radzjiu
Posty: 4
Rejestracja: 20-12-2018 21:01

20-12-2018 21:42

Jestem tutaj nowy wiec przede wszystkim....Dzień dobry;) Potrzebuje pilnej pomocy przy wyborze gitary. Pilnej, ponieważ musze kupić ja jutro. A mam czas niestety tylko do jutra ze względu na miejsce zamieszkania…. Prezent dla dorosłej osoby kompletnie niegrającej na gitarze, ale chcącej zacząć naukę. Miałem już wybrany jeden model, ale niestety się już skończył. Usiadłem zacząłem czytać i mimo ze nic nie wiem o gitarach to po przeleceniu kilku porównań, testów, grup dyskusyjnych….Wiem jeszcze mniej….Streszczając. Różnica poza klasyczna a akustyczna. Wiem już (chyba…) ze głownie struny nylonowe(pierwsza) i metalowe(druga). Inne brzmienie. Gitara akustyczna lepsza jest niby do biwaków ognisk itp.( a do tego ma służyć), ale czy faktycznie te z nylonami brzmią nie tak przy ognisku? Na akustycznej gra się akordami, ale co to znaczy??? Chodzi mi o różnice dźwięku. No i niby te klasyczne nie nadają się na zakładanie strun stalowych. Ale kurczę wśród tych, które teraz wytypowałem przede wszystkim, dlatego ze MOGĘ!!! Którąś TYLKO jutro kupić nazywają się klasyczna a założone maja struny stalowe??? Chyba ze ja cos czytam źle. Wybór pokierowałem jakoś przedziałem cenowym i dostępnością. Mój pierwszy typ padł na:
Cordoba Protage c-1 (Klasyk ze strunami stalowymi). Tej już nie mam szansy jutro kupić wiec te które mogę :
Ever Play Luthier 1C (klasyk struny stalowe).
Admira Rosario Klasyk nylonowe
S.cortez CC-10. Ta ma niby łamany gryf (czy jakoś tak to się nazywa ;) ) pozwalający nałożyć stalowe ale ja nie uznaje uniwersalności. I nie wiem czy to rozwiązanie się sprawdza.
Poza tym produkcja. Luthier Chiny pozostałe Hiszpania. Jakoś Chińskie rzeczy kojarzą mi się z tandeta. Może się mylę w tym przypadku. Admira tez niby przeniosła fabryki do Chin, ale model Rosario nadal robiony jest w Hiszpani.
Proszę o jakieś rady praktyczne czy klasyk czy akustyk oraz który model z przedstawionych. Dzięki bardzo za sugestie wszelakie :) Pozdrawiam Eadzjiu

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

20-12-2018 22:08

Wyjaśnijmy na start kilka rzeczy:
1. Gitara akustyczna ma stalowe struny ale to wcale nie najważniejsza różnica. Przede wszystkim ma inną budowę gryfu - jest węższy co znacząco zmienia sposób gry.
2. Gitara klasyczna - ma nylonowe struny, montując stalowe można ją uszkodzić lub nawet całkowicie zniszczyć. Jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiona na muzykę klasyczną czy flamenco. Co nie znaczy, że nie można na niej poszaleć z muzyką rozrywkową - ale wygodniej będzie na akustyku. Gwoli ścisłości - istnieją gitary klasyczne z wąskim gryfem, ale to jest taka trochę hybryda, raczej rzadsza sprawa.
3. Na obu tych rodzajach gitar - i na klasycznej i na akustycznej - można grać tak akordami jaki i "po strunie", z tabulatur czy z nut.
4. Teraz w kwestii ognisk - nadadzą się obie, ale akustyczna jest głośniejsza, więc w plenerze, gdzie echo nie sprzyja, będzie lepiej brzmieć.
5. Cordoba i Ever Play mają struny nylonowe bodajże od savareza, nie wiem skąd wziąłeś informację o stalowych?

Teraz trochę konkretów - jeśli osoba dla której ma być ta gitara nie celuje w muzykę klasyczną to polecał bym jedna akustyk. Fakt stalowe struny dadzą trochę po palcach na start, ale węższy gryf jest wygodniejszy dla nierozciągniętych rąk. Z często proponowanych i za razem o dużej powtarzalności jeśli chodzi o jakość wykonania modeli można by popatrzeć na Yamahe F310 przykładowo.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

radzjiu
Posty: 4
Rejestracja: 20-12-2018 21:01

20-12-2018 22:25

Dzięki Bardzo. Bardzo pomogłeś mi wybrać. Lub nie :) haha. Wybór faktycznie po tym co wyczytałem (fakty i mity;) na temat różnic oraz dzięki konkretnej twojej pomocy padł na akustyczna. Tylko ze teraz nie wiem jaki model mogę dostać jutro od reki :) Tej Yamahy niestety nie ma na już :( O tych strunach gdzieś znalazłem dyskusje na temat tych modeli w necie :(

radzjiu
Posty: 4
Rejestracja: 20-12-2018 21:01

20-12-2018 22:42

Jeszcze pytanko . Moge mieć na jutro te

YAMAHA FG800M Matt Natur.

Dla początkującego ok ?

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

20-12-2018 23:05

To wyższy model - tutaj masz już płytę wierzchnią z litego drewna. W tej co podałem wcześniej to była dobrej jakości ale sklejka. Do pełnej płyty zawsze warto dopłacić, jeśli masz fundusze, daje to mocniejszy, pełniejszy dźwięk. Też mam swoją drogą akustyka z pełną płytą świerkową, i bardzo fajnie to brzmi. Tutaj boki i gryf są z nato, ja mam akurat mahoń. Ale ze sporym prawdopodobieństwem można założyć, że taka kompozycja też da radę, choć przyznaję - nie miałem okazji ograć. Świerk ma jeszcze to do siebie, że jest jak wino - im starszy tym lepiej brzmi :-). Myślę, że w kategorii bez cut-way'a ta gitara to całkiem ciekawa propozycja.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

radzjiu
Posty: 4
Rejestracja: 20-12-2018 21:01

20-12-2018 23:40

Super. Dzięki za pomoc. Wiele mi pomogła. Wybór padł i mam nadzieje ze nic się już nic nie zmieni :) Pozdrawiam

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”