Awatar użytkownika
Krokon
Posty: 218
Rejestracja: 04-11-2012 15:56

04-11-2012 16:44

Witam wszystkich! Na gitarze gram już rok. Dotychczas wyglądało to tak, że siadałem uczyłem się jakiegoś utworu a później grałem/szlifowałem go godzinami z podkładami. Zero ćwiczeń itp. Co prawda "umiem" improwizować w pentatonice ale to by było na tyle jeśli chodzi o moje umiejętności związane z gitarą. Od jakiegoś miesiąca postanowiłem, że zacznę wykonywać ćwiczenia na szybkość, słuch i takie tam. Powód tego jest taki, że nie jestem zadowolony ze swojej gry. Ciągle się potykam nawet w najbardziej wyćwiczonych partiach, po za tym moja gra jest bardzo nieczysta. Dochodząc do sedna tematu mam kilka pytań odnośnie tych ćwiczeń.

1. Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa na myśl czy jeśli będę ćwiczył to czy nie muszę w tedy grać nowych utworów ? Chodzi mi tutaj o to czy wykonywania samych ćwiczeń zwiększą moją technikę, szybkość i precyzję tak, aby później mógł się brać za coś co jest dla mnie w tej chwili nie do zagrania. Jaśniej... moim idolem jest np. Randy Rhoads a jak wiadomo jego solówki do łatwych nie należą. W tym momencie są po prostu dla mnie nieosiągalne a nie chce ich tłuc godzinami, bo i tak wiem, że nie zagram w 100% dobrze i poprawnie, bo palce mi na to nie pozwolą. Czy jeśli będę wykonywał tylko ćwiczenia (i od czasu do czasu grał te utwory co w tym momencie umiem) to czy te solówki staną się dla mnie osiągalne czy obowiązkiem jest granie też powiedzmy łatwiejszych solówek żeby ulepszać w praktyce swoją technikę ?

2. Czy istnieją ćwiczenia dla partii rytmicznej ? Mam ogólny problem z zagraniem niektórych partii. Głównie schody zaczynają się w tedy, kiedy do zwykłych akordów dochodzą jakieś pojedyncze struny lub gdzieniegdzie porozrzucane tłumienie czy puste struny. W tedy cały riff mi się sypie. Z tego co znalazłem to tylko jakieś ćwiczenia na zmianę akordów czy opanowywanie bić a to mam już daleko za sobą (przynajmniej tak myślę xD )

3. Szukam podobnej programu / strony do tej http://musicdiscipline.com/ . Dzięki takiemu rozwiązaniu jak na tej stronce (czas, losowe ćwiczenia) lepiej jest mi systematycznie ćwiczyć. Może to i śmieszne, ale kiedy sam znajdę na Internecie ćwiczenia, ustawie sobie czas mam wrażenie, że moje ćwiczenia są mniej efektywniejsze.

epiman96
Posty: 519
Rejestracja: 02-04-2011 14:33

04-11-2012 18:24

1. Nie pomyślałes, zeby po prostu tą solówkę rozłożyć na czynniki pierwsze i fragmentami, powoli ćwiczyć? Zawsze szlifuj to, czego nie umiesz. Stwierdzasz: nie wychodzi mi płynne legato, rozwiązania: wymyślasz lub szukasz ćwiczenia które często wykorzystywane sprawi, ze problemy zostaną zniwelowane.

2. Kwestia praktyki, wolne tempo. Najważniejsze to nie spinać się, grać spokojnie i precyzyjnie.

3. Ja nie jestem przekonany do takich internetowych pomocy. Sam ocenisz czy to sie sprawdzi. Według mnie wystarczy dobrze dobrze napisany plan ćwiczeń i systematycznosc.
Squier by Fender Classic Vibe 50`s Stratocaster | Epiphone AJ 100 VS | Kustom KG112 FX
Lubujcie http://www.facebook.com/pages/John-Frus ... 87?fref=ts

Awatar użytkownika
Krokon
Posty: 218
Rejestracja: 04-11-2012 15:56

09-11-2012 18:12

1. Nie pomyślałes, zeby po prostu tą solówkę rozłożyć na czynniki pierwsze i fragmentami, powoli ćwiczyć?


Czasami brak mi cierpliwości żeby ćwiczyć jedno solo przez tydzień czy dwa. Po prostu daje sobie spokój z utworem gdy po dwóch dniach ćwiczeń nie dam go rady zagrać i wracam do niego zazwyczaj po 2 miesiącach.


Kwestia praktyki, wolne tempo. Najważniejsze to nie spinać się, grać spokojnie i precyzyjnie.


Racja, racja tylko kiedy mam "oszlifowaną" partię rytmiczną po paru dniach gry zwyczajnie mi się sypię (z rytmiką jest wszystko ok tylko nie trafiam w akordy lub po prostu gram bardzo nieczysto). Granie jej aż będę grał idealnie daje całkowicie odwrotny skutek więc szukam jakiś ćwiczeń które mi pomogą z opanowaniem cięższych partii rytmicznych.

Tak trochę offtopując mam pytanie czy jest jakiś dobry sposób na zapamiętywanie tabulatury ? Problem polega na tym, że znam solo, "leci w głowie" ale strasznie mi trudno zapamiętać jakie dźwięki i na którym progu.

nairdag
Posty: 2
Rejestracja: 18-12-2011 15:18

10-01-2013 15:32

Tak trochę offtopując mam pytanie czy jest jakiś dobry sposób na zapamiętywanie tabulatury ? Problem polega na tym, że znam solo, "leci w głowie" ale strasznie mi trudno zapamiętać jakie dźwięki i na którym progu.


Witam,
cóż, miałem podobny problem, wyjściem w moim wypadku było nauczenie się nut, dźwięków gdzie występują na pięciolinii i gdzie mają swoje odniesienie na gryfie. Dość mozolne i w moim wypadku niełatwe pamięciowe wkuwanie, zupełnie jak powrót do szkoły, ale jakoś przebrnąłem. Teraz grając "widzę" bardziej dźwięki i nuty aniżeli zapis tabularyczny.

pozdrawiam
Adrian
Epiphone G-400 SG 2008; Laney CUB 12

Awatar użytkownika
kecaj1603
Posty: 132
Rejestracja: 22-01-2012 14:39

28-01-2013 13:34

1 Jeśli będziesz codziennie ćwiczył to z czasem przyjdą efekty. Logiczne jest to że jeśli np skupiasz się tylko na jednej solówce to może się okazać że tak naprawdę umiesz ją zagrać ale gdy przychodzi to zagrania innej będziesz się gubić. Ćwicz codziennie technikę ale też próbuj rozpracowywać dane solo. Osobiście zawsze podobało mi się solo z mr crowley ale gdy zaczynałem wydawało mi się to nie możliwe do zagrania, później codziennie spędzałem minimum godzinę na ćwiczeniu techniki i obecnie nie mam problemu z tą solówką. Także logiczne jest że jeśli ćwiczysz technikę to będziesz mógł zagrać więcej.
2 W przypadku ćwiczenia takiej gry rytmicznej w sumie nie ma chyba innego sposobu jak po prostu zacząć go w wolniejszym tempie i grac go bardzo dokładnie. Z czasem zwiększyć temp i tak aż zagra się jak oryginał.
A z takich ćwiczeń czysto technicznych to ogólnie rozwijać każdy rodzaj kostkowania i je mieszać. Warto też popracować nad string skippingem bo dość często takie coś się pojawia właśnie w tego typu riffach. A z mniej monotonnych rzeczy to po prostu graj jakiś cover który to posiada od choćby master of puppets w samym intrze praktycznie już masz to wszystko i do tego można to wszystko kostkować z góry jak i naprzemiennie.
Obrazek

marysia777
Posty: 6
Rejestracja: 28-10-2014 15:25

28-10-2014 16:08

Proponuję Ci zapisanie sie na lekcje do szkoły muzycznej. Tam pracują specjaliści, którzy Cię wszystkiego nauczą, doszkolą, odpowiedzą na Twoje pytania. Gdybyś szukał dobrej szkoły to zastanów się nad Fundacją Fabryka Muzyki. Mają ciekawą ofertę, uczą gry na wileu instrumentach. Dla nich uczeń jest najważniejszy

Wróć do „Ćwiczenia i techniki gitarowe”