Qedwef
Posty: 2
Rejestracja: 12-08-2022 18:56

12-08-2022 19:57

Ibanez Gio GRX40
Cześć, wiem, że pytania mogą być abstrakcyjne, lecz mam w planach kupić swoją pierwszą gitarę elektryczną, a jestem totalnie zielony jeżeli chodzi o ten temat, także mam killa pytań. Czy w zestawie jest kabel, którym należy podłączyć do siebie wzmacniacz i gitarę? Jeżeli nie, to czy znajduje się on w zestawie z wzmacniaczem czy muszę kupić osobno? Czy ta gitara na początek jest w porządku? Planowałem zakup yamahy pacifica 112, ale ponoć ich wadą fabryczną jest krzywy gryf... Kiedyś słyszałem, że nową gitarę trzeba zanieść do lutnika (nie wiem, czy to prawda), ale czy to konieczne? Nie ukrywam, że po kupieniu gitary chciałbym od razu na niej grać. Ostatnie pytanie może jest głupie, ale czy mogę elektryczną gitarę nastroić za pomocą aplikacji na telefon? Na youtube widziałem, że jakiś facet stroił swoją gitarę elektryczną "na oko" tak jak mu się wydawało, ale wiem, że mi by to totalnie nie wyszło, a oprócz tego ludzie jeszcze mieli jakieś urządzenie, które bodajże nazywało się "tuner", ale korzystanie z niego póki co wydaje mi się czarną magią.
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

12-08-2022 21:50

Qedwef pisze:Czy ta gitara na początek jest w porządku?

Taka sama dobra, jak każda inna. Seria GIO nie cieszy się specjalnym szacunkiem, ale dla osoby o niesprecyzowanych wymaganiach powinna być OK.

Qedwef pisze:Czy w zestawie jest kabel, którym należy podłączyć do siebie wzmacniacz i gitarę?

Nawet jeżeli jest, to najczęściej jest to kabel bardzo mizernej jakości. Często bardzo szumi, a bywa, że ma efekt mikrofonowy, tzn. stukanie w kabel jest słyszalne w głośniku. Kabel, który na pewno nadaje się do użycia jest w granicach 40 zł za 3 metry. Za 150 zł też nie polecam - do grania w warunkach domowych są to niepotrzebnie wyrzucone pieniądze.

Qedwef pisze:Planowałem zakup yamahy pacifica 112, ale ponoć ich wadą fabryczną jest krzywy gryf...

To już jest jakaś kosmiczna bzdura...

Qedwef pisze:Kiedyś słyszałem, że nową gitarę trzeba zanieść do lutnika (nie wiem, czy to prawda), ale czy to konieczne? Nie ukrywam, że po kupieniu gitary chciałbym od razu na niej grać.

Każdy by chciał... Prawda jest taka, że instrumenty z produkcji niskobudżetowej są fabrycznie regulowane jedynie w bardzo podstawowym zakresie. Gitara niepoprawnie wyregulowana w większości przypadków też się nadaje do grania, jednak powoduje u grającego duży dyskomfort. Ja osobiście pozwolę sobie uważać, że regulacji dwóch elementów: krzywizny gryfu i wysokości mostka powinno się uczyć jeszcze zanim dojdzie do nauki grania. To są sprawy tak podstawowe i indywidualne, jak ustawienie siodełka i kierownicy w rowerze. YT jest pełny instrukcji i porad, czasami nawet bardzo szczegółowych.

Qedwef pisze:Ostatnie pytanie może jest głupie, ale czy mogę elektryczną gitarę nastroić za pomocą aplikacji na telefon? Na youtube widziałem, że jakiś facet stroił swoją gitarę elektryczną "na oko" tak jak mu się wydawało, ale wiem, że mi by to totalnie nie wyszło, a oprócz tego ludzie jeszcze mieli jakieś urządzenie, które bodajże nazywało się "tuner", ale korzystanie z niego póki co wydaje mi się czarną magią.

Można korzystać z aplikacji w telefonie, można używać tunera, można na ucho. Natomiast w żaden sposób nie da się nastroić gitary "na oko"... :-) Jednak niezależnie od wybranej metody absolutnie niezbędna jest WIEDZA jak się stroi gitarę.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Qedwef
Posty: 2
Rejestracja: 12-08-2022 18:56

12-08-2022 22:48

Dziękuję bardzo za rozwianie moich wątpliwości :D

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”