Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

11-10-2012 10:25

Dogadaliśmy się z Nyanną, że wezmę pod swoje skrzydła jej gitarę: starego Epiphona z roku '75.
http://www.youtube.com/watch?v=Q00-uD5EzSA

Nie miałem wiele do czynienia z aż tak wiekowymi gitarami więc tym chętniejszy byłem do pracy, a do zrobienia zlecone były:
-wymiana progów
-naprawa uszkodzonej zębatki klucza
, ale z zachowaniem oryginalnego zewnętrznego wyglądu

Na niżej wklejonym filmie wszystko widać, ale pokrótce też omówię co konkretnie robiłem:
Klucz struny d chodził bardzo ciężko i nieefektywnie, aż w końcu podczas strojenia klucz po prostu strzelił, a po rozkręceniu się rozsypał. Nyanna miała szczęście, bo miałem z demontażu odpadki z japońskiego starego osprzętu gitarowego, więc zębatkę i trzpień wymieniłem praktycznie na oryginały :P

Podstrunnica...gitara miała już wymieniane progi, a ten który to robił dostałby ode mnie kilka batów na plecy za znęcanie się nad gitarą ;)
-poprzednie progi podważane były widać wkrętakiem, przez co na brzegach progów były dołki, dające wrażenie że próg odstaje (miejscami nawet po mojej wymianie) lub nawet wyrwane fragmenty drewna.
Lakier na podstrunnicy przy progach nie był przycięty przed usunięciem przez co powyrywane są jego całe płaty, a także zapewne progi nie były podgrzewane przed wyjęciem na wypadek tego, że byłyby klejone.

O ile gitara jest na swoje lata w stanie na prawdę dobrym (szczególne pochwały dla elektroniki) to podstrunnica wymagałaby totalnego zdzierania lakieru i spiłowania jej drewnianej powierzchni na jakieś pół milimetra wgłąb, ale trzeba było działać na tym co zastałem (przez co mimo stawania na głowie efekt końcowy nie mógł być na 200% mnie zadowalający ;)

Dodatkowo przy szlifowaniu brzegów progów ktoś po prostu ordynarnie spiłował sporo drewna i lakieru, przez co brzegi gryfu układają się w dwa urocze łuczki zamiast linii prostej :P
Stare progi wychodziły jak zęby emeryta,więc pod tym względem szło szybko.
Nowe progi dla minimalizowania zbliżania ciężkich pilników do drewna docinałem nietypowo: na wymiar już przed montażem, a także wstępnie szlifowałem brzegi, aby nie kaleczyły dłoni.

Do późniejszego szlifowania progów przygotowałem adekwatny bloczek radiusowy naklejając na podstrunnicę pozbawioną progów papier ścierny, a klocek dębowego drewna (przez wybranie takiego a nie innego drewna profil piłowałem 3godziny...) tarł o papier, aż nabrał profilu podstrunnicy. Progi były dobrze nabite, więc szlif był minimalny.

Polerkę wykonywałem papierami wodnymi i ostatecznie pastą polerską. Brzegi rozklepanych otworów na progi zakleiłem nieco szpachlą do drewna, tyle chociaż mogłem szybko zrobić dla minimalnego polepszenia estetyki podstrunnicy.

Ogólnie: było więcej pracy niż planowałem, ale warto było, to jedna z lepiej brzmiących gitar jakie miałem w ręku-brzmienie ciemne, ale nie "mulące", przejrzyste, ciekawe i solidne mocowanie gryfu daje ogromną wygodę na wyższych partiach gryfu, a pewnie dzięki temu gitara ma świetny sustain (przy korpusie o grubości zaledwie 3,5cm).

Tyle gwoli wyjaśnienia, zapraszam na filmik :) (na końcu błąd- gitara do "odesłania" nie osesłania :P)

Awatar użytkownika
MADDOG
Doradca
Posty: 845
Rejestracja: 07-07-2010 17:31

11-10-2012 11:02

Czysto , starannie a na dodatek widać że fachowo.

Fachura i tyle w temacie ;).

Awatar użytkownika
Zajcu
Posty: 377
Rejestracja: 18-08-2010 21:46

11-10-2012 15:40

No pozazdrościć, świetna sprawa.
ObrazekObrazek
Peavey Bandit custom HEAD + Harley Benton G212Vintage na V30
Ibanez GRG 170DXcustom HH na Merlin Helfire set
Custom HOMEMADE "Eagle Explorer" HH na Merlin Eclipse set
Obie na ErnieBall 10-46 oraz Hofner HAS DC01

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

11-10-2012 16:50

Ja zazdroszczę koleżance wiosła,ale znowu się powtarzam;p Oglądałem filmik z wywalonym jęzorek,świetna robota!
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Awatar użytkownika
Dale Cooper
Posty: 996
Rejestracja: 31-10-2008 10:16

11-10-2012 17:21

Piękna sprawa! Zazdroszczę umiejętności.

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

11-10-2012 22:50

Dałeś szpachtel z opiłkami drewna czy po prostu szpachtel szpachtel ? Jak to pierwsze to ok. Progi wklejałeś, czy są na wcisk tylko? jeżeli na wcisk to czy dość ciasno co by nie wysuwać się. Jaki klej użyłeś do zalania przy progach?

Ogólnie dobra robota. ja bym się jeszcze pokusił o wyrównanie boków podstrunnicy przed założeniem progów, ale jak
Nyann-ie nie przeszkadza to to looz ;)

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

11-10-2012 23:03

Jest normalna szpachla do drewna spookojnie ;)
Progów generalnie się nie wkleja, zwykle są tylko na wcisk, ale z racji tego, że to już druga ich zmiana w życiu gitary trochę na wyrost użyłem dosłownie po dwie kropelki kleju typu super glue na każdy próg, a wpuszczałem je w szczelinki po nabiciu progu.
Robiłem to, co mi było zlecone i na co sobie czasowo mogłem pozwolić, filmik ma pięć minut, ale ile przy tym trzeba siedzieć, to tylko ja wiem :P

Niedługo może małą próbkę video wrzucę.

Awatar użytkownika
KlapekJL
Posty: 608
Rejestracja: 26-07-2011 13:59

11-10-2012 23:30

Zawsze mnie kręciła taka robota, szkoda że nigdy nie miałem zaplecza, żeby się chociaż hobbistycznie pobawić w takie "dłubanie" przy gitarach... Teraz czekamy na opinię Nyanny, czy nic nie zepsułeś (taki suchy prawie-żart na koniec posta ;) ).

Awatar użytkownika
Kenobi
Posty: 294
Rejestracja: 08-02-2011 20:13

11-10-2012 23:38

James_Bond piękna sprawa.
Nie myślisz o nakręceniu jakichś filmików instruktażowych jak co zrobić?
"Nigdy nie jesteś za stary, żeby grać rock and rolla." - Bon Scott
Gitarowe Ciekawostki na FB!

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

11-10-2012 23:51

Może i będę robić, ale póki co to wyjątkowo dużo kręciłem akurat tutaj, żeby się sprawdzić też w roli archiwisty moich robótek, ale to kłopotliwa sprawa robić dobrze gitarę i jeszcze martwić się, czy masz dobre światło, czy coś ;)

Adnotacja do piniastego jeszcze: szpacli jest na prawdę w każdym rowku symboliczna ilość, dosłownie tyle ile na łebku od szpilki, minimalnie ma to podnieść estetykę. Gdybym te brzegi chciał jeszcze spiłować, to struny e wisieć musiałyby w powietrzu :P ta gitara ma bardzo blisko siebie skrajne struny i brzegi podstrunnicy.

Oto próbki na różnych losowo wybranych kombinacjach w średniej mocno jakości, na szybko nagrane, tuż przed zapakowaniem:---> http://www.youtube.com/watch?v=Ew7B3CSM ... e=youtu.be

Awatar użytkownika
roofus
Posty: 61
Rejestracja: 31-12-2010 13:15

12-10-2012 00:29

Nie wiem jak dla was, dla mnie bajka.
Gratuluje udanej naprawy
ObrazekObrazek

Wróć do „Zrób to sam”