kuba998
Posty: 60
Rejestracja: 13-04-2013 15:10

18-04-2013 18:31

Witam. Czy na początek lepiej nauczyc się gam ( typu C dur , e- moll ) czy pentatonik ? I co bardziej przydaje się do tworzenia riffów ?

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

18-04-2013 18:59

Zadaj sobie pytanie czy najpierw nauczyłeś się chodzić zanim zabrałeś się za bieganie czy odwrotnie - będziesz miał gotową odpowiedź na to, od czego w tym przypadku lepiej zacząć ;-)
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
ladypank
Posty: 137
Rejestracja: 21-02-2012 21:34

20-04-2013 00:04

Pentatonika jest czymś co wynika z gamy. Jest to pięć jej dźwięków wyjętych jakby z niej jak sama nazwa wskazuje. Pentatonika ma swoje określone pozycje, które znajdziesz bez problemu w internecie. Z pewnością aby umieć pentatonikę musisz umieć najpierw dźwięki gam ( oczywiście wystarczyłoby w praktyce abyś nauczył się tylko pozycji pentatoniki, ale powinieneś znać budowę gam durowych i molowych).

Pentatonika jest najprostszą metodą improwizowania jak i najbardziej uniwersalną, ale ma też jedną wadę. Amianowicie ogranicza ona w sporym stopniu spektrum dźwiękowe bo zamiast 7 dźwięków gamy ( tak jak w skalach modalnych), jest ich tylko 5.

Jeśli miałbym Ci podać przykład...

Skala G-dur posiada dźwięki ; G A H C D E F#

Natomiast skala pentatoniczna G będzie posiadała tylko ; G A H D E

Mam nadzieję, że pomogłem.

Co do wypowiedzi kolegi u góry. Jestem ci Kavoo bardzo wdzięczny za to, że wiele zrobiłeś w tym kierunku aby pomóc młodym gitarzystom zrozumieć skomplikowaną teorię muzyczną i mi osobiście również, ponieważ wiele z twoich poradników dobrego wyciągnąłem. Ale starajmy się odpowiadać na pytania, nawet te, które wydają się głupie, ponieważ w ten sposób nie zniechęcamy innych do gry na gitarze, a jest to rzecz wspaniała.

Pozdrawiam!
Obrazek Obrazek Vintage V6

Marshall Valvestate 100

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

27-04-2013 19:57

Ewentualnie może urozmaicić i pobawić się w skalę bluesową. Tylko jeden dźwięk więcej a jakie fajne :D
Polecam motzno

Awatar użytkownika
Adios
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 29-12-2008 12:20

01-05-2013 16:53

Znając gamy i pewne zasady improwizacji można zagrać ładną melodię do prawie wszystkiego, pentatonika daje pewien bardzo prosty charakter. Moim zdaniem najpierw należy opanować dobrze gamy i budowę akordów, a potem ewentualnie bawić się w inne skale (takie jak np. pentatoniki właśnie).
Martch, Takamine EG-116

Wróć do „Teoria muzyki”