Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

23-05-2013 22:10

Witam,
Może się komuś przyda kilka zdań jak skonfigurować sobie kompa, żeby było słychać co się gra i nagrać się przy okazji.
Do zabawy gitary z komputerem-granie na żywo, nagrywania, tworzenia własnych kawałków, cover'ów - potrzebujemy co najmniej :
1.Interfejs audio USB ( jaki? - to już wasz wybór)
2.Głośniki zewnętrze (aktywne) lub słuchawki
3.Program Rig gitarowy (symulator brzmień) np. AmplitubeFender, Amplitube3, Revalver, GuitarRig etc.
4.Programik do nagrywania, montowania itp. - w tym przypadku REAPER ( dla mnie jak dotąd najlepszy i najprostszy dla początkujących i nie tylko, amatorów obróbki komputerowej swoich dźwięków i pomysłów ;o)

Ten przykład ustawień konfiguracyjnych jest wykonany w systemie Windows 7 (x64) z wykorzystaniem AmplitubeFender i Reaper'a (v.4.402) oraz interfejsu USB Peavey X-Port:
1.Instalujemy sterowniki naszego interfejsu USB (przeważnie zawierają już sterowniki ASIO. ASIO jest programem, który inicjuje się sam w momencie odpalenia naszych Rig'ów lub programów do obróbki dźwięków w związku z czym szukanie ASIO w folderach systemu i klikanie na ikonkę nic nie daje w przypadku konfigurowanie ustawień bez żadnej potrzeby)
2.Jeżeli interfejsy USB nie posiadają sterowników ASIO (w co wątpię;o) ściągamy sobie ASIO4ALL i instalujemy.
3.Instalujemy również nasze softwar'ki RIG'owe - Amplitube, GuitarRig itp. (jeżeli oczywiście ich jeszcze nie mamy) i REAPER'a (lub inne)

I. KONFIGURACJA NASZEGO "WIRTUALNEGO WZMACNIACZA I EFEKTÓW " DO GRANIA "NA ŻYWO" :
1.Uruchomiamy nasz Rig (Amplitube etc.)
2.Podłączamy nasz interfejs USB do kompa i podłączamy do niego naszą gitarkę.)
3.Przy 1-szej inicjalizacji naszych programów okienko z ustawieniami powinno sie pojawić samo. W innym przypadku Klikamy na Settings i wybieramy Audio setup. Pojawi się nam nowe okienko z opcjami ustawień:
Obrazek
Obrazek
4.W górnym polu wybieramy ASIO
5.W następnym polu poniżej - Input audio interface: powinna znaleźć się nazwa naszego interfejsu USB
6.W następny polu poniżej - Input channel: nasza nazwa interfejsu USB
7.I podobnie w polach niżej - Output audio interface, Left output channel i right output channel
8.Teraz zamykamy to okienko "krzyżykiem" a na poprzednim okienku Audio setup klikamy OK i możemy grać :o)

Uwaga dla laptopów! - Najlepiej działać na zasilaczu podpiętym do prądu ;o)

II. ZGRYWANIE NASZEJ MUZY - PODSTAWOWA KONFIGURACJA w programie REAPER (4.402)
Jako przykład - nagrywanie "na żywo" naszej gitarki (z podsłuchem) - solóweczki na gotowy podkład (plik mp3).
W tym celu:
1.Podłączamy nasz interfejs USB z gitarką do kompa.
2.Uruchomiamy naszego REAPER'a.
3.Klikamy na Track w górnym pasku narzędzi i wybieramy Insert new track lub naciskamy Ctrl +T. Utworzy nam się taki układ:
Obrazek
4.Powtarzamy pkt. 3 żeby utworzyć ścieżkę dla naszego podkładu.
5.Z miejsca, w którym mamy swój podkład muzyczny (lub inny backtracking, w przykładzie będzie to po prostu plik "backtrack".mp3) przeciągamy do okna Reaper'a w obszarze np. ścieżki 2 (pkt. 4). Układ Reaper'a zmieni się na taki:
Obrazek
Możemy przy okazji sprawdzić nasze ustawienia wejścia i wyjścia dźwięków tak, jak na obrazku poniżej
Obrazek
Obrazek
6.Teraz na ścieżce, która ma być nagrywana ( pole oznaczone jedynką) klikamy na symbol nagrywania. Pojawi się wskaźnik odczyty sygnału z gitary. Jeżeli chcemy teraz nagrać bezpośrednio brzmienie naszej gitary, które wcześniej już sobie zapamiętaliśmy w naszym Rig'u klikamy na miejsce z symbolem Fx.
Obrazek
Obrazek
7. Otworzy się nam takie okienko:
Obrazek
Teraz szukamy i wybieramy nasz Rig (ja wybieram w tym przykładzie oczywiście AmplitubeFender). Pojawi się nowe okienko, w którym aktywujemy symbol UI
Obrazek
po czym ukaże się nam okno z naszym, aktywnym Rig'iem. Zamykamy poprzednie okienko (FX). Symbol FX na "ścieżce 1 (u góry z lewej strony) powinien być teraz podświetlony na zielono
Obrazek
Obrazek
8. Teraz wybieramy sobie w naszym Rig'u zapamiętane brzmienie gitary (RIG jest aktywny i można w nim, w każdej chwili zmieniać ustawienia etc.).
9. Zaznaczamy na "dolnych ścieżkach" ten trójkącik (Record monitoring) - będziemy wówczas słyszeć i gitarę i podkład w czasie nagrywania (powinny aktywować się wskaźniki dźwięków in.. i out.. po naciśnięciu play i uderzeniu strun)
Obrazek
10.Ustawiamy nasz backtracing na początek, klikamy na ikonkę nagrywania na środkowej belce i jedziemy ;o)
Obrazek

W innych Rig'ach postępujemy podobnie. Czasami w programach "nagrywających" zdarzają się problemy z wtyczkami VTS ale to już jest problem na inny temat a ja mam nadzieję, że was to utrudnienie ominie ;o)
Pozostanie jedynie szlifowanie samych możliwości REAPER'a ;o)

Pozdrawiam ALL i owocnej zabawy życzę ;o)
Ostatnio zmieniony 24-05-2013 12:19 przez lordJim, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

23-05-2013 23:03

Ekstra poradnik jednak u mnie zaczynają się schody przy 7 pkt.

Nie widze wśród wszystkich wtyczek ani pod farm ani guitar rig :(
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

23-05-2013 23:38

Nero93 pisze:Ekstra poradnik jednak u mnie zaczynają się schody przy 7 pkt.

Nie widze wśród wszystkich wtyczek ani pod farm ani guitar rig :(


Dzięki ;o)
Na początek odnajdź folder Steinberg, w którym powinny znajdować się pluginy VST, takie pliki o nazwie Twoich Rig'ów z rozszerzeniem .dll
Przykładowa ścieżka do tego folderu np. C:\Program Files (x86) w polskim systemie C:\Pliki programów (x86) i C:\Program Files lub miejsce, w których te pliki się znajdują. Jeżeli są w Steinberg'u to wystarczy podać ścieżkę do tego folderu w preferencjach Reapera, zreskanować i powinno grać. Jeżeli Twoje pluginy VST <nazwariga.dll> są w innych folderach to najlepiej utworzyć jeden wspólny, skopiować wszystkie do jednego i wskazać ścieżkę do tego folderka w Reaper'ze.
Obrazek
Spróbuj na początek tych kroczków.
Inna metoda polega na skopiowaniu tych pluginów <nazwariga>.dll (jeśli wiesz, gdzie one są) bezpośrednio do folderu instalacyjnego REAPER'a. Wchodzisz do głównego folderka:
Obrazek
następnie do katalogu Plugins i wreszcie otwierasz FX i tam wklejasz swoje wtyczki .dll
Odpalasz Reaper'a i powinno śmigać ;o)
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

24-05-2013 01:03

Udało się dodać ;)
Teraz jest okej, dzięki :)

Jutro coś nagram bo dzisiaj już za późno by brzdękać :D
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

24-05-2013 09:11

:o) wrzuć linka jak będziesz miał nagranko ;o)
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

24-05-2013 14:53

Pojawił się jeszcze jeden malutki problem.
Guitar Rig i Reaper współdziałają ok, jednak gdy ładuje wtyczke pod farm 1 wyskakuje mi info że mam zrobić autoryzacje. Tyle ze ona jest już zrobiona. Jak odpalam normalnie pod farm to działa ok, jak odpalam przez reapera to jest błąd. Jakis pomysł?

http://w424.wrzuta.pl/audio/7nNVbFYcEN8/linkin_park_-_numb_cover_by_nero
Narazie coś takiego, na szybko, brzmienie z GR5.
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

24-05-2013 18:18

Gitarka i brzmionko ok :o)

A wracając do problemu...jaki masz OS na kompie?
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

24-05-2013 22:27

Spróbuję jutro. Ciekawe czy wyeliminuje ogromne szumy które mam na lapie. Jak miałem stacjonarkę to było rewelacyjnie, teraz się męczę jak odpalam GR.

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

24-05-2013 22:36

Przez co łączysz gitarę z kompem?
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

25-05-2013 10:26

Nero93 pisze:Pojawił się jeszcze jeden malutki problem.
Guitar Rig i Reaper współdziałają ok, jednak gdy ładuje wtyczke pod farm 1 wyskakuje mi info że mam zrobić autoryzacje. Tyle ze ona jest już zrobiona. Jak odpalam normalnie pod farm to działa ok, jak odpalam przez reapera to jest błąd. Jakis pomysł?

http://w424.wrzuta.pl/audio/7nNVbFYcEN8/linkin_park_-_numb_cover_by_nero
Narazie coś takiego, na szybko, brzmienie z GR5.

"Autoryzuj" jeszcze raz ;o)
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
piniasty
Doradca
Posty: 597
Rejestracja: 29-01-2010 09:00

25-05-2013 13:30

lordJim pisze:Przez co łączysz gitarę z kompem?


W stacjonarce przez line-in, w lapie mam tylko mikrofonowe. Nigdy nie używałem żadnego interfejsu bo nie trzeba było, działa pięknie. Teraz czas chyba pomyśleć.. Albo o jakieś zewnętrznej karcie dzwiekowej usb np. Wkurza mnie,ze jak odpalę rigsa to nie moge juz puszczac czegoś np z YT, bo już nie słychac. Pieprzone zzintegrowane karty . na sounblasterze na stacjonarnym było bezproblemowo.

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

25-05-2013 14:09

lordJim pisze:
Nero93 pisze:Pojawił się jeszcze jeden malutki problem.
Guitar Rig i Reaper współdziałają ok, jednak gdy ładuje wtyczke pod farm 1 wyskakuje mi info że mam zrobić autoryzacje. Tyle ze ona jest już zrobiona. Jak odpalam normalnie pod farm to działa ok, jak odpalam przez reapera to jest błąd. Jakis pomysł?

http://w424.wrzuta.pl/audio/7nNVbFYcEN8/linkin_park_-_numb_cover_by_nero
Narazie coś takiego, na szybko, brzmienie z GR5.

"Autoryzuj" jeszcze raz ;o)



autoryzowałem 3 razy i nic :)
ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

25-05-2013 15:10

piniasty pisze:
lordJim pisze:Przez co łączysz gitarę z kompem?


W stacjonarce przez line-in, w lapie mam tylko mikrofonowe. Nigdy nie używałem żadnego interfejsu bo nie trzeba było, działa pięknie. Teraz czas chyba pomyśleć.. Albo o jakieś zewnętrznej karcie dzwiekowej usb np. Wkurza mnie,ze jak odpalę rigsa to nie moge juz puszczac czegoś np z YT, bo już nie słychac. Pieprzone zzintegrowane karty . na sounblasterze na stacjonarnym było bezproblemowo.

To chyba sobie jednak na lapku bez USB nie pograsz za bardzo.

pzdr.
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

25-05-2013 15:15

Nero93 pisze: autoryzowałem 3 razy i nic :)

Teraz sobie przypominam, że swego czasu podobnie raz wyskoczył mi revalver mkIII. "Autoryzowałem" ;o) i nie było więcej głupich komunikatów. W wolnej chwili spróbuję wyrzeźbić jakiś sposób ;o)

pzdr.
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Awatar użytkownika
Nero93
Posty: 759
Rejestracja: 25-05-2010 19:46

25-05-2013 19:41

ObrazekObrazek

Mój kanał na YT :

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/user/NeroMusicLTD/videos

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

25-05-2013 20:48

Cool!! :o)
Ode mnie PW w ramach rewanżu ;o)
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Daria95
Posty: 7
Rejestracja: 06-06-2013 07:14

06-06-2013 09:08

Poradnik świetny i bardzo przydatny. Pomógł bardzo. :D

Awatar użytkownika
lordJim
Posty: 637
Rejestracja: 21-05-2013 19:34

06-06-2013 09:49

:o)
W miarę nabywanej wprawy można się szybciej (troszkę inaczej) poruszać po Reaper'ze ;o)
Obrazek Obrazek
Fender FSR STD STRAT MN BLK / Fender Mustang GT 40

Wróć do „Gitara i komputer”