ruli
Posty: 4
Rejestracja: 26-03-2013 00:11

26-03-2013 00:49

Witajcie.
Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem gitary Sigma by Martin DM-4S. Naczytałem się dużo i wiem o tej gitarze (prawie) wszystko lecz mam jeden problem. Mianowicie chodzi o wysoką akcję strun - i tu chciałem się do was zwrócić o pomoc. Wyregulowałem wszystko - tzn gryf, i mostek - siodełka nie ruszam bo wg mnie jest ok. Mimo to akcja jest ciągle zbyt wysoka. NA 6 progu mam struny ok 4,5 mm nad gryfem. Dodam tylko, że podstawek mostka spiłowałem do maksimum - już nie ma czego opuszczać. Obawiam się, że gitara z racji swojego wieku i być może warunków przechowywania / użytkowania odkształciła się. Myślę, że zbyt długo leżała nieużywana z naciągniętymi mocno strunami, co sprawiło, że pudło pochyliło się w stronę gryfu. Gitara ma swoje lata (pochodzi z lat 90) więc takie sytuacje mogą mieć miejsce. Ale tu moje pytanie i wielka prośba do Was. Co z tym dalej zrobić??? Obawiam się, że dalsza regulacja we własnym zakresie nie ma sensu (nie ma po prostu już czego regulować) czy szukać jakiegoś lutnika? Czy będzie w stanie mechanicznie obniżyć akcję strun (obawiam się, że trzeba by było odklejać i korygować gryf). Dodam tylko, że gram teraz na strunach 12-52 i w sumie gitara jest dosyć miękka, z bendami nie ma problemów, ale w okolicach 7 - 10 progu jest dramat. Dodam jeszcze że gitara trzyma strój doskonale, a brzmi jeszcze lepiej tak więc za rady typu "sprzedaj ją szybko" z góry dziękuję.
Tak więc, ten, tego, czekam na info - i z góry dziękuję :)
P.S. kupiłem ją za śmieszne pieniądze, tak więc wydanie dodatkowych kilku złotych na lutnika mnie nie przeraża.

pzdrwm.

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

26-03-2013 11:42

Przeczytaj to całe - http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt ... 00&start=0

A na pewo sam sobie poradzisz.
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

ruli
Posty: 4
Rejestracja: 26-03-2013 00:11

26-03-2013 12:38

conscious pisze:Przeczytaj to całe - http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt ... 00&start=0

A na pewo sam sobie poradzisz.


Dzięki za info. Właśnie z tego kompendium korzystałem dokonując dotychczasowych korekt. Obawiam się niestety, że doszedłem do martwego punktu, o którym autor wspomina:

"Oznacza to niewlasciwy kat zamontowania gryfu- w starych 20 letnich gitarach dzieje sie cos takiego ze starosci- pudlo zmienia geometrie pod naciagiem strun i kladzie sie w strone gryfu



a w nowych gitarach wystepuje to ze wzgledu na zly montaz gryfu. Jesli gryf jest klejony to trzeba go zerwac i ponownie ustawic (co kosztuje kilkaset zlotych), a gdy przykrecany to trzeba zdjac i uzyc podkladki. W obu przypadkach jest to powazna robota dla fachowca, dlatego trzeba uwazac na takie gitary."


I bardzo mi szkoda tej gitary, bo brzmi nieziemsko...

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

27-03-2013 12:09

Weź długą linijkę i sprawdź, może nie jest tak źle. Poza tym, jeśli ci się gitarka podoba, to można to naprawić - niezbyt tanio, ale o wiele taniej, niż zakup nowej, gorszej gitary.
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”