RedMusic
Posty: 10
Rejestracja: 13-02-2020 00:28

03-10-2021 17:03

Witam,
nadszedł ten czas, kiedy trzeba już wymienić struny w mojej gitarze i o ile wiem jak to zrobić, to nasuwa mi się pytanie. Kiedyś słyszałem, że nie powinno się zdejmować wszystkich strun z gitary bo może pęknąć, ale z innego źródła dowiedziałem się, że jedna osoba wymienia struny zdejmując wszystkie i jeszcze jej nigdy gitara nie pękła.
Dodam, że chciałbym jeszcze nasmarować gitarę, a do tego chyba powinno się zdjąć wszystkie struny.

Także pytanie, co sądzicie i jak wy robicie?
Zdjemujecie parami po dwie, czy zdejmujecie wszytkie na raz?

Z góry dzięki!

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

03-10-2021 19:35

Hmmm... Pytasz, a w pytaniu zawarłeś odpowiedź. Jak chcesz wyczyścić podstrunnicę czy ją olejkiem zakonserwować, jeśli nie zdejmiesz wszystkich strun? jak lutnik zrobi szlif progów, czy choćby polerkę? Jak sklei pęknięta główkę?

Zresztą - to pytanie zadaje prawie każdy kto pierwszy raz ma w rękach gitarę, i tu na forum też takie pytania były i odpowiedź jest zawsze taka sama - nie ufaj legendom - po prostu pomyśl ;-)
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

RedMusic
Posty: 10
Rejestracja: 13-02-2020 00:28

03-10-2021 21:17

6nt pisze:Hmmm... Pytasz, a w pytaniu zawarłeś odpowiedź. Jak chcesz wyczyścić podstrunnicę czy ją olejkiem zakonserwować, jeśli nie zdejmiesz wszystkich strun? jak lutnik zrobi szlif progów, czy choćby polerkę? Jak sklei pęknięta główkę?

Zresztą - to pytanie zadaje prawie każdy kto pierwszy raz ma w rękach gitarę, i tu na forum też takie pytania były i odpowiedź jest zawsze taka sama - nie ufaj legendom - po prostu pomyśl ;-)


Po prostu, ta gitara ma dla mnie wartość sentymentalną i nie chcę jej rozwalić :-)

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

04-10-2021 09:48

RedMusic pisze:Po prostu, ta gitara ma dla mnie wartość sentymentalną i nie chcę jej rozwalić :-)


To nią nie rzucaj, nie upuszczaj nic na nią. Wtedy nie rozwalisz.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

RedMusic
Posty: 10
Rejestracja: 13-02-2020 00:28

04-10-2021 17:03

6nt pisze:
RedMusic pisze:Po prostu, ta gitara ma dla mnie wartość sentymentalną i nie chcę jej rozwalić :-)


To nią nie rzucaj, nie upuszczaj nic na nią. Wtedy nie rozwalisz.


Nawet jej nie obijam ;)

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

04-10-2021 20:06

Możesz wymieniać struny jak chcesz. Od E1 do E6, jak masz w dropie to od E1 do D6 i na zad - od D6 do E1. Możesz parami, gruba z chuda i chuda z chudą, nawet gruba z grubą, a nawet zdjąć wszystkie na raz i parami zakładać. Pojedynczo także. A jak będzie was sześciu, to i jednocześnie z sentymentem i bez. W razie czego to na yt będzie filmik, to sobie podpatrz. Struny mają naciąg od 90 do 180kg. Zwykłe nikle 9-46 może coś koło 110kg, a gitara zwykle wytrzymuje więcej niż te 180kg, więc nie panikuj.

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

05-10-2021 11:40

Moja gitara (klasyczna) ma już 10 lat. Zawsze zmieniam wszystkie struny na raz, nic jak dotąd nie pękło a gra coraz lepiej (ona albo ja).
A z ciekawostek z internetu to można znaleźć:
"do starej gitary nie należy zakładać nowych strun"
i trochę nie na temat ale nie mogłem się powstrzymać to na temat pomiaru akcji strun:
"Przytrzymaj gitarę w pozycji jak do grania. To jest ważne. Nie mierz wysokości strun z gitarą na plecach, ponieważ grawitacja robi swoje." :)

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”