Norbert95
Posty: 2
Rejestracja: 13-06-2022 21:42

14-06-2022 15:12

Witam, mam ochote od dłuższego czasu zabrać sie za nauke gry na gitarze klasycznej i mam do was kilka pytań. Od razu prosze o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony w tym temacie aczkolwiek coś nie coś kojarze. Mieszkam na terenach wiejskich i o nauczyciela bardzo trudno a wiem że mógłbym sie nauczyć sam byle by znać podstawy co robić a czego nie robić.
!!! Jestem leworęczny i nie ma możliwości nauki na praworęcznej, poprostu moje półkule nie są przystosowane do takich zmian !!!
Budżet 1000zł chce gitare dobrej w miare jakości żeby od początku nauki słyszeć dźwięki które prawdziwa gitara powinna wydawać.
1.Gdzie w Krakowie/okolicach dostane gitare dla leworęcznych oraz rade że ta gitara będzie dla mnie (chodzi o rozmiar) (Tryton Music odpada)
2.Czy są jakieś dobre podręczniki z chwytami z podstawami coś co pozwoli wystartować w dobrym kierunku lub filmy?
3. Czy od was dowiem że czego nie robić na początku i jakich błędów nie popełniać ? Albo co zrobić na początku zanim wezme gitare do ręki ?

Jeśli pisze w złym dziale prosze przerzucić.
Z góry wszystkim dziękuje którzy chcą pomóc.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1791
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

14-06-2022 23:59

Pytanie zasadnicze: czy jesteś pewien, że chcesz grać na gitarze klasycznej? Zdania na ten temat są podzielone, ja osobiście uważam, że gitara klasyczna służy do grania muzyki klasycznej, a nie ogólnie pojętej rozrywkowej. Do nauki zdecydowanie preferuję gitarę docelową, czyli z założenia przeznaczoną do takiego rodzaju muzyki, jaki masz zamiar w przyszłości grać.

Jeżeli jednak rzeczywiście decydujesz się na klasyka, to tradycyjna gitara klasyczna jest symetryczna, siodełko mostka jest prostopadłe do osi gitary i nie ma żadnego problemu z przełożeniem strun. Rozmiar - zakładając, że masz więcej niż 12 lat - zdecydowanie 4/4, czyli menzura 650 mm.

Teraz w kwestii leworęczności. Nie jestem w stanie uwierzyć, że osoba, która nigdy w życiu nie uczyła się grać na jakimkolwiek instrumencie strunowym będzie miała problemy z nauką w normalnej pozycji. Przykładem jest Mark Knopfler, który nawet głupiego widelca nie potrafi utrzymać w prawym ręku, a na gitarze gra normalnie. Jeżeli jednak upierasz się przy tym, że koniecznie chcesz trzymać instrument odwrotnie, to zastanów się czy warto przekładać struny. Jest wielu leworęcznych gitarzystów (mam wrażenie, że ten trend ma zdecydowanie tendencję wzrostową), którzy trzymając gitarę odwrotnie zdecydowali się na tradycyjny układ strun, co daje całe mnóstwo korzyści.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

15-06-2022 11:30

Na początek 'jeśli świadomie wybrałeś gitarę klasyczną' (będę używał skrótu JSWGK) to nie zaczynaj od gry akordami. Według klasyków, a to kilkaset lat doświadczeń, naukę należy zaczynać od arpeggio na pustych strunach.
JSWGK w Krakowie zanalazłem https://skladmuzyczny.pl/contact
W ofercie gitary Ortega, dość duży wybór dla leworęcznych, firma ma dobre opinie na forach dla klasyków.
JSWGK polecam naukę na kursach online, jest taki dla "odizolowanych od nauczyciela amatorów"
Więcej mogę napisać w przypadku JSWGK :-) .

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”