hooterr
Posty: 13
Rejestracja: 28-09-2015 22:16

27-10-2018 14:56

Cześć, mam skończoną i przeliczalną liczbę pytań w przestrzeni wektorowej R^2. Liczę, że odpowiecie mi niezerową injekcją prawostronnie jednoznaczną.
1. Chciałem się zabrać za czyszczenie podstrunnicy używając olejku cytrynowego dunlop65, ale przed chwilą się dowiedziałem, że nie można go używać do podstrunnic klonowych (a taką najwidoczniej mam) i że jeśli mam lakierowany klon to można użyć preparatu do elementów lakierowanych. Jak mam się dowiedzieć czy mój klon jest lakierowany? Jeśli tak to czy mogę użyć czegoś takiego jak Dunlop 651jb?
2. Z racji tego, że progi mam strasznie zasyfione chciałem użyć takiej szmatki Dunlop 5410. Używa się tego jak gość na tym filmiku? W sensie trzeba oklejać taśmą(?) progi dookoła itp? Nie wiem nigdy nic takiego nie robiłem. Nie bijcie.
3. Jeśli gitara stroi mi na pustej strunie i na 12 progu, a na 1 lub 17 już nie do końca to dalej trzeba jeszcze idealniej ustawić menzurę? To jak się ustawia mniej więcej wiem, ale czy to wystarczy w takim przypadku?
4. Poprzedni właściciel z tego co wiem wymienił jeden z przetworników. Jako, że na lutowaniu się akurat trochę znam to stwierdzam, że robił to chyba młotkiem i dłutem. Nie wiem czy to jest przyczyną następującej sytuacji: jeśli nie dotykam metalowych elementów gitary to słychać straszne szumy i hałasy, a jak dotknę np. klucz lub wajchę to momentalnie cisza. Noise gate sobie z tym nie radzi. Więc wpadłem na pomysł, żeby wywalić te koszmarne luty i kable i zrobić to po ludzki, ale zastanawiam się czy to może mieć jakieś znaczenie. Może to jakiś znany problem albo coś hmm?
5. Nie wiem czy to wina wysokości pickupów (albo ich jakości), ale brzmią tragicznie. Póki się uczyłem i nie umiałem nic sensownego zagrać to nie miało to dla mnie znaczenia, ale teraz to już mnie po prostu denerwuje. Bo nie wiem, czy brzemię jak gówno, przez technikę gry, czy przez sprzęt. Np. na pickupie przy gryfie dźwięki na strunie E(6) A D na progach 8/9+ to jakiś żart. Przypomina to buczenie (może uda mi się skombinować jakieś nagranie jeśli nie jest jasne o co mi chodzi), bez definicji dźwięku. Winę za to chciałem przypisać elektronice itp. ale na niepodłączonej gitarze słychać straszne trzeszczenia na tych progach (bzzzzz), wiec nie wiem czy tak ma być. Ktoś mi mówił, że pickupy i tak tego nie zbierają, więc doszedłem to wniosków, że to wina ich słabej jakości. Ale z drugiej strony widziałem na YT, że na tej gitarze da się ogarnąć normalny ton na fabrycznych pickupach. Nie wiem już sam...
6. Potencjometr volume, też go chciałem obwinić za powyższe dwie rzeczy. Why? Żeby go przekręcić trzeba dwie osoby... Miałem w rękach kilka gitar w sklepie i na pewno tak nie ma być. Tam można je było je dmuchnięciem przekręcić. Dodatkowo potencjometr tone nie robi kompletnie nic. Albo nie, robi jedną rzecz, jak się go kręcić to trzeszczy, a jak się go skręci do zera to gitara nagle traci cały gain. Jakbym na wzmacniaczu skręcił fizycznie gain do zera. Tak chyba nie ma być? Więc wpadłem na pomysł, że i te dwa wymienię i ucywilizuję elektronikę, bo coś tam jest ewidentnie spieprzone. Chyba, że to znowu jakiś znany problem i robię coś nie tak hmmm?

Wiem, że nie zrobię z gitary za 1k cuda z najwyższej półki, ale chcę, żeby była w miarę ucywilizowana. Jak jedyne co umiałem zagrać to trzy akordy i dwa dźwięki to mi to zupełnie nie przeszkadzało, dlatego nie zabierałem się za czyszczenie i inne tego typu rzeczy. Ale teraz jak już umiem sporo więcej, to jest to cholernie uciążliwe, jak palce grzęzną w brudzie, dźwięki nieco nie stroją (kiedyś tego nie słyszałem, ale teraz boli w uszy) itd.

A propo tych pickupów, to przy gryfie jest fabryczny, middle przykręcony równo z dechą bo go nie używam i tylko w paradę wchodził i humbucker to Tesla Plasma X1 (nie wiem czy to coś warte, ale poprzedni właściciel taki zamontował, więc jakby ktoś mógł napisać czy mam go za to błogosławić, czy błogosławić ale inaczej). A, i gitara to esp mh53, bo chyba nie wspomniałem.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

28-10-2018 07:22

Ad. 1. Jeżeli podstrunnica jest lakierowana, to powinno być na niej widać lakier.
Ad. 2. Tak, trzeba oklejać taśmą, inaczej porysujesz sobie podstrunnicę.
Ad. 3. Jak dawno zmieniałeś struny? Jeżeli gitara przestaje stroić na progach, to najprawdopodobniej jest związane z niejednorodnym rozciągnięciem struny. Większość strun, których używałem daje ten efekt po 4 - 6 tygodniach, niezależnie od ilości grania.
Ad. 4 i 6. Przydźwięk jest PRAWIE na pewno spowodowany brakiem uziemienia wzmacniacza. Jeżeli rzeczywiście masz trochę doświadczenia w lutowaniu, to w ogóle się nie zastanawiaj, tylko wywal wszystko i wstaw nowe. W zależności od jakości użytych elementów zmieścisz się w zakresie 15 - 60 zł (bez przełącznika), a biorąc pod uwagę prostotę układu specjalnie się przy tym nie narobisz.
Ad. 5. Czy gitara przypadkiem nie wymaga regulacji wszystkiego? Sprawdź krzywiznę gryfu, wysokość mostka i ustaw pickupy tak, żeby Ci pasowało brzmienie.

Trudno coś bardziej szczegółowego powiedzieć nie widząc instrumentu i nie słysząc, jak on gra. Może najlepiej by było zasięgnąć porady u lutnika?
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

28-10-2018 10:37

1. Są dwa rodzaje klonu na podstrunnicy. Jeden lakierowany który możesz czyścić nawet płynem do mycia naczyń. Drugi tzw baked maple, ten konserwujesz olejkami, a myjesz także detergentem, czyli jak palisander i heban.
3. Może być wiele powodów. Najczęstszą przyczyną są zużyte struny, lub źle przylegające struny do siodełka. Jeszcze nie miałem przypadku żeby struny nie stroiły po 4-6 tyg od założenia i nie grania. Mam gitary w których struny nie były wymieniane 2 lata i stroją, i to nawet w Gibsonie, oczywiście grane mniej niż 20h.

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

28-10-2018 12:25

hooterr pisze:Poprzedni właściciel z tego co wiem wymienił jeden z przetworników. Jako, że na lutowaniu się akurat trochę znam to stwierdzam, że robił to chyba młotkiem i dłutem. Nie wiem czy to jest przyczyną następującej sytuacji: jeśli nie dotykam metalowych elementów gitary to słychać straszne szumy i hałasy, a jak dotknę np. klucz lub wajchę to momentalnie cisza. Noise gate sobie z tym nie radzi.

Mam podobnie, choć akurat nie jest to taki wysoki poziom, dobrze ustawiony noise gate sobie radzi. Myślałem, że na singlach to normalka? Dodam, że jak dotykam pokręteł (chromowane) to w momencie kontaktu jest krótkotrwały trzask. Myślicie, że powinienem oddać na gwarancję?
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

hooterr
Posty: 13
Rejestracja: 28-09-2015 22:16

29-10-2018 11:59

jpk pisze:Ad. 3. Jak dawno zmieniałeś struny? Jeżeli gitara przestaje stroić na progach, to najprawdopodobniej jest związane z niejednorodnym rozciągnięciem struny. Większość strun, których używałem daje ten efekt po 4 - 6 tygodniach, niezależnie od ilości grania.

No już trochę będzie (2 miesiące +). Spróbuję wyregulować menzurę na nowym komplecie.
jpk pisze:Ad. 4 i 6. Przydźwięk jest PRAWIE na pewno spowodowany brakiem uziemienia wzmacniacza. Jeżeli rzeczywiście masz trochę doświadczenia w lutowaniu, to w ogóle się nie zastanawiaj, tylko wywal wszystko i wstaw nowe. W zależności od jakości użytych elementów zmieścisz się w zakresie 15 - 60 zł (bez przełącznika), a biorąc pod uwagę prostotę układu specjalnie się przy tym nie narobisz.

lut3.jpg
lut2.jpg
lut1.jpg

Tak to wygląda.
W gniazdku jest bolec, więc to raczej nie to. Dodatkowo jak podepnę pod komputer (Bias fx) to dalej to samo się dzieje.

jpk pisze:Ad. 5. Czy gitara przypadkiem nie wymaga regulacji wszystkiego? Sprawdź krzywiznę gryfu, wysokość mostka i ustaw pickupy tak, żeby Ci pasowało brzmienie.

Na to chyba wygląda.
bridge_pickup.jpg
neck_pickup.jpg

hooterr
Posty: 13
Rejestracja: 28-09-2015 22:16

29-10-2018 12:00

_wys_12.jpg
_neck_pickup2.jpg


I jeszcze na progach jest takie dziwne coś
prog1.jpg
prog2.jpg

Mogę to zetrzeć tą szmatką co pisałem w pierwszym poście?

I jeszcze próbka z pickupa przy gryfie: https://soundcloud.com/maksymilian-lach/rec/s-tte7H

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

29-10-2018 14:19

hooterr pisze:I jeszcze próbka z pickupa przy gryfie: https://soundcloud.com/maksymilian-lach/rec/s-tte7H

Na jakim wzmacniaczu to grałeś?
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

hooterr
Posty: 13
Rejestracja: 28-09-2015 22:16

29-10-2018 15:06

Bias fx, przez line in i jakiś randomowy preset.

Wróć do „Gitary elektryczne”