Zbieransky17
Posty: 2
Rejestracja: 19-11-2012 22:47

19-11-2012 23:04

Witajcie, jestem tutaj nowy, więc z góry przepraszam jeśli taki temat się powtarza. Może przejdę od razu do rzeczy...
Gram na elektryku trzeci miesiąc. Moje cacko, to " Tanglewood DBT 6 " , które polecił mi gość w sklepie przy zakupie.
Powedział, że na początek wystarczy. A więc gram 3 miesiące, nauczyłem się już wiele riff'ów, solówek itp. Jednak nie wiem praktycznie nic o sprzęcie, na którym gram. Nie chodzi mi konkretnie o moją gitarkę, ale ogólnie. Parę pytań, na które chciałbym, abyście mi odpowiedzieli :
1. Czym różni się Humbucker od Single-Coil ?
2. Mam pięciopozycyjny przełącznik, lecz nie mam zielonego pojęcia do czego on służy. Proszę o oświecenie.
3. Czym różni się mostek stały od ruchomego i jak go poznać?
4. Do czego służą pokrętła na piecyku "Middle" i "Treble"
5. O co chodzi z "Efektami gitarowymi" . To znaczy wiem, że mniej więcej zmianiają dźwięk itd. Ale nie mam o nich zielonego pojęcia.

Z góry przepraszam za tak (nie dla mnie) banalne pytania, ale każdy kiedyś zaczyna i dobrze by było wiedzieć, co trzyma w ręku i co do czego służy. Z góry dzięki i jeszcze raz przepraszam, jeśli temat się powtórzył.
Liczę na Waszą pomoc, która naprawdę mi się bardzo przyda :)

Awatar użytkownika
Geohound
Moderator
Posty: 2279
Rejestracja: 19-06-2008 17:25

19-11-2012 23:14

1. Poczytaj
2. Sprawdz - masz uszy
3. Poczytaj
4. Sprawdz - masz uszy
5. Poczytaj

I gratulujemy zakupu tego, co wcisnął Ci sprzedawca, zeby tylko sprzedać.

Awatar użytkownika
chwalimir
Posty: 290
Rejestracja: 10-06-2010 12:17

19-11-2012 23:16

1. Ogólnie i w skrócie bo było na forum humb ma inne brzmienie od singla i częściej wykorzystywany w ,,cięższej muzie''
2. Zmieniasz, na którym aktualnie grasz przetworniku
3. W skrócie ruchomy ma miejsce na wkręcenie ,,wajchy'', która obniża lub ponodnosi dzwięk, pobaw się kuczami to zrozumiesz
4. Nie masz uszu ;p? ,,Ekłalizer'' się kłania
5. Na efekty przyjdzie czas i tak jak zauważyłeś zmieniają dzwięk. Znów ogólnie możemy podzielić na przestery i na efekty modulacyjne
Obrazek
Marshall Valvestate 8040 + Epiphone LP 100 VS + Joyo US Dream + DOD 250 Overdrive DIY + Pro Co RAT Distortion DIY + Vintage Delay 400 + Koda chorus kd-22 + Kirkland 215021 + Defil + stara gitara ,,nołnejm''

Zbieransky17
Posty: 2
Rejestracja: 19-11-2012 22:47

19-11-2012 23:22

Geohound pisze:1. Poczytaj
2. Sprawdz - masz uszy
3. Poczytaj
4. Sprawdz - masz uszy
5. Poczytaj

I gratulujemy zakupu tego, co wcisnął Ci sprzedawca, zeby tylko sprzedać.




Widzisz, kumpel gra na elektryku 4 lata, i też od niej zaczynał. Ani on, ani ja nie narzekamy, bo bardzo fajnie się na niej gra. I nie wcisnął mi sprzedawca, bo dużo osób ją polecało na początek. Po co mam kupować gitarę za 2,3 koła, skoro jestem początkującym ?

kozyslaw
Posty: 98
Rejestracja: 16-04-2012 17:18

20-11-2012 08:32

Tyle, że za to 500 zł mogłeś mieć 10x lepsze używane wiosło...

Nie bierz zbytniopod uwagę tego co Ci poleca sprzedawcz na przyszłość.
Wahwah

Awatar użytkownika
Marcinkult
Posty: 934
Rejestracja: 02-08-2010 13:15

20-11-2012 12:31

1. Humbucker jest ułożony tak jakby z 2 przetworników, ułożonych do siebie przeciwnie, dzięki czemu jest mniej podatny na brumienie przy wysokich przesterach. Używany najczęściej w metalu, ale tez w innych odmianach muzyki.

2. Zmieniasz przetwornik który aktualnie zbiera drgania strun. Już nie pamiętam jak to było z tymi pozycjami, ale w strone gryfu, to działa przetwornik gryfowy, do końca czyli w stronę mostka, gra ten przy mostku.

3.Stały, najprościej powiedzieć różni się tym że nie ma wajchy, i sprężyn od spodu. Często taki mostek jest przy gitarach w których struny przechodzą przez korpus. Zobacz sobie na Les Paula - on ma stały mostek i na Stratocastera - on ma mostek ruchomy.

4. Middle odpowiada za środek pasma. Treble za wysokie tony, pobaw się poustawiaj i pograj, zapewne zauważysz różnicę.

5. Efekty są różne, zmieniają brzmienie, opóźniają je, dodają różne tony, popatrz na Youtube np na :

- Overdrive
-Fuzz
-Wah Wah
-Delay
-Harmonizer
-Octaver

Myślę ze na początek wystarczy. Poza tym to jak wyżej, gratuluję sprzętu, chyba że faktycznie trafił CI się udany egzemplarz to by było dobrze.
Ps. Pisałem tak żeby było jak najprościej!
Epiphone Custom Prophecy SG GX --> Joyo JT-305 --> Joyo Ultimate Drive --> Randall RH50T + Jet City JCA24S+

Awatar użytkownika
gimmmefai
Posty: 298
Rejestracja: 15-09-2011 21:10

20-11-2012 15:38

Pisałeś żeby było jak najprosciej i wmówiłeś chłopakowi że humbucker raczej tylko do metalu co jest totalną bzdurą, równie dobrze można grać pięknego bluesa na humbuckerach, co kto woli. Z resztą mneisza o to. Mostku generalnie są stałe i ruchome. Stałe np. hardtail, tune o matic. Ruchome jednostronne np. tremolo w stracie. Ruchome dwustronne np. floyd. Wszystko o co pytasz jest do znalezienia bez jakiegokolwiek problemu. Nie wiem czy Ci sie nie chce czy jak. Masz i czytaj.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Humbucker
http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_gitarowy

Awatar użytkownika
Marcinkult
Posty: 934
Rejestracja: 02-08-2010 13:15

20-11-2012 19:52

Gimmmefai, ja nigdzie nie napisałem jest tylko do metalu! Jest najczęściej w nim używany ale też napisałem że używany też w innych gatunkach. Tak Blues dla mnie to tylko na Humbuckerze i przy gryfie, według mnie na singlach to nie brzmi tak dobrze.
Epiphone Custom Prophecy SG GX --> Joyo JT-305 --> Joyo Ultimate Drive --> Randall RH50T + Jet City JCA24S+

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”