brian66
Moderator
Posty: 153
Rejestracja: 04-06-2015 18:42

03-11-2018 09:55

Przester jest zwykle pierwszym efektem z jakim spotyka się gitarzysta, ponieważ zdecydowana większość wzmacniaczy gitarowych ma taki efekt wbudowany. Choć w wielu piecach przester rzeczywiście może posiadać głębokie, bogate brzmienie, to z czasem wielu gitarzystów decyduje się na wybór zewnętrznego przesteru. Wybór efektów jest olbrzymi i w każdej półce cenowej znajdą się modele godne uwagi. Czas dowiedzieć się czegoś więcej na temat trzech popularnych modeli.
Proco RAT2 jest drugą odsłoną efektu, który zdobył serca gitarzystów gustujących w wielu gatunkach muzycznych, od bluesa, przez rock i mocniejsze jego odmiany, aż po jazz, gdy odpowiednio ustawiony zachwyci nas ciepłym i tłustym brzmieniem z delikatnym przesterem. Efekt posiada tylko jedno pokrętło do ustawiania barwy, ale niczego więcej mu nie potrzeba. Efekt miejscami może przypominać swoim brzmieniem tłusty i brudny fuzz, co dodaje mu charakteru.
https://muzyczny.pl/115465_ProCo-Rat2-efekt-gitarowy.html
https://strunygitarowe.pl/pl/p/ProCo-RAT-2-Distortion/1903
Drugim popularnym efektem jest Fulltone OCD, którego brzmienie doskonale sprawdza się w rocku i nieco ostrzejszych odmianach muzyki bluesowej. Efekt swoim charakterem nawiązuje do mocniej rozkręconych wzmacniaczy lampowych i doskonale pasuje do łączenia właśnie z nimi, choć doskonale komponuje się także z modelami opartymi o układy tranzystorowe. Efekt świetnie wzbogaca sygnał gitary swoim delikatnym przesterem, lecz po mocniejszym rozkręceniu potencjometru odpowiedzialnego za przester, efekt pokazuje swój pazur.
https://muzyczny.pl/138197_Fulltone-OCD-Obssesive-Compulsive-Drive-efekt-gitarowy.html
https://strunygitarowe.pl/pl/p/Fulltone-OCD-Overdrive/1382
Trzeci przester jest bardzo charakterystyczny i nie zawsze jest używany jako typowy przester. Mowa tu o efekcie Maxon OD808, który bazuje na układzie legendarnego tubescreamera marki Ibanez. Różnice między tymi dwoma efektami są jednak słyszalne, bowiem Maxon pozwoli ukręcić nieco pełniejsze i bardziej mięsiste brzmienie, co ma swoich zwolenników. Efekt dobrze spisuje się jeśli potrzebujemy ostrego, rockowego brzmienia, a także w celu podbicia czystego sygnału.
https://muzyczny.pl/156242_Maxon-OD808-efekt-do-gitary-elektrycznej.html
https://strunygitarowe.pl/pl/p/Maxon-Overdrive-OD808/1384

Wróć do „Poradniki (sprzęt muzyczny)”