Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

17-02-2012 20:01

Coraz częściej na forum są poruszane pytania pokroju:
    Jaki pierwszy efekt?
    Co pod (nazwa zespołu/muzyka)?
    Co lepsze ?
    Efekt do XXX zł
    Co mieć w podłodze ?
    Kolejność efektów
    Z czego zbudować podłogę ?
    itd.
W związku z tym postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania jak również liczę na wsparcie bardziej doświadczonych wioślarzy.

Z czego zrobić pedalboard ?
Podłogę mozna zrobić tak naprawdę ze wszystkiego co będzie sztywne i da się wygodnie zamknąć. Osobiście polecam walizki, skrzynki, aktówki, które będą wytrzymałe. Zawiasy sobie wymienić na takie które będą wygodnie ułatwiały szybki dostęp do podłogi. Ja osobiście mam zrobioną podłogę z jakiejś skrzynki która jest na tyle szeroka że mam miejsce na 8-9 efektów. Wielu gitarzystów wykorzystuje walizki takie srebne, które można kupić w Castoramie czy Praktikerze.

Co zrobić aby efekty się trzymały w miejscu i nie jeździły ?
Po prostu kupić wykładzinę i wyścielić ją pedalboard następnie rzepy z taśmą samoprzylepną i złożyć. Jeśli nadal efekty "latają" w podłodzę to w wieko polecam przykleić jakąś gąbkę/materac i jak się będzie dociskać to nic nie będzie jeździć.

Jaki efekt na początku ?
Na początku odpowiedz sobie na pytanie czy nie lepiej zainwestować w nowy wzmacniacz albo gitarę (w zależności co jest kiepskie) albo w nowy sprzęt całkowicie. Jeśli uważasz, że Twój sprzęt jest dobry, ale nadal Ci czegoś brakuje. To kup to czego jest Ci mało. Zazwyczaj nie jesteśmy zadowoleni ze swojego przesteru w wzmacniaczu i wtedy szukamy czegoś pod kogoś (czyli mamy wyznacznik). Jeśli wiemy pod kogo chcemy grać to polecam się zainteresować się jakiego sprzętu używa i znaleźć to w kostce, ale często to jest za drogie dla nas więc szukamy kopii, albo odpowiednika. Przykładowo potrzebujemy przester pokroju Metall Muff/Fullbore Metal/BOSS Mega Dist to można się zainteresować równie ciekawymi odpowiednikami z niższych półek (które wbrew pozorą nie są gorsze) Danelectro Cool Cat Metal/EXAR Bad Metal/Behringer Urban Metal (przepraszam za taka przesadę, ale nie miałem pomysłu co podać)

Co mieć w podłodzę ?

To czego potrzebujesz. Budowanie podłogi to długotrwały proces wieloletni. Kupuj stopniowo to co potrzebujesz. Warto sobie kupić na początek multiefekt, aby wiedzieć czego się chce.

Multi czy kostka ?
To kwestia indywidualna. Dobre multi jest w stanie zastąpić cały pedalboard, ale nie ma możliwość różnych połączeń efektów, a przy tym różnych efektów brzmieniowych, co nie znaczy, że multi jest gorsze. Multi jest dobre dla osób które nie chcą dźwigać wielkiej i ciężkiej podłogi z efektami i nie przeszkadza im cyfra, a potrzebują mieć multum brzmienia. Kostki zaś są dobre jak się wie co chce grać i nie ma się potrzeby posiadania całego garażu brzmienia z którego się nie korzysta bo potrzebujesz mieć z niego pare rzeczy. Wtedy rzeczywiście lepiej mieć kostki, które będą pełniejsze w brzmieniu. To jest BARDZO uogólnione każdy może mieć inne zdanie i podejście.

Kolejność efektów - Jaka prawidłowa ?
NIE MA IDEALNEJ KOLEJNOŚCI POŁĄCZENIA EFEKTÓW ZE SOBĄ !! Każdy ma swoją i każdy kreuje w ten sposób swoje brzmienie. Ogólnie została przyjęta taka kolejność:

    Kod: Zaznacz cały

    Gitara -> Stroik -> Kompresor -> Kaczka -> Dist -> Overdrive -> Fuzz -> Booster -> EQ Graficzne -> Delay -> Modulacje przestrzenne -> Wzmacniacz
Co do modulacji przestrzennych nie chce wprowadzać w błąd, bo tutaj różne źródła różnie podają, ale zawsze są zgodne z tym, że delay jest na początku takich zabawek. Również się możecie spotkać, że kaczka i kompresor są różnych miejscach albo tak jak ja napisałem, albo na odwrót. Jeśli korzystamy z pedału głośności to tutaj też różne źródła różnie podają. Jedni że na początku drudzy że na końcu (trzeba wybrać jak komu lepiej co brzmi). Z własnych doświadczeń na temat przesterów wiem, że najwygodniej jest je ułożyć od głównego przesteru do dopałki.

Źródło z forum:
http://img4.imageshack.us/i/efektygitarowekostki.gif/
Tutaj brakuje nam tylko popularnej kaczki, która według większości powinna znaleźć się przed przesterem.


Gitara-->stroik-->symulator akustyka-->WAH WAH(1)-->kompresor-->distortion/overdrive/fuzz-->WAH WAH(2)-->przedwzmacniacz-->tremolo/chorus/phraser/flanger-->bramka szumów-->delay/reverb-->pedał głośności-->equalizer-->looper-->końcówka mocy-->wzmacniacz/kolumna.


Przede wszystkim efekty przestzenne nie mogą trafić przed przester (chyba że ktoś ma taka wizję). Czyli korzystając z kanału przesterowanego we wzmacniaczu, nie powinno sie wpinać między gitarę a wzmacniacz pogłosu, flangera, a przede wszystkim delay'a. W tej sytuacji powinny one trafić w pętlę efektów.
Przy korzystaniu z kanału clean, najrozsądniejszą opcją jest:
wah-drive-efekty przestrzenne-reverb-wzmacniacz. Jeśli korzystamy z drive wzmacniacza, to jeśli nie ma pętli, musimy się zdać na reverb wmontowany. Przesterowanie pogłosu daje nadzwyczaj fatalną siraę i galimatias (czasem jednak potrzebny, ale tylko czasem). Przesterowanie odbić delay'a też nie jest godne polecenia.
Co prawda początek łańcucha mozna zamienić dając wah za przesterem (stosowane często przez Hendrix'a), co daje fajny warczący efekt (ale rzadko przydatny). Dużo też zależy od tego jakie efekty stosujemy. Czasem zamiana kolejności przynosi coś ciekawego. Szczególnie gdy stosujemy dwa przestery. Warto wtedy poeksperymentować z kolejnością, jak i poziomami sygnału. Phaser też pozwala na spore kombinacje i nie szkodzi powpinać go to tu , to tam. Z jednymi kostkami da taki a nie inny efekt, a przy innych wyjdzie coś innego, może nawet bardziej wartego uwagi. Zależy też jaki phaser.


Źródło z zewnątrz:
Wskazana poniżej kolejność wynika z naszych doświadczeń i służy uzyskaniu najlepszych rezultatów dźwiękowych. Należy założyć, że efekty używane są przy odpowiednim doborze poziomu sygnału.

Na "froncie" (pomiędzy gitarą, a wejściem) efekty powinny być w kolejności od gitary:
kaczka, kompresor, wszelkiego rodzaju przestery (fuzz, distortion, overdrive).

Na pętlę efektów lub w następnej kolejności powinny być efekty:
phaser, flanger, chorus, tremolo, octaver, pitch shifter, delay, reverb.

Obrazek

http://www.lauda-audio.pl/porady,wpis:sprawdz-w-jakiej-kolejnosci-podlaczyc-swoje-efekty.html Tuta, krótki tutorial Dave Huntera dla gibson.com


To, w jaki sposób połączysz efekty ze sobą, w jakiej kolejności je ustawisz, ma ogromny wpływ na brzmienie końcowe. Przykładowo, jeśli ustawisz distortion jako pierwszy w łańcuchu, spowodujesz, iż każdy nastepny efekt będzie obrabiał brzmienie już przesterowane, co da z całą pewnością inny rezultat niż gdyby obrabiał brzmienie czyste; ustawienie „kaczki” za distortionem również nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak ustawienie delay’a jako pierwszego w linii. http://www.musicandmore.pl/vademecum-gi ... -basowych/

Tutaj przykładowe podłączenie efektów Bossa, co prawda bassowych, ale może sprawdzić się również przy gitarowych:

http://www.google.pl/imgres?q=kolejno%C ... x=75&ty=45


Magazyn gitarzysta tak pisze na temat kolejności efektów:
http://www.magazyngitarzysta.pl/ludzie/ ... board.html


Mam nadzieje, że komuś to się przyda i znajdę wasze wsparcie jak również sprostujecie mnie jak coś napisałem źle.
Ostatnio zmieniony 20-02-2012 08:47 przez mrugaczek, łącznie zmieniany 3 razy.
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

kjppster
Posty: 141
Rejestracja: 18-03-2010 13:43

17-02-2012 21:01

Wysłałem Ci PM.
Obrazek

Awatar użytkownika
independent
Posty: 81
Rejestracja: 12-05-2010 22:13

17-02-2012 21:27

Fajny artykuł, ale większość źródeł z tego co mi wiadomo podaje delay na końcu łańcucha po efektach modulacyjnych np, po flangerze, oczywiście nie jest to zasadą i każdy stosuję jak woli
Wokalista poszukiwany do zespołu nu-metal, progressive. Gramy w Gryfowie Śl http://www.youtube.com/channel/UCCnGRvPLidj16LJBvaKt5Mg

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

17-02-2012 21:32

Ja właśnie się spotykałem, że Delay był na początku łańcuchu modulacji, ale nie ukrywam, że też widziałem, że był na końcu. Sam u siebie go mam na początku...
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
zawislokiem
Posty: 23
Rejestracja: 27-11-2010 10:16

19-02-2012 14:22

Ustawienia efektów i wzmacniaczy można szukać tutaj http://gitarzysci.pl/post530751.html#p530751
Ostatnio zmieniony 20-02-2012 16:27 przez zawislokiem, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

19-02-2012 14:32

Co do mety spotkałem się z ustawieniem (ale to wzmacniacza) Bass i Treble na Full, a Mid na zero...
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
BigBeatPL
Sklep Muzyczny
Posty: 89
Rejestracja: 04-07-2011 08:51

17-06-2014 22:17

Proponowałbym zacząć od zastanowienia się nad zasilaniem. Wiem że to banalne, ale prąd pomaga :)
Jako elektrownię proponuję sprawdzony w boju zasilacz na 10 efektów.
http://www.bigbeat.pl/gitara/efekty-git ... -01-10708/
http://www.bigbeat.pl - Epiphone Special II EB za 449zł - zamawiając podaj hasło w pou komentarz "Forum Gitarzyści"

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

23-03-2015 21:23

A ja proponuje behra PB600 wszystko w jednym, a jak wywalimy kilka zbędnych rzeczy, wsadzimy wykładzine dywanową podkleimy rzepem to mamy zawodową walizkę ;)
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

24-03-2015 12:51

mrugaczek pisze:Jaki efekt na początku ?
(...)
(przepraszam za taka przesadę, ale nie miałem pomysłu co podać)

W większości przypadków takie mocne dopały co podałeś to mocna przesada. Jak przester w piecu sam w sobie jest mocny a brakuje nam yeahbnięcia to wystarczy dopałka w postaci TS'a i mu podobnych jak np. Maxon OD-808.

Co mieć w podłodzę ?

To czego potrzebujesz. Budowanie podłogi to długotrwały proces wieloletni. Kupuj stopniowo to co potrzebujesz. Warto sobie kupić na początek multiefekt, aby wiedzieć czego się chce.

Tu też nie ma co tak ogólnikowo do sprawy podchodzić bo większość multi tnie sygnał jak smutnysyn i z lampy nagle robi Ci się cyfra ;D Nawet jak w torze zostawisz sobie same efekty modulacyjne. Ja tak się bawię od miesiąca z Boss'em GT-6, brumi, szumi i hi-gain pieca mi popiarduje niezależnie od ustawień multiefektu. Clean jeszcze do przebolenia ale szatan sporo przez to traci.
Można by inwestować w jakiegoś POD'a HD500, Nova System czy tam G-Major ale te już swoje kosztują.

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

25-03-2015 10:04

Jak chodzi o boostery to trzeba sobie samemu znaleźć co będzie pasować. Na swoim przykładzie wiem, że Ciężko jest dopalić Fendera RocPro1000H, a tu wystarczył dobrze ustawiony GV2 czy Koda Dist+

Ja nie wnikam w jakość dźwięku wychodzącą z efektów czy multi tylko o poszukiwanie brzmienia ;)
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
Vexatus
Posty: 26
Rejestracja: 10-05-2013 19:27

06-07-2015 17:24

Spoko temat, ale jeszcze może jakieś zdjęcia Waszych pedalboardów by się przydały. :-)

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

06-07-2015 18:01

Vexatus pisze:Spoko temat, ale jeszcze może jakieś zdjęcia Waszych pedalboardów by się przydały. :-)

http://gitarzysci.pl/show-us-your-pedalboard-t82142.html
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
Vexatus
Posty: 26
Rejestracja: 10-05-2013 19:27

06-07-2015 20:29

Brak na forum tematu z fotami pedalboardów wydawał mi się mocno podejrzany, a okazało się, że po prostu jestem ślepy... :-)

pawfest
Posty: 2
Rejestracja: 05-01-2017 14:52

08-02-2017 20:10

http://www.fotosik.pl/zdjecie/930d30c8278de2f8

Witam,
Posiadam takie efekty jak na zdjęciu(brakuje mi tylko flangera i Xotic SP Compressor) mniej więcej w takiej kolejności chce ustawić je w pedalboardzie, mam tylko pytanie odnośnie kolejności podłączenia. Proszę o pomoc w ustawieniu kolejności oraz sugetie czy coś jeszcze będzie potrzebne do dokupienia (bramka szumów, EQ) Posiadam piec Line6 DT25 z pętla efektów stad pytanie czy delay itd wpinać w pętle czy nie?
Zasilacz to Tomanek Pro Case 3.

Wcześniej grałem na multi ale postanowiłem sie przesiąść na kostki

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

09-02-2017 08:54

Przeczytaj ten wątek od początku. Potem te same pytania zadaj sobie. Jeśli nie odpowiesz - przeczytaj jeszcze raz. I tak do skutku. Wszystkie odpowiedzi masz wyżej.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Wróć do „Efekty gitarowe”