paulina26
Posty: 21
Rejestracja: 06-08-2012 23:11

08-05-2013 12:58

Witam,
mam problem w zagraniu pewnego utworu, a muszę nauczyć się go grać do następnego tyg. Jestem początkująca, więc utwór też taki jest. Poniżej wklejam link z nutami:

http://img28.imageshack.us/img28/1300/2 ... 233805.jpg

Mój problem polega na tym, że jest napisane, że trzeba grac dwa pierwsze takty chwytem G, a druga nuta to jest nuta "a" i tę nutę gra sie na drugim progu na trzeciej strunie. I teraz co mam zrobic... Caly czas trzymac chwyt G i zmieniac tylko struny w prawej rece, czy po pierwszej nucie przerwac chwyt G i zlapac "a" i potem znow wrocic do G..?
Prosze o pomoc z góry dzieki:)

Awatar użytkownika
mnts
Posty: 173
Rejestracja: 07-08-2012 15:07

08-05-2013 15:15

Nuty tutaj to ścieżka wokalu, czyli jak śpiewać. Jeżeli grasz na gitarze to trzymasz ciągle G, cały czas przez dwa takty, potem przechodzisz na D itd..

Epiphone Les Paul Standard Korea 2001, Mayoness Flame Telecaster
Marshall JCM 800 2204 DIY
2x12 Eminence GB12 DIY
TC Polytune 2, BOSS SD-1, ME-70

paulina26
Posty: 21
Rejestracja: 06-08-2012 23:11

08-05-2013 16:15

Czyli caly czas trzymam G i uderzam w struny wg tych nut tak? Nie zwracajac uwagi czy to jest pusta struna czy nie..? Coś mi tu nie pasuje.....

Breader
Posty: 55
Rejestracja: 23-08-2012 21:43

08-05-2013 16:45

Masz przecież napisane nad taktami jaki masz akord złapać. Przez cały czas aż jak będzie napisane, że masz inny złapać to graj ten sam. Bicie spróbuj wyłapać ze słuchu a jeżeli Ci nie będzie wychodzić to zobaczyć na przykład na Youtube jakie ktoś inny, bardziej doświadczony dopasował bicie.

QQR
Posty: 47
Rejestracja: 03-03-2013 01:08

08-05-2013 22:57

Akordy, które masz zapisane powyżej pięciolinii to odrębna partia względem nut, które masz na pięcioliniach. Jeżeli chcesz tą piosenkę zaśpiewać i przy okazji zaakompaniować na gitarze, to śpiewasz te dźwięki, które są zapisane w nutach (najwyższa pięciolinia), a do tego równocześnie grasz akordy (w rytmie, który sama musisz wymyślić, bo nigdzie tam nie jest zapisany, a najlepiej by było gdyby ten rytm był inny niż rytm w którym śpiewasz) . Czyli w pierwszym takcie grasz G-dur (i niczego w nim nie zmieniasz w lewej ręce), a śpiewasz dźwięki h a g a, potem dalej grasz G-dur i śpiewasz dźwięki h h h. Dalej zmiana akordu na D-dur7 i w trakcie tego akordu śpiewasz dźwięki a a a itd.
Możesz też tą melodię zagrać na gitarze (wtedy grasz pojedyncze dźwięki z górnej pięciolinii), a akordami powyżej zupełnie się nie przejmujesz. To będzie brzmiało dość "ubogo", ale za to będzie słyszalna melodia piosenki i nikt nie będzie musiał jej śpiewać. Jeśli zagrasz tylko same akordy (bez śpiewu), to prawdopodobnie nikt nie pozna tej piosenki, jeśli nie powiesz wcześniej jaki ma tytuł ;)
Zapraszam na http://www.youtube.com/PlayItEasyPL - Znane utwory w łatwych opracowaniach na gitarę. Każdy film w zestawie z nutami i tabulaturą!

Wróć do „Teoria muzyki”