stasiak
Posty: 5
Rejestracja: 04-05-2012 11:44

06-06-2013 11:57

Witam

Rozpracowuje pewien utwór z nut i mam problem znalazłem następujące akordy : C C6 C7+ C a teraz mam dźwięki melodi c c a h d d h c c no i jak tu znaleźć akord? może ktoś wytłumaczyć na jakiś przykładach? lub ewentualnie podesłać jakiegoś linka do stronki

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Blisher
Posty: 139
Rejestracja: 08-05-2011 17:05

07-06-2013 22:49

David Gilmour - Smile?

;)

stasiak
Posty: 5
Rejestracja: 04-05-2012 11:44

07-06-2013 23:40

Maryla Rodowicz - Remedium ;)

Awatar użytkownika
mikel1994
Posty: 15
Rejestracja: 26-08-2011 12:15

08-06-2013 17:19

Cześć,

powiem CI szczerze, że nie mam pojęcia w jaki sposób rozpracowałeś poprzednie akordy, ale na pewno nie o to w tym chodzi.


Tak, jak układanie melodii pod akordy ograniczając się do zestawu dźwięków potrafię zrozumieć, tak ograniczanie akordów do dźwięków melodii wykracza poza moje pojmowanie muzyki.

W rzeczywistości każdą melodię możesz zagrać nad każdą progresją akordów. Dlaczego więc można wyróżnić pewne schematy? Bo nie zawsze losowy akord będzie pasować.

A więc jakie są to schematy?

Podane przez Ciebie dźwięki są dźwiękami składowymi gamy c dur (ewentualnie a moll, ale po ilości "c" stwierdzam, że to c :D). Najprostszym sposobem będzie tutaj wykorzystanie triady harmonicznej.
Masz więc do wykorzystania C, F, G.

I teraz te dźwięki nad każdym z tych akordów pasować będą NA PEWNO. Tylko od użytego akordu zależeć będzie charakter melodii.

Ewentualnie jak te trzy akordy to za mało, możesz wykorzystać pozostałe akordy z gamy c-dur (zbudowane na pozostałych stopniach gamy).

Z drugiej jednak strony, opierając się na triadzie harmonicznej w a-moll, ta melodia nadal będzie pasować, ale nadasz jej molowy charakter.

Jeżeli wiec mamy zapis nutowy utworu i chcemy grać do niego akompaniament, to co robimy? To włączamy utwór i szukamy akordów które są w utworze. Ewentualnie szukamy zapisu nutowego akordów.
Przepraszam za wszystkie błędy w powyższym tekście, jestem tylko człowiekiem.
J&d l80 + T.Burton Greengo + Randall rx75rg2 + Coxx cg-15R

Wróć do „Teoria muzyki”