Lakerr
Posty: 16
Rejestracja: 09-12-2012 18:16

09-01-2013 20:49

Witam, zastanawiałem się bardzo bardzo poważnie nad kupnem gitary elektrycznej, naprawdę mnie to ciągnie, widziałem dużo stron i filmików relacjonujące budowę gitar praktycznie krok po kroku. Można powiedziec, że jestem majsterkowiczem, mam dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi (szlifierka stołowa, mikroszlifierka - coś w miarę przypominającego dremla, różne rodzaje piłek, niezliczone pilniki, ścianę papierów ściernych, porządną wyrzynarkę, wiertarki, wiertła, dłuta jakieś się znajdą, imadło, ściski stolarskie również, oraz kompresor + pistolet), poza tym bardzo duże chęci i zapał. Myślę, że lepiej zbudowac gitarę na własną rękę, niż kupic tani marny zalążek gitary, poza tym jaka to musi byc ogromna satysfakcja zrobic coś ładnego i co jeszcze w miarę dobrze "zabrzęczy" ;) Prace nad budową nie ruszą zbyt prędko, ponieważ muszę się do tego sumiennie przygotowac, rozrysowac wszystko, rozplanowac, przemyślec i przygotowac do obróbki i budowy. Na razie zbieram wiedzę i nie sądzę, aby na tym się zatrzymało ;)

Póki co chcę zając się "zewnętrzną" częścią, tzn korpus i gryf. Umyśliłem sobie, żeby zrobic Neck Through'a. Bardzo łatwa budowa, gitary tego rodzaju podobno cechują się długim sustainem, oraz trochę innym brzmieniem, ale ponoc też do ich budowy wykorzystuje się cięższe rodzaje drewna. W związku z tym mam pierwsze pytania do Was:

1. Jaki rodzaj drewna będzie najlepszy do budowy gitary tego typu?
2. Gdzie szukac drewna? (proszę nie mówic "w lesie", nie interesują mnie takie odpowiedzi, proszę mnie w las nie wyprowadzac :p)
3. Mógłby mi ktoś podac przybliżony koszt budowy (jak najtańszy, chcę sam zrobic tyle ile się da)
[url=http://recenzjegitar.pl/hohner-hc-06/]Obrazek

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

09-01-2013 21:15

Z taką bazą, to jak najbardziej polecam samorobną gitarę, jako pierwsza nie będzie może na tyle okej jak fabryczna, ale będzie "Twoja".
A drewno zależy od preferencji, na http://www.8strun.pl jest dobry wybór w ludzkich cenach

Dobry sustain przy NTB jest niepodważalny, ale też zależy to od jakości zmontowania, naprawiałem kiedyś japońskiego Epophone z lat 70 z wkręcanym gryfem (korpus miał tylko 3cm grubości!) a wybrzmiewał co najmniej tak samo dobrze jak obecny Epi LP Standard, na którym sporo pogrywałem.

Solid body jeśli chodzi o same materiały zrobisz za 6/7 stów, ale to zależy od Ciebie, czego oczekujesz.
-drewno: ~200zł
-osprzęt+progi+struny+duperele typu zaczepy zaślepki: ~200
-Przetworniki tanie a jako takie: ~180
-lakier: ~70
W międzyczasie wynikną jeszcze pewnie inne koszta typu papiery ścierne, może jakiś nowy frez/ostrze do wyrzynarki, ale to się pozamyka w stówie spokojnie.

Przede wszystkim Ty musisz sobie wykalkulować, czego oczekujesz, jak miałem 16 lat przy pierwszej gitarze, to siedziałem nad "deską kreślarską" chyba z 2/3 miesiące :P
Fajnie, że w końcu pojawił się ktoś, kto podchodzi racjonalnie, a nie pyta "robię gitarę elektryczną, teraz natychmiast- co to jest menzura?" :P

Lakerr
Posty: 16
Rejestracja: 09-12-2012 18:16

10-01-2013 14:39

Dzięki :) A czy dałoby radę w zaciszu własnego warsztatu z jako taką wiedzą elektroniczną zrobic samodzielnie w miarę dobre przetworniki? Najbardziej porządane byłoby ciężkie, bardzo ciężkie, może trochę ospałe, ale mocarne i czyste brzmienie, satysfakcja z roboty tak bardzo samodzielnej po prostu byłaby niezmierzona. Oczywiście najdokładniej, jak tylko się da. Świetna jest zabawa, kiedy się samemu coś zrobi, póki co za sobą mam kosiarkę, kierownicę do komputera, mnóstwo usprawnień do motocykla, swojego czasu miałem 5 Rometów, które sam doprowadziłem praktycznie do stanu z jakiego wyjechały z fabryki, modelarstwo kartonowe i nie tylko, zapłony do motorów, samodzielnie naprawiam samochód, wszystko sam, mechanika nie widział od 5 lat około. Układ hamulcowy, uszczelka pod głowicą, łożyska, blacharka itp. Myślę, że podołam również i gitarze z własnymi "bebechami" ;)
[url=http://recenzjegitar.pl/hohner-hc-06/]Obrazek

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

10-01-2013 16:21

Nawijam sam przetworniki z niezłym skutkiem, więc się da, teraz klecę sobie w miarę profesjonalną nawijarkę (sesja przeszkodziła ;), dotąd posiłkowałem się zwykłą wiertarką i zręcznymi palcami, ale szkoda czasu na coś takiego- warto sklecić nawijarkę z licznikiem obrotów, aby rezystancja była mniej więcej powtarzalna, w miarę, bo taka sama ilość zwojów nie gwarantuje takiej samej rezystancji. Magnesy alnico są do kupienia w internecie.

Wszelkie instrukcje znajdziesz na youtube, po angielsku, na prawdę jest sporo tego.

Lakerr
Posty: 16
Rejestracja: 09-12-2012 18:16

10-01-2013 17:40

Ahh ten angielski, mój odwieczny wróg niestety : / Lepiej o wiele lepiej radzę sobie z językiem zza wschodniej granicy, ale oni raczej tutoriali nie piszą, nie znalazłem nic przynajmniej... Jakie przetworniki i jakie ułożenie zastosowac do pełnego, ciężkiego brzmienia?
[url=http://recenzjegitar.pl/hohner-hc-06/]Obrazek

Awatar użytkownika
mck
Posty: 215
Rejestracja: 23-12-2012 14:53

10-01-2013 18:37

Najbardziej pasowałby HH. Jeśli to Twój pierwszy elektryk to proponuje HSH, singiel w środku sporo da jeśli będzie Ci potrzebne troszke lżejsze brzmienie. Jak nie tak, to może proteza singla, czyli rozdzielane cewki w humbie.
Pozdrawiam i "czymam" kciuki :)
Gitary: Epiphone Special II + Merlin Thrash Custom '97| bas Preston
Do hałasowania: Fender FM212r | RH Sound 12/2/250P
Efekty: Dunlop Crybaby 95Q ->Marshall Jackhammer JH-1->Exar Metal Mind MD-03->Koda KD-22
Kable: Proel DieHard | Technokabel Microphone/Neutrik

Awatar użytkownika
Cyssiek
Posty: 944
Rejestracja: 22-07-2009 13:14

10-01-2013 23:13

Możesz wyrwać nawijarkę z licznikiem za ok. 200 zł, jak się uda ;) Magnesy, drucik i karkasy są dostępne spokojnie. Mam protip jednak gdzie kupić drucik - znajdź w swoim mieście zakład, w którym naprawia się silniki elektryczne, wychodzi znacznie taniej niż kupować specjalnie do tego celu.
Fender Stratocaster Korea '92, Peavey JF1EX, basik Stagg, Alesis iO|2, T.Bone SC450, Shure SM58, CME M-Key

Wróć do „Zrób to sam”