piaseqq
Posty: 4
Rejestracja: 04-12-2023 17:16

05-12-2023 20:03

Cześć, która gitara będzie lepszym wyborem dla początkującego?
HB sc450plus czy Epiphone les Paul special VE.
HB koszt ok. 820zl z zagranicznego sklepu.
Epi ok. 860zl wysyłka z Polski.
HB szczególnie ten 450plus ma bardzo dobre opinie ale trochę zniechęca mnie ta wysyłka z zagranicy i różne opinie na temat thomann.
Natomiast ten Epi podobno nie jest jakiś super ale ma wygodny, dobrze leżący gryf + nie ukrywam że wizualnie czarne LP mi się bardziej podobają.
Proszę o radę, którą z tych gitar jest lepiej wykonana biorąc pod uwagę rodzaj drewna, klucze oraz wsadzoną do środka elektronikę.
Ewentualnie może HB model niżej czyli 450 (bez plus) - chyba trochę gorsza, tańsza 200zl ale może na początek nie potrzeba lepszej.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

05-12-2023 20:13

Jeśli podobają Ci się czarne LP, to bierz czarne LP. Na tym poziomie, na początek do nauki, obie gitary będą OK.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

piaseqq
Posty: 4
Rejestracja: 04-12-2023 17:16

05-12-2023 20:34

Z tego co wyczytałem ten Epi to najniższy model tej firmy i wykonany ze stosunkowo słabych części więc może nie ma co przepłacać i wziąć HB 450(bez plus), który jest dużo tańszy a możliwe że na podobnym poziomie. Nic mi nie mówi opis danych technicznych tych gitar dlatego ciężko mi samemu ocenić.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

05-12-2023 21:21

6nt pisze:Jeśli podobają Ci się czarne LP, to bierz czarne LP. Na tym poziomie, na początek do nauki, obie gitary będą OK.

Tym razem delikatnie pozwolę sobie się nie zgodzić...

Miałem niedawno w ręku Epi z kluczami typu "żółwie" - z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że ta gitara się w ogóle nie dała nastroić. O ile zaawansowany gitarzysta pewnie by sobie z tym poradził, choćby przez bardzo silne naciąganie strun przed strojeniem, o tyle początkujący nie ma szans. A nauka gry na źle nastrojonym instrumencie raczej sukcesu nie wróży...

Pickupy Roswell w porównaniu z 650R/700T brzmią jak przetworniki klasy pro.

No i konstrukcja - gryf w HB sklejony z korpusem, w Epi przykręcony na 4 śrubki...

piaseqq pisze:HB szczególnie ten 450plus ma bardzo dobre opinie ale trochę zniechęca mnie ta wysyłka z zagranicy i różne opinie na temat thomann.

Do spółki z moim bratem mamy w sumie 8 różnych gitar HB, wszystkie sprowadzone z Thomann'a. Nigdy nie mieliśmy żadnego problemu ani z transportem, ani z instrumentem. A jak nie chcesz z zagranicy, to na OLX jest dwóch sprzedawców oferujących nowe, podobno wstępnie wyregulowane gitary HB za ceny marginalnie wyższe niż Thomann. Ponieważ są to sklepy firmowe, więc zawsze masz zagwarantowane 14 dni na ewentualny zwrot.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

06-12-2023 08:35

jpk - miałem ten model Epi w rękach. Dał się nastroić, tragedii nie było. Nie zniechęcał do grania, a to najważniejsze. Oczywiście trzeba z nim, jak z każdą nową gitarą, chwilę popracować (u lutnika, jeśli się jest początkującym) i ustawić, wyregulować, założyć dobre struny. Działa. Wygląd na początku jest bardzo ważny (później też, ale dostrzegamy też inne walory - wygodę, niuanse brzmieniowe itd.).

HB - podzielam opinię, jak wiesz. W swojej kategorii cenowej nie mają konkurencji. Biją się nawet z kategorią nieco wyższą i nie stoją na przegranej pozycji. Fusion II, którą sobie ogrywałem jakiś czas, skradła moje serce jakością wykonania, wygodą gry i znakomitymi możliwościami.

Moim zdaniem oba wybory są tak samo dobre. Dlatego podtrzymuję zdanie jak w pierwszej odpowiedzi :-)
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

06-12-2023 08:51

A ja kiedyś nawet się do tego modelu Epi przymierzałem... :-) Wersja w kolorze orzechowym w dalszym ciągu szalenie mi się podoba, wkręcany gryf mnie specjalnie nie boli, ostatecznie jest cała masa firm robiących gitary z najwyższej półki, które stosują wyłącznie to rozwiązanie, ale od razu dodam, że w planach była wymiana całego osprzętu.
Ale możesz mieć całkowitą rację, że dla początkującego te różnice nie będą istotne.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
xPaJaCx
Posty: 160
Rejestracja: 13-05-2018 14:50

06-12-2023 17:29

Dokladnie zgadzam sie z kolegami powyzej. Nie ma znaczenia. Obie gitary wymagaja ustawienia u serwisantow/lutnikow. Gitary nie sa powtarzalne i kazdy instrument trzeba traktowac indywidualnie.
Zobacz tańczą policjanci
Facet z teczką trochę krwawi
Tu jest ławka, zdejmij bluzkę
Wypalimy całą trawę

Wybaczcie za błędy ort. mam dysleksje :)

piaseqq
Posty: 4
Rejestracja: 04-12-2023 17:16

06-12-2023 20:07

Dziękuję za pomoc! Wybrałem HB, czekam na dostawę z Thomanna :)
Teraz pytanie, co mogę samemu zmienić w gitarze niskim kosztem w warunkach domowych? np wymiana strun bo podejrzewam, że te fabryczne to jakieś najtańsze, może obniżenie akcji strun, wymiana kluczy?
Kolejne pytanko, czy takie bezprzewodowe połączenie gitary z piecem daje radę? Możecie coś polecić? Dodam że posiadam wzmacniacz Roland Cube

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

06-12-2023 20:23

Wybacz, ale struny nie są częścią gitary, tylko materiałem eksploatacyjnym, który zużywa się w zależności od intensywności grania i częstości mycia rąk... :-) Mój rekord to Elixiry, które wytrzymały 5 miesięcy, ale tylko dlatego, że założyłem je do gitary, której raczej rzadko używam. Struny niepowlekane typu D'Addario, Ernie Ball, RotoSound wymieniam przeciętnie co 3-4 tygodnie

Poza tym w gitarze można samodzielnie zmienić WSZYSTKO poza drewnem, czyli przetworniki, mostek, klucze, potencjometry, przełącznik, a nawet siodełko gryfu. Potrzebna jest do tego tylko wiedza, podstawowe narzędzia i trochę umiejętności technicznych. Pociesz się jednak, że najprawdopodobniej żaden z tych elementów nie będzie wymagał wymiany.

Czy mogę niedyskretnie zapytać, który konkretnie model kupiłeś?
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

piaseqq
Posty: 4
Rejestracja: 04-12-2023 17:16

07-12-2023 16:31

Wybrałem SC 450 (bez plus). Skoro firma HB sama w sobie robi przyzwoite gitary to wolałem kupić model niżej a w ramach tego wydać na lutnika na jakieś podstawowe ustawienie. No i nie ukrywam, że czarna bardziej mi się podoba a niestety 450plus w takiej kolorystyce nie występuje.

Wróć do „Jaka gitara elektryczna od 500zł - 1000zł”