rafalkokosinski
Posty: 6
Rejestracja: 29-07-2012 11:09

04-04-2013 10:25

Witam serdecznie,

zaplanowałem sobie stworzenie własnej gitary akustycznej. Wiem ile jest z tym pracy ile trzeba czasu itd. ale nie w tym rzecz. Wiem jak ją stworzyć, ale nie mam pojęcia jakie drewno będzie najodpowiedniejsze.

Wiem, że każdy gatunek drzewa daje inne brzmienie, mi zależy na brzmieniu wyrazistym i donośnym zarazem i chciałbym do tego wykorzystać drzewa z lasów polskich. Mam dostęp do tartaku, a także do producenta płyt i wyrobów drewnopochodnych.

Mam nadzieję, że doradzicie mi jakie drzewo najlepiej nadaje się na daną część gitary. Przedstawię tutaj swoją propozycję:

Przód pudła: świerk
Boki i tył: jesion
Gryf i podstrunnica: klon
Mostek: klon/dąb
Środek, czyli "szkielet": kantówki świerkowe

Liczę na waszą pomoc :)
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

04-04-2013 14:36

Z ta konfiguracją którą napisałeś gitara będzie jasno brzmiała i wyraźnie. Podarowałbym sobie tylko ten dąb w mostku. Będziesz robił z cutaway-em?

rafalkokosinski
Posty: 6
Rejestracja: 29-07-2012 11:09

04-04-2013 14:42

Tak, z cutaway'em.
Chce sugerować się instruktażem z tej serii filmów:
http://www.youtube.com/watch?v=nwxyDJWy ... AF&index=1

pokazuje tam wszystko po kolei jak stworzyć taką gitarkę, ale nie jestem pewien, czy czasem nie robi on tego ze sklejek. Ja bynajmniej nastawiam się na lite drewno.

rafalkokosinski
Posty: 6
Rejestracja: 29-07-2012 11:09

04-04-2013 16:52

Przed chwilą rozmawiałem z jednym z pracowników tartaku. Niestety ale posiadają tylko drzewo świerkowe i sosnę. ;/

Teraz pytanie do was, czy można takie drzewo kupić przez internet w jakimś sklepie? Jakie to dokładnie ma być drzewo - tarcica? Sezonowane?

Awatar użytkownika
siaska88
Posty: 162
Rejestracja: 20-02-2011 20:46

04-04-2013 18:06

http://www.henglewscy.com.pl/mod_catalog3/view/303.html

Tutaj masz drewno

edycja:

Teraz zobaczyłem, że na tej stronce nie ma akurat tego co Ci potrzeba oprócz świerku. Ale zawsze możesz zmienić koncepcję i wybrać inny dostępny tu materiał. Drewno musi być sezonowane bo inaczej powygina Ci się po czasie i na Twej gitarze nie będzie można zagrać:p
Obrazek Obrazek Epiphone LP Custom

rafalkokosinski
Posty: 6
Rejestracja: 29-07-2012 11:09

04-04-2013 18:34

Hmm dziękuję za informację. :)
Z tego co widzę przeglądając nie tylko podany link ale i internet, to takie drzewo dobrej jakości, sezonowane nie tylko ciężko dostać, ale nie należą też do najtańszych... wybrałem się z motyką na księżyc, chciałem coś spróbować zrobić, ale chyba odpuszczę, bo za tyle co wydam na stworzenie gitary od podstaw kupiłbym średniej jakości nową :)

Tak czy inaczej, dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

05-04-2013 08:46

Tak to jest, tworzenie akustyka to sztuka, nie można zrobić błędu nigdzie (np. ten ciężki dębowy mostek, to byłby killer dla soundu i rezonansu..), ale jakoś się trzeba tego nauczyć. Drewno musi być sezonowane, odpowiednio nawilżone, odpowiedniej grubości, ba, jeśli chciałbyś, aby gitara naprawdę brzmiała, to nie wystarczy kupić po kawałku drewna na tył, przód i boki.. Trzeba z kilku kawałków dobrać pasujące do siebie elementy - jak puzzle :)

Jeśli chcesz zacząć bawić się w lutnictwo, to najlepiej zacząć od gitary standardowej, czyli dreadnought na świerku i mahoniu. Brzmienie takiego zestawienia kojarzy prawie każdy, więc wiedziałbyś do czego dążyć, tworząc ożebrowanie - czy w stronę Taylora, czy Martina :)
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

rafalkokosinski
Posty: 6
Rejestracja: 29-07-2012 11:09

05-04-2013 12:52

Domyślam się, że jest to sztuką i to niezwykłą. :)
Mam dużo zapału i ambicji, ale ten problem ze znalezieniem drewna na chwilę (mam nadzieję) mnie przystopował. Czy takie drewno; sezonowane, świerk, klon, mahoń, lite wszędzie jest takie drogie? Nie ma jakichś sklepów, gdzie sprzedają detalicznie deski w/w gatunków po trochę niższych cenach? Najlepiej jakby były to sklepy internetowe. Dostałem ten link od siaska88 i wielkie dzięki mu za to, ale te ceny powiem szczerze trochę mnie zaszokowały.

Minimalizując koszty, myślałem trochę o zakupie gotowych blatów kuchennych z litego drewna, desek podłogowych etc. wiem, może to być śmieszne i niedorzeczne, ale liczę na waszą pomoc i mam nadzieję, że doradzicie coś :)

P.S.
Niżej podaję linki do ofert firm, które mają drewno na sprzedaż i są z mojego miasta, ale nie wiem czy któreś będzie odpowiednie. Zerknijcie i dajcie znać:

Kronospan:
http://www.szczecinek.kronospan.pl/?id=11,12

KPPD:
http://www.kppd.pl/

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

05-04-2013 15:27

Na pierwszą gitarę nie musisz jakiegoś super drewna mieć. Nie będzie wtedy żal jak coś nie tak pójdzie a na pewno tak będzie. Grunt to zrobić, nauczyć się na tym a potem zrobić jeszcze raz lepiej ;) To nie elektryk tu trzeba się naprawdę postarać i przyłożyć. Sam rozważam zrobienie pierwszego pudła z jakiś materiałów podrzędnej jakości po to właśnie, żeby mieć trening przed docelowym projektem.

Na kronospanie są same wióry i mdf-y. Pod tym drugim linkiem coś znajdziesz pewnie.
Materiał na gryf i podstrunnicę możesz tutaj kupic: http://www.8strun.pl/products.php?cat=2
Sama podstrunnicę możesz też dostać w formie panelu podłogowego w jakims markecie budowlanym (wenge, merbau itp)

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”