Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

27-12-2012 16:11

Siema elektrycy :D Pytanie skierowane do was, chciałbym zagłębić się w tematykę kreowania dźwięku za pomocą elementów elektrycznych czyli dokładniej mówiąc w ogólną wiedzę na temat konstrukcji pieców. Pragnę się dowiedzieć jakie elementy odpowiadają za jakie charakterystyki, w jaki sposób uzyskać szklankę a w jaki stworzyć hi-gainowego potwora, co jest kluczowe podczas składania takich układów, na co zwracać uwagę etc.?
Mam dostęp do biblioteki politechniki lubelskiej i pragnę to wykorzystać. Jeżeli od was nie uzyskam odpowiedzi rzecz jasna zapytam się wykładowcy jednak póki mamy przerwę świąteczną a ja mogę ten czas wykorzystać na lekturze to proszę was o wsparcie :) Nie sądzę bym nabył tę wiedzę z czasem ponieważ tematyka mojego kierunku oscyluje wokół mechaniki oraz elektrotechniki samochodowej oraz technologii obróbkowej(frezarki, szlifierki itp.) Wiedzę na temat poszczególnych elementów posiadam jednak to wiedza czysto "samochodowa" :D W literaturze z której korzystam obecnie wszystko oscyluje wokół tego działu elektrotechniki, nie ma tam nic na temat dźwięku.

Chciałbym poznać jakieś znane tytuły w środowisku konstruktorów wzmaków i się zwyczajnie w nie zagłębić. Póki co przeglądam stronę naszej biblioteki i jak na razie bezowocnie. http://bc.pollub.pl

P.S.
Chyba, że jako mechanik samochodowy/lotniczy też powinienem znać takie zagadnienia i zostanie to poruszone na studiach tylko później? :D Dla mnie to się trochę nie łączy stąd wydaje mi się, że jeżeli chcę to powinienem nabyć tę wiedzę we własnym zakresie.
Ostatnio zmieniony 27-12-2012 16:43 przez BulletProofCupid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

27-12-2012 16:42

Skarbnica wiedzy o wzmacniaczach lampowych - geneza, historia, budowa :
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/

O efektach gitarowych:
http://gaussmarkov.net/wordpress/

Pierwszy link wystarczy ci na długie miesiące studiowania :P
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

27-12-2012 16:57

lampowa technologia to raczej jeszcze za daleko wybiegające plany jak dla mnie ale przyda się :D Właśnie chodziło mi o coś takiego jak w drugim linku. Szkoda tylko, że po angielszczemu bo będę miał dodatkowo sporo zerkania w słownik :D Niezbyt ogarniam angielską nomenklaturę elektryczną. Jeszcze byłbym bardziej zadowolony gdybym znalazł jakąś polską publikację w stylu tego co w drugim linku. Gdzieś muszą tego uczyć na jakiejś uczelni stąd ta wiedza powinna być zawarta w podręcznikach. Ot kaprys, że wolałbym książkę niż gapić się w lapcoka ale jak nie będę miał wyboru to ling.pl w jednej karcie, stronka w drugiej i jazda :D W każdym razie dziękuję!

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

27-12-2012 17:17

Nic tak bardzo nie popycha do zagłębienia się w takie teorie jak budowa swoich efektów i wzmacniacza. Jaką mi radość robiło to że zbudowałem coś co działa :) Fajnie jest wiedzieć jakie procesy zachodzą w takich układach, np. kiedy następuje przesterowanie.
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

27-12-2012 17:19

No i to mnie właśnie najbardziej ciekawi. Póki co planuję złożyć tego całego "Ruby Amp" i na nim eksperymentować nabytą teorię.

Awatar użytkownika
BulletProofCupid
Posty: 577
Rejestracja: 17-08-2009 03:34

30-01-2013 20:43

Sory za duble posta ale dorwałem ostatnio kilka ciekawych książek dla takich jak ja czyli laików, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć. Komuś może się przydać jak podzielę się tymi tytułami więc, są to:

Z elektroakustyką za pan brat ty też to potrafisz - Tomasz Zębalski
Elektronika w pytaniach i odpowiedziach - J.Chabłowski, W. Skulimowski
Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz - Dieter Nuhrmann
Układy scalone w pytaniach i odpowiedziach - R.Ćwirko, M.Rusek, W.Marciniak
Podstawy elektroniki - Andrzej Rusek
Co radioamator wiedzieć powinien - H.Borowski

Ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych dwóch pozycji. Ta książka Tomasza Zębalskiego jest napisana zarąbiście prostym językiem, wszystko wytłumaczone jak krowie na miedzy a jeżeli ma się jakieś braki (jak ja :D) to należy zerknąć w drugą pozycję, która także w prosty sposób wyjaśnia działanie elementów elektronicznych i różnych zjawisk z nimi związanych. Reszta to dla zainteresowanych scalakami i dogłębniejszymi studiami na temat elektrotechniki.

Sovtech
Posty: 82
Rejestracja: 26-12-2012 13:56

30-01-2013 21:20

W Elektronice dla Wszystkich była kiedyś seria artykułów "Ośla łączka", bardzo dużo można było się z tego nauczyć.
Wszystko wytłumaczone od podstaw ;)
Wykonam płytki do efektów gitarowych oraz efekty gitarowe. Konkurencyjne ceny.
Więcej informacji na PW.

http://stompbox.elektroda.eu/index.php

Wróć do „Elektronika gitarowa”