Awatar użytkownika
losswistakos
Posty: 369
Rejestracja: 28-05-2011 22:00

15-11-2013 09:20

Witam,

O ile w temacie samych gitar jakoś się odnajduję, o tyle jedyne, co mnie wiąże z elektroniką, to umiejętność wymiany przepalonej żarówki.

Na początku chciałem zaznaczyć, że widziałem już parę wątków na ten temat na kilku forach, a mimo to postanowiłem założyć nowy, ponieważ:
1. Wiele z wątków zawierało np. linki do nieistniejących już artykułów (stąd nie mogłem żadnej wiedzy z nich wynieść)
2. Zawierały np. jakieś schematy, których nie potrafiłem zrozumieć.

I. Dlaczego chcę się tego podjąć?
Odpowiedź jest prosta: Naszedł mnie po prostu taki kaprys. Chciałbym zrobić coś takiego sam dla siebie, dla własnego osiągnięcia i poczucia, że zrobiłem coś takiego sam (prowadzony przez Was za rączkę :>)

II. Co dokładnie chcę zrobić?
No więc moją "ofiarą" miałby paść Neck'owy lub Bridge'owy Single Coil do Strata.

III. Specyfikacja/Wymagania?
Podstawowe kryterium jest takie, żeby po prostu działał. Lepiej, gorzej, ale jednak działał ;>
Jak wspominałem, nie znam się na tym zbytnio, ale jeżeli wykonanie tego nie jest zbyt trudne, to fajnie by było, żeby specyfikacją przypominał Hot Overwoundy Merlina, lub Texas Speciale ;>

IV. Pytania do Was
1. Czego będę potrzebował?
2. Jak to zrobić oczywiście? :D

V. Na co liczę/o co proszę?
1. O pomoc jakiegoś "dobrego wuja", który cierpliwie wprowadzi mnie w zagadnienie ;D
2. O nie pisanie "lepiej kup jakieś przetworniki" (jak już mówiłem, chcę to zrobić dla czystej zabawy i dla nowego własnego osiągnięcia ;>)
3. O wyrozumiałość :>

To chyba wszystko :)
Pozdrawiam :)
Fender Standard Stratocaster +Marshall JCM 2000 - DSL 401
charlietheunicorn pisze:Typowy no life, co swoją reputację próbuje podbudować w internecie.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

15-11-2013 11:03

losswistakos pisze:(...) o tyle jedyne, co mnie wiąże z elektroniką, to umiejętność wymiany przepalonej żarówki.


bezcenne :)))
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
losswistakos
Posty: 369
Rejestracja: 28-05-2011 22:00

15-11-2013 11:09

Wiem ^.^

A teraz niech "zrzędliwy wuj" zrobi się "dobrym wujem" i pomoże :D
(Jeśli umie :D)

Bo jeśli chodzi o przetwornik, to wyciągałem i oglądałem sobie :D
Niestety nie mam zamiaru go rozwalać, więc nie wiem, co się kryje pod zwojami :D
Fender Standard Stratocaster +Marshall JCM 2000 - DSL 401
charlietheunicorn pisze:Typowy no life, co swoją reputację próbuje podbudować w internecie.

Awatar użytkownika
Gravity
Posty: 5
Rejestracja: 23-11-2013 02:25

24-11-2013 20:59

Przetwornik gitarowy to nic innego niż zwykła cewka pracująca w zmiennym polu magnetycznym (pole zakłócają drgania strun). Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne - zmiany napięcie na cewce.

Jak jest zbudowany?
Na magnetycznym rdzeniu nawinięta jest określona ilość zwojów cienkiego, miedzianego drutu. Całość potem zalewa się płynnym woskiem, aby wyeliminować ruch zwojów względem siebie, który mógłby zmienić "brzmienie" przetwornika. Jeden koniec uzwojenia podłączamy do masy, na drugim mamy nasz sygnał.

Zazwyczaj stosuje się 6 osobnych magnesów o różnych wysokościach jako rdzeń. Drut można nawinąć ręcznie lub na specjalnych maszynach do tego przeznaczonych.

Na to jak przetwornik będzie reagował na zmiany pola magnetycznego, czyli jakie będzie jego "brzmienie" ma wpływ ilość zwojów, impedancja cewki, materiał i wymiary magnesów.


W internecie można znaleźć parametry poszczególnych przetworników i potem starać się je odtwarzać.

Wróć do „Elektronika gitarowa”