OldThunder
Posty: 1
Rejestracja: 11-01-2013 21:55

11-01-2013 22:16

Cześć ludziska! Od paru lat gram sobie na gitarze, jednak od zawsze ciągnęło mnie do basówki - w tym instrumencie po prostu jest coś magicznego. Stwierdziłem więc w końcu, że czas odłożyć sześciostrunowca na bok i spróbować swoich sił w grze na basie. Chciałbym jednak mieć dość gładki start, więc byłbym wielce wdzięczny, gdybyście mi lekko wskazali, na jakie instrumenty zwrócić uwagę, a które omijać : ).

Obecnie na gitarę mógłbym przeznaczyć tak między 800-1000 zł, do tego w domu zalega gdzieś zakurzona gitara Ever Playa (marne szanse na sprzedaż, ale chyba te 50-100 złotych wyciągnę jak się uda? :P) i Roland Cube XL 20 watowy, którego być może mógłbym poświęcić na kupno basu (czy może w jakimś tam stopniu zastąpi wzmaka basowego na początku?), choć wolę do tego jednego kafla się zmieścić. Jeden czort, czy nówka, czy używka - nie mam żadnych oporów co do tych ostatnich, grunt, aby gitara była dobra. Doświadczenie w graniu na gitarze mam jako takie, nie wiem, jakie to ma przełożenie na baśkę, którą w rękach miałem co prawda kilka razy, ale nigdy jakoś dłużej z nią czasu nie spędziłem. Co do muzyki, którą chciałbym grać - raczej klimaty chłodniejsze, ciemniejsze, powiedzmy z jednej strony post-punkowo jak Swans czy Joy Division, ale czasami dosadzić kopa w stylu sludge'u, dajmy na to Isis bądź Cult of Luna, a innym razem pobawić się w psychedelic bądź space rocka. Dałoby się znaleźć w miarę uniwersalny instrument, czy w przypadku basu powinienem raczej się "wyspecjalizować"?

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Geohound
Moderator
Posty: 2279
Rejestracja: 19-06-2008 17:25

12-01-2013 10:08

W basach są głównie instrumenty 'uniwersalne', bo sporo tu może zalezec od samego wzmacniacza czy equalizera. Poszukać basu możemy Ci tylko wtedy, gdy będziesz miał pewną kwotę i możliwość zakupu od razu - tu w gre wchodzi allegro.

Teoretycznie uderzyć byś mógł w forum stricte basowe, bo umówmy się - u nas jest obecnie moze 1-2-3 osoby, które mogłyby bas sprzedać. Albo nawet i nie.

Awatar użytkownika
Vinvi
Posty: 483
Rejestracja: 20-10-2012 14:10

12-01-2013 13:36

Weź jakiegoś jazaa,chcesz 4 czy 5?
Lutniczy Strat HSS(Wilkinson/Schaller Hot Stuff)
Peavey Studio Pro 112
Niemiecki Klasyk No-name
Ernie Ball 11-54
https://soundcloud.com/vinvipl Djenty,ambienty i inne covery na moim Soundcloudzie.

Awatar użytkownika
Vinvi
Posty: 483
Rejestracja: 20-10-2012 14:10

12-01-2013 15:53

Ta yamaha ma strasznie jasne brzmienie,bynajmniej mi sie nie podoba,musiałbys ograś i zobaczyc czy ci pasuje.Ja ci polece Corta b4/5 Schectera Stilleto Deluxe 5(nówki za 1100) ale to do metalu no i Peavey Cirrusa Bxp 4/5 :) Powodzenia
Lutniczy Strat HSS(Wilkinson/Schaller Hot Stuff)
Peavey Studio Pro 112
Niemiecki Klasyk No-name
Ernie Ball 11-54
https://soundcloud.com/vinvipl Djenty,ambienty i inne covery na moim Soundcloudzie.

Awatar użytkownika
Geohound
Moderator
Posty: 2279
Rejestracja: 19-06-2008 17:25

12-01-2013 22:24

B5 do tysiąca raczej nie dostanie, ale wiosło jest genialne i sprawdza sie we wszystkim. Czwórka też będzie miotła.

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

13-01-2013 01:13

Geohound pisze:B5 do tysiąca raczej nie dostanie

ten cort to ogolnie rzadkosc w polskich realiach allegro, niezaleznie czy 4 czy 5 strunówka - tak w kwesti iciekawostek :)
OldThunder pisze:(marne szanse na sprzedaż, ale chyba te 50-100 złotych wyciągnę jak się uda? :P)

jakby cos, to jesli faktycznie za 50-100 ziko chcesz sprzedac to ja jestem chetny (mam taki mały projekt domowy zwiazany z tanimi wiosłami :P)
Geohound pisze:W basach są głównie instrumenty 'uniwersalne'

zasadniczo na kazdym basie da sie zagrac wszystko ;) Tutaj dobrze wspomniec tylko o tym, zeby dobierac combo w miare przeciwstawne do rodzaju wiosła (ale zalezy od preferencji). Jak walniemy np. ashdownem mag 115 do ciemnego basu to moze wyjsc sciana dzwieku i mega muł, warto zatem dobrze rozwazyc wybór wzmaka (chyba, ze gramy po linii gdzies na przodach, wtedy wszystko jedno bo akustyk nam skoryguje zawsze cos, a przody sa dosc neutralne).
Geohound pisze:u nas jest obecnie moze 1-2-3 osoby, które mogłyby bas sprzedać. Albo nawet i nie.

3 osoby to w szczytach były. Ja osobiscie sluze 'posrednictwem' na bieżąco w kwestii basówek, w miare mozliwosci wrzucam co ciekawsze bajery na forum, ale ostatnio jest mega sezon ogórkowy na allegro i dosc chore ceny.
reth pisze:(Behringer robi naprawdę dobre piece basowe)

fajny oksymoron.
Vinvi pisze:Ta yamaha ma strasznie jasne brzmienie,bynajmniej mi sie nie podoba,musiałbys ograś i zobaczyc czy ci pasuje.

ta yamaha ma jeden z lepszych aktywów w tanich wiosłach, wiec zasadniczo skrecenie brzmienia to nie jest problem raczej.
Vinvi pisze:Schectera Stilleto Deluxe 5(nówki za 1100)

szału nie ma raczej.

Ja bym proponował 'na już' tego curbowa:
http://allegro.pl/cort-curbow-4-okazja-i2944952949.html
jak zejdzie za <700 to jest dosc fajna okazja, nawet biorac pod uwage pickupa mightymite (troche gorszy od bartolini). Aczkolwiek curbow ma spore mozliwosci korekcji, baardzo fajny aktywny układ który daje rade w kazdym stylu. No i dobra wg mnie cena za fajne wiosło (a jak masz budżet ograniczony to tym bardziej bajer, zwłaszcza, ze za jakis czas kosztem 300-350 ziko wpakujesz tam bartka/SD/EMG z wysokiej półki i masz wiosło gniotące jądra).

Chociaz z curbowem sa mieszane opinie (ze dziwne materiały) to ogolnie sam na tym basie grywałem u kumpla i wrazenia pozytywne - fajnie si gra, wygodnie + mamy jeden z lepszych aktywów w tej cenie (drugi ma RBX, aczkolwiek cort ma szersze mozliwosci korekcji :P). No i stratny nie bedziesz, bo te corty smigaja srednio po 9 stówek, jakby sprzedajacy zrobil dobry opis to za 850-900 by go spokojnie puscil w tym stanie. Jakbym mial wolny hajs na teraz to sam bym brał ;)
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Awatar użytkownika
Geohound
Moderator
Posty: 2279
Rejestracja: 19-06-2008 17:25

13-01-2013 10:56

bobpl pisze:
Geohound pisze:B5 do tysiąca raczej nie dostanie

ten cort to ogolnie rzadkosc w polskich realiach allegro, niezaleznie czy 4 czy 5 strunówka - tak w kwesti iciekawostek :)


Dlatego wziąłem nówkę ze sklepu i się nie przejechałem ;) Czysta przyjemność w użytkowaniu i nieflakowata B (a moim alternatywnym wyborem byl Thunderbird, ale doczytałem, że zdarzają się 'sznurki na pranie' ze struny B).

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

13-01-2013 15:57

co do flakowatej B to sporo tez zalezy od tego jakie sznurki nawijasz ;)
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Wróć do „Gitary basowe”