Radek97
Posty: 6
Rejestracja: 07-12-2018 10:27

26-06-2022 11:04

Cześć Wszystkim,

Kupiłem kilka dni temu nowego Fendera Player Stratocaster. Mam jednak dziwny problem z tremolo. Otóż jak nacisnę wajchę mocniej i dźwięk zrobi się niższy, to po odpuszczeniu tej wajchy dźwięk nie wraca z powrotem do tej samej tonacji, tylko staje się wyższy o jakieś 20 centów. Struna się po prostu naciąga. Jak się naciśnie palcem strunę za tylnym siodełkiem na gryfie, to wtedy wraca do normy. Mogę coś z tym zrobić czy reklamować gitarę? Dodam tylko, że mostek jest mocno dokręcony, ale jak trochę odpuściłem, to dalej się tak działo.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

26-06-2022 13:14

Nic szczególnego, ten typ tak ma. Tremolo od strata nadaje się wyłącznie do bardzo delikatnego wajchowania, jeżeli masz zapotrzebowanie na mocniejszy efekt, to należało kupić gitarę z mostkiem typu FloydRose. Tam są struny na sztywno zablokowane zarówno na mostku, jak i na siodełku i to jest jedyne rozwiązanie, które (prawie) daj gwarancję, że strojenie się nie rozjedzie.

Pewnego rodzaju środkiem zaradczym w Twoim przypadku może być pociągnięcie szczelin w siodełku grafitem, to znacznie zwiększa poślizg i ułatwia powrót struny do pozycji wyjściowej. Ale i tak na cuda bym nie liczył. Szczerze powiem, że we wszystkich moich stratach mam sprężyny mostka dociągnięte na maksa, a wajchy leżą gdzieś dawno zapomniane...
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1649
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

26-06-2022 22:08

Stratocaster tak ma, że świerzak nie trzyma stroju po wajchowaniu. Grafit i cierpliwości. Mostek powinien z tyłu być lekko uniesiony, a sześć wkrętów na których się podpiera powinny być tak dokręcone aby mostek miał swobodę ruchu w pełnym zakresie.

Odi
Posty: 35
Rejestracja: 04-01-2018 22:43

08-07-2022 00:40

Ten strat ma tremolo dwu punktowe, struny mogą się blokować na siodełku i trzeba lekko przytrzec papierkiem 1000 jedną ze ścianek rowka w którym siedzi struna, by miala więcej przestrzeni. Do tego smar grafitowy na wykałaczce,posmaruj, wytrzyj. Niektóre struny dość długo się "rozciągają" jak są nowe i strój pływa. Dwie kropelki oleju co jakiś czas na ostrza mostka na których się opiera, pomogą nie zużywać się przedwcześnie

Wróć do „Gitary elektryczne”