Awatar użytkownika
Kubagd4c55
Posty: 43
Rejestracja: 01-02-2014 19:20

21-09-2014 12:57

Zamierzam bliżej zaznajomić się z tematem improwizacji. Na dobry początek poznałem pentatonikę molową. Myślę, że na dzień dzisiejszy nie ma sensu wchodzić w kwestie skal modalnych, a na tej jednej skali (pentatonicznej molowej) można spokojnie ćwiczyć. Problem w tym, że jakoś nie mam pomysłu na urozmaicanie różnych zagrywek i często próbując improwizować po prostu gram to samo. Takie ogrywanie nie prowadzi do żadnego progresu, dlatego prosiłbym was o napisanie jak wy ćwiczyliście improwizowanie, czy macie jakieś fajne ćwiczenia, rady dla początkujących w tej dziedzinie ?

Mefiu20
Posty: 35
Rejestracja: 19-08-2013 18:15

21-09-2014 16:52

Ja narazie jestem obeznany w improwizacji o tyle że wymyślam różne patterny (czyli wzory , przebiegi po danej skali ) i je ćwiczę . Wymyśl sobie jakieś patterny i je ćwicz , ale pamiętaj że nie tylko ćwiczeniem się żyje . Nie ograniczaj się do jednej tonacji w tej pentatonice i może poćwicz sobie coś takiego że ogrywaj pentatonikę od np 3 do 7 progu we wszystkich tonacjach . Może ktoś bardziej zaawansowany doradzi ci więcej niż ja :).
Obrazek

maciiiek
Posty: 706
Rejestracja: 09-01-2011 18:23

21-09-2014 20:56

Ćwiczenie skal a improwizacja to co innego-ja polecam słuchać dużo różnej muzyki i wkuwać nuta w nutę wiele zagrywek wielu gitarzystów.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

23-09-2014 08:15

Wkuwać, ale chyba ze zrozumieniem? Czy biernie?
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
RiffingMan
Doradca
Posty: 487
Rejestracja: 28-05-2011 21:56

23-09-2014 14:18

Moim zdaniem opracowywanie zagrywek innych jest niesamowicie pomocne, jednak każdy gitarzysta powinien z biegiem czasu sam wpadać na różne pomysły, wyrabiając swój niepowtarzalny styl. Na początku można korzystać z bardzo prostych narzędzi tj. pentatonika mollowa i pentatonika durowa, heksatonika bluesowa, później dodać skale siedmiostopniowe, aż w końcu dobrnąć do wykorzystywania bardziej zaawansowanych zagadnień tj. zjawiska chromatyczne i enharmoniczne czy ŚWIADOME używanie pasaży i pentatonik (na mollowej i durowej świat pentatonik się nie kończy).
Praktyka > Teoria > Sprzęt
Służę pomocą w zrozumieniu teorii muzyki, wystarczy wysłać prywatną wiadomość.

Wróć do „Ćwiczenia i techniki gitarowe”