Awatar użytkownika
noddyholder
Posty: 89
Rejestracja: 23-11-2014 21:02

07-05-2015 17:20

Witam wszystkich forumowiczów. Jakiś czas temu przypadkowo trafiłem na film, gdzie gościu grał techniką Fingerstyle. Nie ukrywam, że bardzo mi się to spodobało i pomyślałem, że może w wolnym czasie mógłbym trochę poćwiczyć i dowiedzieć się więcej o tym stylu. Jak niektórzy może wiedzą, jestem początkującym grajkiem i jak na razie ogarniam akordy podstawowe oraz septymowe, i dlatego chciałem się Was poradzić w tej sprawie. Z tego co zdążyłem na tą chwilę wyczytać jest to dość trudna metoda gry na akustyku. Czy nie zaszkodzi trochę się "pobawić" i spróbować sił, czy może lepiej poczekać aż trochę nabiorę wprawy w graniu. Bardzo proszę Was o odpowiedź :)
Obrazek

TheEndBand
Posty: 17
Rejestracja: 15-04-2015 22:18

07-05-2015 19:29

Cześć, przyjdzie czas że i za to się zabierzesz, ja bym doradzał jednak dowiedzieć się jak najwięcej o budowie akordów,ich przewrotów i ogółem o harmonii :) dużo daje w tym temacie znajomość dźwięków na gryfie a także nut, choć to drugie nie jest konieczne.

Awatar użytkownika
noddyholder
Posty: 89
Rejestracja: 23-11-2014 21:02

07-05-2015 19:55

Dziękuję za odpowiedź. Z pewnością się Ciebie posłucham bo po tym co zobaczyłem wkopując się dokładniej, to myślę że jednak to mnie trochę przerasta jak na mój poziom, i dlatego lepiej jak sobie to odpuszczę. Jeszcze raz dzięki :)
Obrazek

borsuk31
Posty: 43
Rejestracja: 27-11-2013 10:54

07-05-2015 20:40

Nie poddawaj się :) Polecam zacząć od bardzo podstawowych rzeczy takich jak gra samym kciukiem. Do fingerstyle'a i nie tylko, każdy palec musi grać niezależnie od innych. Na początek poćwicz "alternate thum picking" Pooglądaj Tommiego Emmanuela, on wiele razy o tym mówił. nazywa to "boom chick". Wpisując "travis picking" też znajdziesz podobne rzeczy. Podam Ci kilka akordów żebyś mógł się zacząć uczyć:
kciuk.png

Awatar użytkownika
noddyholder
Posty: 89
Rejestracja: 23-11-2014 21:02

10-05-2015 14:51

Dzięki Borsuk31. Może popróbuję sił. Na razie się wstrzymam. Może, gdy ukończę dział z septymowymi akordami.
Obrazek

Irioth
Posty: 1
Rejestracja: 26-07-2015 06:34

26-07-2015 07:17

Zdecydowanie odradzam nauke fingerstyle dla poczatkujacego, zmarnujesz tylko czas, szybko się zniechęcisz i tyle z grania na gitarze. Zacznij od chwytow popracuj nad barami, ciesz się muzyka. O fingerstyle można zacząć myslec tak po około 2 latach grania, musisz mieć opanowane przejścia miedzy chwytami na poziomie 2x szybszym niż przy biciach a palec wskazujący do barow ze stali, inaczej zawiedziesz się bardzo bez tego opanujesz może 3 melodie (przez kilka miesiecy) tak aby brzmiały mizernie a reszta utworow cie zabije. Nawet z kilkuletnim przygotowaniem nauka fingerstyle jest niesamowicie ciezka i dosłownie bolesna (nadwyrężone nadgarstki, przedramiona, barki, palce z których ciagle schodzi skora, złamany paznokieć oznacza zawsze bolesne odciski), bolesna jest także w przenosni nie jest to umiejetnosc która można się szybko pochwalić przez bardzo dlugi czas będziesz tylko patrzyl jak inni graja na chwytach cwiczac po 2h dziennie, gdy samemu trzeba poswiecac o wiele więcej czasu bez możliwości pokazania co się umie bo w porównaniu do chwytow to co się gra przez dluuuuugo wypada bardzo kiepsko. Lecz pamiętaj jeśli to wszystko zniesiesz masz 4 do 8 lat na nauke po 6 - do 8 h dziennie to efekt będzie porazajacy. Polecam
https://www.youtube.com/watch?v=Hjm1-fHeUQ8
https://www.youtube.com/watch?v=7s0VA0-Offo
https://www.youtube.com/watch?v=pGuygXnGDyg


Ps. sam cwicze fingerstyle od 4,5 roku po 6 -8 nawet 12 h dziennie i wiem, ze brakuje mi jeszcze mniej więcej 1,5 roku abym nie wstydzil się wystapic publicznie (chociaż zaproponowano mi już wstąpienie do zawodowego zespołu folkowego).

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

26-07-2015 09:42

A ja jak zwykle mam inne zdanie od przedmówców ;)
Oczywiście ogólnie zgadzam się z Wami przy założeniu, że kolega chce zostać Tommym E, grać zawodowo itp.
A co jeśli chce czerpać z muzyki jak najwięcej przyjemności na codzień, nie ma 6-8 h dziennie na ćwiczenia a teoria nie jest czymś co gryzie jak chrupiące kajzerki?
Ta druga wersja to ja :) Gram dwa lata. Dziennie na granie mam średnio 1-1,5h. Próbowałem tego co proponujecie i nie wiem dokąd doszedłbym tą drogą i czy w ogóle bym jeszcze grał. Nie gram żadnych ćwiczeń. Nigdy. Zacząłem grać prosty fingerstyle i utwory, które lubię. Nie znam budowy akordów, nut, tylko prostą pentatonikę jako tako ale granie sprawia mi przyjemność. Moi kumple, którzy uczą się metodami proponowanymi przez Was i grają po kilka godzin dziennie nie potrafią zagrać tak jak ja. Czekam na moment, w ktorym będzie to dla nich bułka z masłem i pewnie kiedyś to nastąpi ale na razie jeszcze nie ;) Zerknijcie czy to co gram to już jest namiastka fingerstyle?

Akordów barowych używam jak na lekarstwo. I w ogóle w fingerstyle często przyciska się tylko niezbędne struny i jest to o wiele prostsze. Moim zdaniem zaczynaj. Dla koleżanki pod vocal zrobiłem With Or without you. Zobacz jakie tam są akordy. Wczoraj Hello - grasz przyciskając najczęściej 1-2 struny.

bichacz
Posty: 6
Rejestracja: 16-04-2014 16:42

30-07-2015 21:22

Jeżeli chodzi o naukę fingerstyle, to dobrze, że jeden z kolegów wspomniał Tommy'ego Emmanuela. Pytania odnośnie nauki tego stylu dostaje baaaaaardzo często i zawsze z uśmiechem odpowiada tak samo. "Always learn new songs". Ucz się ciągle nowych piosenek. Znajduj piosenki i po prostu się ich ucz, ciągle i ciągle. Cały czas nowych. Nie wiem jak to się ma do bardziej restrykcyjnych, klasycznych metod nauczania, ale jednak gość chyba wie, co mówi, prawda? ;)

Ps

Od siebie dodam tylko tyle i jest to bardzo subiektywna ocena poparta tylko własnym doświadczeniem, to jeżeli nie jesteś naprawdę wybitnie uzdolniony, to tak jak kolega wcześniej napisał, szybko się zniechęcisz. Jest to bardzo trudna technika, która bazuja na graniu dwóch róznych partii (basu i melodii) jednocześnie. Podejrzewam, że w tym względzie jakieś doświadczenie w grze np. na pianinie by pomogło.
Jednak same przejścia i wszystko inne wymaga dużo ogrania i umiejętności.

Pps

Na tym filmie bardzo dobrze widać, czym tak naprawdę jest fingerstyle:
https://www.youtube.com/watch?v=Ngl2jT15m74

Nych
Posty: 73
Rejestracja: 30-06-2015 16:38

02-08-2015 14:57

Blue moon w tej aranżacji faktycznie świetnie to obrazuje. Ja gram 8 lat - przede wszystkim jako gitarzysta rytmiczny. Od dwóch lat gram głównie fingerstyle i to co mogę powiedzieć, to "nie zrażaj się, że Ci nie wychodzi". Jeden utwór ćwiczę naprawdę długo - nie wchodzi mi to od razu (oczywiście teraz po pewnym czasie jest to krótszy okres czasu niż na początku) ale małymi krokami i wytrwałością. Najpierw musisz nauczyć ręce "mechaniki" a gdy to już jest przychodzi feeling... i zaczynasz czerpać radość z tego co robisz. Dąż do tego aby grać. W końcu nie musi być od razu idealnie :)

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

02-08-2015 18:00

Mych jeśli znajdziesz chwilę zerknij na moje kawałki na YT. Może jakieś rady albo konstruktywna krytyka się znajdą ? :)

Nie wiedziałem, że uczę się metodą Tommiego :D

Moi znajomi, gitarzyści lepsi ode mnie, zniechęcają się po kilku miesiącach do fingerstyle.

Nych
Posty: 73
Rejestracja: 30-06-2015 16:38

04-08-2015 19:42

*sss po zobaczeniu twoich filmików myślę, że jesteś lepszy ode mnie (A przynajmniej dokładniejszy). ;-) Jak nagrywasz dźwięk?
Co do mnie, to każdy czas gdy próbuję coś nagrać na YT to mordercza walka - często przegrana.
Przykład: https://youtu.be/oAKayHm337Y. Więc zazwyczaj to średnio wychodzi. :-P

Lucas80
Posty: 6
Rejestracja: 06-01-2017 17:52

02-03-2018 07:46

Witam,

odgrzewam temat, bo i ja mam dość po 4 latach wyłącznie akordowej gry :)

@sss, ja jestem naprawdę pod wrażeniem Twoich wykonań, nie jestem muzykiem, nie wiem czy grasz profesjonalnie, w każdym razie mi się podoba i to jest coś takiego czego chciałbym się nauczyć... Poproszę o jakieś wskazówki co robić w tym kierunku :)
Pisałeś, że nie skupiasz się za bardzo na teorii, jak zatem ćwiczysz? Czy bierzesz po prostu jakiś utwór i sam (na słuch) dobierasz dźwięki, czy szukasz tabulatur... jak to u Ciebie wygląda?

Łukasz

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

02-03-2018 09:46

Hehe dzięki :-)

Ja niestety mam jedną wadę- prawie nie gram. 2h na tydzień...

Ja robię tak, że biorę filmiki z yt i wykorzystuję je w zwolnionym tempie. Jak jest tabulatura to też korzystam ale zawsze idę jakimś swoim sposobem. Nigdy nie jest to kopia tabów czy czyjejś wersji ale oczywiście jakieś zagrywki podpatrzone wykorzystuję.
Co do teorii jestem tak jak i byłem na poziomie 0+ ;-)

Oj chyba czas czegoś nowego się nauczyć ;-)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

02-03-2018 10:26

@sss, mam niedyskretne pytanie odnośnie tego filmu: w jaki sposób realizowałeś nagranie dźwięku? W generyczny mikrofon w 7D raczej nie uwierzę, więc albo miałeś do apartu podpięty zewnętrzny mikrofon, albo nagrywałeś ścieżkę na kompa i zmiksowałeś z filmem... :-)

A przede wszystkim gratuluję zarówno samego grania, jak i warstwy wizualnej - kapitalny klimat i świetnie dopasowany do utworu.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

02-03-2018 13:02

A tu to prosto było :-)

Dźwięk jest wzięty bezpośrednio ze wzmacniacza poprzez usb. Combo VIP 1i nagrany na compie. Efekty są z comba.

Nie mogę odżałować tego epi....

Oczywiście poza wstępem bo to jest już coś tam dłubane ale zabij nie pamiętam jak. Natomiast na pewno w prosty sposób bo używam tylko audacity.

Co do video to starałem się o klimat ;-)

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”