Mefi
Posty: 6
Rejestracja: 05-03-2011 16:16

12-02-2013 21:03

Z moich nauk, które pobrałem czytając forum i internet wynika, że kwarta jest to odległość 5 półtonów np

C - C# - D - D# - E - F

Kwarta dla C to F

ale na forum, w dziale "Poradnik/Teorie" znalazłem następujące zdanie.

"Oczywiście jeżeli stworzysz kwartę np pomiędzy H i E to wyjdzie tryton a nie kwarta"

Z Przykładu wyżej wynika, że H(B) - C - C# - D -D# -E

E jest w odległości 5 połtonów dla H(B) więc jest kwartą, a niby jednak nie. Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć?

Mefi
Posty: 6
Rejestracja: 05-03-2011 16:16

12-02-2013 21:58

reth pisze:Nie wiem jak z literkami, ale kwarta to tak:
D--5
A--5
E--3


Z tego co wiem, to jest kwina - 7 połtonów.

Kwarta to

D--2
A--2

i weźmy teraz to rozpiszmy.

NA Strunie A na drugim progu jest dźwięk B, na 2 progu struny D jest dźwięk E.

Nadal mi wychodzi że kwarta od H to E a w poradniki/teoria w temacie o interwałach jest napisane, że jest to tryton.

Awatar użytkownika
RiffingMan
Doradca
Posty: 487
Rejestracja: 28-05-2011 21:56

12-02-2013 22:13

Kwarta czysta to interwał 5 półtonów. Np. między G a C jest kwarta czysta.

Kwinta czysta to interwał 7 półtonów. Np. między C a G jest kwinta czysta. (Musiałem te 2 zdania edytować, z rozpędu podałem złe przykłady)

Kwarta czysta posiada swój przewrót: kwintę czystą. Jeśli od jednego dźwięku postawimy dźwięk w odległości kwarty czystej to z punktu widzenia drugiego ten pierwszy będzie od niego w odległości kwinty czystej.

Tryton, który może być nazywany kwintą zmniejszoną lub kwartą zwiększoną to interwał 6 półtonów. Np. między C a F#.

Przewrotem trytonu jest tryton z powodu tego, że dzieli oktawę (12 półtonów) dokładnie na pół (6 półtonów). Między C a F# jest tryton i między F# a C również jest tryton.

Brak zrozumienia kwestii, którą poruszyłeś mógł być spowodowany konfliktem nomenklatur ogólnoświatowej i polskiej.

W polskiej kwinta czysta od E to H, a tryton od E to B.
W ogólnoświatowej kwinta czysta od E to B, a tryton od E to Bb (lub ten sam dźwięk inaczej nazwany A#)

Kwinta czysta to przewrót kwarty czystej, tak jak już pisałem, w powyższej jak i w każdej sytuacji jest to prawdą.
Ostatnio zmieniony 13-02-2013 20:25 przez RiffingMan, łącznie zmieniany 2 razy.
Praktyka > Teoria > Sprzęt
Służę pomocą w zrozumieniu teorii muzyki, wystarczy wysłać prywatną wiadomość.

Mefi
Posty: 6
Rejestracja: 05-03-2011 16:16

12-02-2013 22:49

"Oczywiście jeżeli stworzysz kwartę np pomiędzy H i E to wyjdzie tryton a nie kwarta"

Czyli te stwierdzenie, znalezione na forum, jest błędne i tak naprawdę Dotyczy Bb (Polskie B) i E, tak?

i w przypadki E i Bb będzie to właśnie tryton - i Bb - E też będzie trytonem, tak?

Awatar użytkownika
Adios
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 29-12-2008 12:20

13-02-2013 00:10

Tak, to stwierdzenie jest błędne, jakby nie patrzeć interwał między H i E dzieli kwarta czysta.
Martch, Takamine EG-116

Wróć do „Teoria muzyki”