D

Nie widzę również aby te dane podawały spadek mocy o 50% wziąłeś to jak widzę ze swojej noty ;)
Obrazek
Widziałeś całą notę katalogową z temperaturami w jakich może pracować ten układ przy jednakowym napięciu ale z różnym obciążeniem ? Chyba nie , bo inaczej nie pisał byś takich głupot.
Doczytałeś również w jakich granicach procentowych zostanie przesterowana końcówka przy różnym obciążeniu?

humless daj spokój bo pogrążasz się jeszcze bardziej. Coraz bardziej wątpię w Twoją fachowość..
Z mojej strony , nie widzę sensu dalszej rozmowy tym bardziej że masz czarno na białym ( ja tych danych nie wymyśliłem) ale i tak jest to dla Ciebie zbyt mały argument. To tyle ode mnie w tym wątku.
A na zakończenie tej miłej dyskusji rzucam kilka stron o samym układzie i jaki można zastosować głośnik w TDA2030 bez ingerencji w zasilanie i radiator , który nie daje żyć humlessowi ;D

http://www.tranzystor.pl/articles.php?article_id=137

http://elecena.pl/product/106327/kit018 ... staw-ne018

http://www.elektronikjacek.pl/263,914,n ... no-tda2030

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2620087.html

http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1597.pdf

Jakieś pytania humless?
Pozdrawiam

WielkiElektryk
Posty: 4
Rejestracja: 07-05-2011 17:52

21-02-2014 23:48

W każdym bądź razie Laboga w swoim drugim życiu mruczy zmysłowo, a to dla mnie najistotniejsze.
Ale dziękuję za rady i info wszystkim.

Wróć do „Elektronika gitarowa”